Kertokaapas hyviä vinkkejä töihin evääksi! Iänikuinen leipä ja jogurtti alkaa kyllästyttää, mutta mielikuvitus on mulla aika rajallinen. Usein sitäpaitsi täytetty leipä tiiviisti pakattuna ei enää lounasaikaan houkuttele eikä edes anna tarpeeksi energiaa.
Työpaikalla on mikro ja jääkaappi ja olen myös valmis vähän näkemään vaivaa kotona eväitä valmistaessa, jos lopputulos sitten olis herkullista ja houkuttelevaa. Ja myös terveellisyys olis plussaa! Kiitän jo etukäteen =)
Työpaikalla on mikro ja jääkaappi ja olen myös valmis vähän näkemään vaivaa kotona eväitä valmistaessa, jos lopputulos sitten olis herkullista ja houkuttelevaa. Ja myös terveellisyys olis plussaa! Kiitän jo etukäteen =)
Vastaukset 5
Vanhimmat
..kaikista yksinkertaisin ohjeeni olisi se, että jos/kun teet ruokaa kotona edellisenä iltana, niin ota siitä mikronkestävään purkkiin annos töihin. Jäähdytä ennen kuin laitat kotona kylmään. Ja jääkaapissa säilyy töissäkin ruoka-aikaan asti.
Hyviä on erilaiset keitot ja kastikkeet kera riisin/makaronin/nuudelin tai ihan vain perunan tai muussin kanssa.
Olisikohan jo neljäs kerta tämän vuoden puolella, kun samanlaisella viestillä ruinataan eväsvinkkejä töihin?? Ja aina työpaikalta löytyy sama varustelukin..! ;D
tee makarooni salaattia:
täysjyvämakaronia keitettynä
kinkkusuikaleita
juustonpalasia
herne-maissi-paprikaa
maustekurkkua
ja kevytkermaviilist kastike...vähä maustei joukkoon
tai sit riisist ja tonnikalast tai savukalast salaatti...sekaan mitä mieleen tulee...;)
leipää, karjalanpiirakooita, keittoja, kotiruokaa, salaatteja, pizzaa, puuroa, vispipuuroa, kiisseleitä..hyvänen aika..ihan mitä vaan..et kai kotonakaan pelkkää leipää syö?
Tosi helppo "salaatti" kasattavaksi aamulla.
Tölkki tonnikalaa öljyssä, mausteita esim tilli tai chili, hemapa 100g ja raejuusto 100g. Kurkkua voi lisätä 100g tai yhden tomaatin. Ja tomaattipyree käy myös mausteeksi.
Toinen vaihtoehto on tavallinen tuoresalaatti, kanan rintafile kuutioina (edellisen päivän tuoka) ja lisäksi mausteöljyä.