Onko kukaan tilannut luistimia/varaosia kyseisistä tai muista nettikaupoista? Kaunko kestää ennenkuin luistimet on Suomessa? Postimaksut?
www.skates-for-you.de
www.skater-schuhe.de
www.skates-for-you.de
www.skater-schuhe.de
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
älä ny herranjumala netistä mitään luistimia tilaa! sehän on ihan sama jos sokee menis ilman saattajaa ilotaloon! voi olla että löytyy sulle ihan laatukamaa mutta voi olla että ostos menee ihan ....uks!!!
MEE HYVÄ IHMINE KUNNON LUISTINKAUPPAAN IHAN NOIN FYYSISESTI PAIKALLE!!!
Ei ihmeessä mitään netti ostoa. Alankin kaupassa täytyy sovitella aika monet ennenkuin tulee kaupat.
En käsitä mistä näille palstoilla riittää näitä näsäviisaita besserwissereitä jotka ei vaivaudu edes lukemaan kysymystä kunnolla läpi ennen siihen vastaamista. Jos nimittäin olisit lukenut, olisit huomannut etten halunnut mielipiteitä siihen kannataako netistä tilata luistimia, vaan siihen mistä kannattaa tilata, kauanko toimitus kestää yms. Onneksi pro-tason (mistä selvänä merkkinä on luistelukauden aloituksen juhlistaminen satojen eurojen ryyppyreissulla reippaan luistelulenkin sijaan) luistelijoilla on varaa pitää toisia niin tyhmänä että sokkona joku olis luistimia netistä tilaamassa. (Surullista jos tällaista tapahtuu). Todellakin olen käynyt fyysisesti luistimia sovittelemassa, kävi vain niin että naisten kalliimmista malleista (jos kauppias vaivautuu niitä edes valikoimiinsa ottamaan) on yleensä kaupoissa tasan yks/kaks paria per koko ja mietin vähän liian kauan niin joku oli nopeempi. Maahantuojallakaan ei kyseistä kokoa ollut jäljellä. Näillä polviin asti ulottuvilla fitness-luistimilla, mitä joka kaupassa ensimmäisenä tyrkytetään, ei oikein innosta pidempää lenkkiä heittää. Ja kyllähän sellanen 150€ säästökin opiskelijan kukkarolle yhdessä luistinparissa hieman houkuttaa netistä tilaamaan... Että silleen. Kiitos kuitenkin niille jotka vastas kysymykseen eikä kysymyksen vierestä. Tosi hyviä nuo pari linkkiä:)
Kyllähän netistä kannattaa tilata jos kerran on ollut mahdollista kokeilla ao. vempainta. Siis siinä tapauksessa, että ne on netissä halvemmat toimituskuluineen. Rulliksien pyöriä ainakin uskaltaisi hyvin tilata.
Joo luistimen kenkiä ei kannata tilata, tulee hirveitä ongelmia kun pitäis palauttaa tai jotain..
Mutta rullia,laakereita,tarvikkeita,jääteriä, hiontakiviä yms voi huoletta tilata. Ainakin täältä saa parissa viikossa, maksuna visa:
http://www.stouwdamsport.nl/
Tilasin tuolta http://www.surftreff-online.de/ ym.kengät, olivat ns.vanhaa varastoa, uudet. Kengät ovat lämpömuovattavat ja kokoni ja lestini tiesin. Hintaa oli lähetyskuluineen 124 euroa ja uunikeikan ja hienosäädön jälkeen ovat kuin hansikkaat. Että tällaista tällä kertaa!
Oukei teutori,sää voitit!
Sä meinaat ninkun että sä säästit kun tilasit netistä? Tilatkaa kaikki luistimenne netistä,sillä kirjotan nyt opettavaisen tarinan kun menee urheilukauppaan luistinkaupoille.
Ostimme kaverin kanssa alkusesongista hyvinvarustetusta urheilukaupasta rollerbladet,hinta 399 euroo....noh,sitten päätimme lähteä ruotsinlaivalle juhlimaan uusia luistimia ja uutta upeaa luistelusesonkia ja rahua paloi melko tarkka 560 euroo. Yhteen kun noi räknää nii eiks se tee likemmäs tonnia?
Eli tilatkaa netistä luistimet,se tulee pitkässä juoksussa halvemmaks!!!!!!!! vai....?
Kyllähän se täytyy tunnustaa, että mitä sinne viivan alle jää loppujen lopuksi on tietysti ihan henkilökohtaista ja monimuotoista, mutta kai risteilyllä voi tapahtua jotain elämää taas virkistyttävää ja eteenpäinvievää jopa rikastuttavaa systeemiä. Muuten Tampereen Lielahdessa uudet K2 speed-skate luistimet jossain 700-800 euron välissä, houkuttelevaa, eikö vaan!
Kiitos linkistä, näytti olevan aika edullisesti just se malli mitä etsin:). On se hyvä, että edes joku sentään jaksaa vastata kysymykseen eikä ala aukoon päätä sellaisista asoita joista ei mitään tiedä... Kauanko meni että sait luistimet ja paljonkos ne postimakSut sitten olikaan?
Oli noin 4-5 arki/työpäivää, lähettävät tuotteen heti maksun saatuaan. Itse maksoin paypal-tilin avulla, myös ebay oli kaupanteossa mukana. Toimituskulut olivat 25 euroa.
Olin keväällä kiinnostunut tuosta skates-for-you -kaupasta. Lähetin viestin kysyäkseni luistimen koosta ja maksutavoista tms. Siellä ei oikein mielellään puhuttu englantia, mikä sai minut ainakin silloin luopumaan ajatuksesta ostaa sieltä. Lisäksi heidän sivunsa olivat ainakin muutama kuukausi sitten lähes aina remontissa. Hinnat ovat siellä kyllä edullisen tuntuiset, kauppa taitaa olla aika pienellä paikkakunnalla. Sen luotettavuutta en sen tarkemmin testannut, mutta ainakin k2:n maahantuojien joukossa se oli Saksassa, kun katsoin valmistajan sivulta.