kasvissyöjä, ei syö joitain karkkeja, onko syynä väriaineet, liivate, maito? vai onko niissäkin eläin rasvoja, mistä sias lisää tietoo?
mihin perustuu,että
......
2308
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
oikeilla jäljillä olet, väriaineista lähinnä karmiini=E120 (punainen)on eläinperäistä, ötököistä tarkkaanottaen... Liivate ja maito, eläinperäisiä, lisäksi aika useissa karkeissa pintakäsittelyaineena esim. mehiläisvaha. Riippuu aika paljon kasvissyöjän "jyrkkyydestä" näitten aineitten suhteen, syökö vai eikö, useimmat "kasvissyöjäthän" käyttävät maitotuotteitakin... Lisätietoa esim. googlettamalla hakusanoilla eläinperäiset lisäaineet, oikeutta aläimille-sivustolta, ehkä animalian sivuilta...
http://www.oikeuttaelaimille.net/foorumi/index.php?showtopic=7457&hl=
http://www.oikeuttaelaimille.net/foorumi/index.php?showtopic=1158&hl=
http://www.oikeuttaelaimille.net/foorumi/index.php?showtopic=715&hl=
http://www.oikeuttaelaimille.net/foorumi/index.php?showtopic=1402&hl=
http://www.oikeuttaelaimille.net/foorumi/index.php?showtopic=8859&hl=
http://www.oikeuttaelaimille.net/foorumi/index.php?showtopic=3741&hl=
http://www.oikeuttaelaimille.net/foorumi/index.php?showtopic=3514&hl=
http://www.oikeuttaelaimille.net/foorumi/index.php?showtopic=2485&hl=
http://www.vegaaniliitto.fi/etv-e.html