Eli tässä on kysymyksia vitaten kuntosaliin.(vastatkaa)
1.Paljonko vuosikortti maksaa(noin)
2.Minkä Ikäisenä Punttis kannataisi aloittaa?olen 14w.
3.Mitä laitteita Punttisalilla on?
4.Onko missään mitään ohjekirjaa mitenkä eri liikkeet tehdään jne.tai Ohjesivustoa?
5.Mitä vaurioita saattaa tulla mikäli tekee liikkeet väärin?
6.Kauanko esim.kestää että lihakset alkavat näkyä jos
reenaa aktiivisesti?
7.vaikuttaako punttisalila käynti kestävyyskuntoon?
Olisi vielä monta kysymystä mutat en jaksa kertoa niitä nyt.
Punnerruksia,vatsalihaksia,selkälihaksia,jalkakyykyjä(( ilman ei painoilla)olen tehnyt noin maaliskuusta lähtien ja pelaan Jääkiekkoa. Itse huomasin loppukaudesta, kun olin aloittanut tuon kotitreenaamisen niin luistin kulki paljon paremmin ja jonkin verran nopeammin, kuin ennen sekä jaksoin yllätys yllätys luistella kaueemin.Tosin nyt tuntuu, että en enään kehity vaikka joka toinen päivä tulee tehtyä jalkakyykyjä noin 25x8=200 noin 0.5-2min tauoilla tosin se yhä tuntuu samanlaiselta mutta kehitystä ei oikeen synny,tai en ole huomannut sitä.
Cooperin testi menee noin 2000m ja 60m juoksen noin 11s.
Vastailkaapas kysymyksiin ja antakaapa neuvvoja.
Sori jos on vaikee saada selvää tekstistä, mutta äikän numero ei ollut tokarissa hyvä.:D
Kysymykset
1
295
Vastaukset
- Vipa
..kestävyys.
Perusongelmasi on lihasärsytyksen heppoisuus.
Jos haet kestävyyttä, niin:
-25x8 sarjoista vähennät ensin maksimista (maksimi 1x100% suoritus) 15x4 sarjoihin. 3vk.(VOIMAKESTÄVYYS!)
-Tämän jälkeen 10x3 sarjoihin. 2 vk.(PERUSVOIMA!)
-Tämän jälkeen 5x2 sarjoihin. 1vk.(MAKSIMIVOIMA!)
-Lopulta 20-25x6-8 sarjoihin.1-2 vk.(LIHASKESTÄVYYS!-kuntopiiriteho..)
Kaava on kestävyys-voima-kestävyys nousujohteisena.
Ed. oleva lyhyt, mutta samalla testattavissa oleva lihashermotuksesi tasoon nähden (yksilöllisyys!). Saat viitteitä mihin suuntaan voit rakentaa oheisharjoitteluasi kestävyyteen nähden.
Jos haet tämän lisäksi nopeutta. Eli kestävyyden lisäksi nopeutta, teet 2 ensimmäistä osiota uudestaan.
-Tämän jälkeen teet 30-60% maksimista 1-8 toistoja maksimiräjähtävyydellä. 2vk.(RÄJAHTÄVÄ/PIKAVOIMA!) Tätä ei voi selittää..!
Tämäkin testijakso, jonka pohjalta voit rakentaa oheisharjoitteluasi.
Olet nuori ja urheilulliset tavoitteesi voivat olla pitkäjaksoiset tai vain harrastusta tukevia.
14 -vuotiaana ikä voi olla sopiva aloittaa kuntosaliharjoittelu tai sitten on viisasta odottaa vielä parisen vuotta - riippuu harjoittelun tavoitteellisuudesta, että yhtäjaksoisuudesta.
Kuntosaliharjoittelu kuuluu urheilijan perusohjelmaan, riippuen samalla lajin taito-perusfyysisten ominaisuuksien painopisteistä.
Nykyisin kuntosalikortin omistaminen merkitsee yleisimmin aina 1 vuoden sitoutumista kuukausiveloituksineen. (esim50-100e/kk.)
Urheilijalle sitoutuminen pitkäjaksoisesti on itsestään selvää. Joskus kunnan/kaupungin salit ovat ratkaisu tähän.
Ennenkuin pääset alkuun yhtään mistään, hanki kuntosaliharjoittelusi aluksi perusteellinen maksettu opastus perusharjoitteluun tutustumiseksi.
Edellä kuvaamiini ohjelmiin pääset sitten sitä kautta jossakin vaiheessa käsiksi, kun olet oppinut perusasiat oikein suoritettavine liikkeineen ja tutustunut voimaharjoittelun vaikutuksiin oman kokemuksesi kautta.
Tässä vakavaa, perusteellista tekstiä, mutta muista, että urheileminen voi olla hauskaa omiin resursseihin sovellettuna. (:
JH/Espoo
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837111Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267063Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1096168Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635205Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274595Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv173477Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003400