Työsopimuksessa virhe

Työsopimukseeni on merkitty palkka huimasti yläkanttiin, vahingossa.
Työnantaja oli jo allekirjoittanut paperin, sitten allekirjoitin minä ja lähetin takaisin työnantajalle.
Kuuluuko minulle nyt lain mukaan tämä ylisuuri palkka?
Jos menisi esim. oikeuteen, voittaisinko?
Vai maksavatko ilman mitään käräjiä?
149048
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Niin ja olen määräaikaisena noin 2 kuukautta, ja työnantajani on suuri yritys. Töissä olen kuitenkin ollut jo yli puoli vuotta pätkissä.

Äänestä

ole koskaan ylisuuri. Alaraja on tessin mukainen palkka, yläräjaa ei ole. Maksuun vain.
En kyllä suostuisi allekirjoittamaan uutta työsopimusta.

Äänestä
  • Ei ylisuuri, mut pari tonnia tulis päivässä. En usko että suostuvat maksamaan kuitenkaan. Kehenköhän pitäis ottaa yhteyttä, jos eivät maksa?
    Ja miten mahtavat kiertää maksamisen?

    Äänestä

Noh eiköhän se ratkaista ihan tapaus kohtaisesti. Jos korkeammalle taholle menisi.
Veikkaisin jos se todetaan selvästi ylisuureksi mikä ei voisi olla enää mahdollista muihin saman alan vertaaviin. niin joudut tyytymään virheeksi. mutta jos ero on vielä inhimillinen joutuis työnantaja maksamaan ainakin jo olleet työtunnit sopimuksen palkalla.

Äänestä

Suomen lain mukaan virheellinen sopimus ei sido sopijaa, jos toinen osapuoli tiesi tai hänen olisi pitänyt tietää erehdyksestä, eli sopimuksenne ei ole palkan osalta pätevä.

Äänestä
  • Jos lipsahdus olisi vain muutaman euron luokkaa per tunti, niin työsopimus olisi työnantajaa sitova, sillä sinun ei voida olettaa tietävän virheestä. MUTTA jos virhe on tuhansia euroja viikossa, niin häviät kyllä oikeudessa, sillä sinun pitäisi lain mukaan tietää että kyseessä on virhe.

    Äänestä

tuon virheellisen ylisuuren palkan ?

Äänestä
  • Periaatteessa olen, mutta ei sillä ole väliä, koska en sitä kuitenkaan saa.

    Äänestä

Kaksi vuotta sitten entinen työnantajani/pomo teki työsopimuksen uuden työntekijän kanssa. Likka tuli töihin syyskuussa (ja oli tietysti koeajalla) ja tuntipalkka oli euron liian suuri. Sitä maksettiin koko ajan ja sitten marraskuussa palkanlaskija rupesi ihmettelemään miten yksi työntekijä saa euron suurempaa palkkaa, kuin samaa työtä tekevä samassa kohteessa oleva työntekijä. No asiaa selviteltiin isoja pomoja myöten ja huomattiin, että pomoni oli tehnyt mokan työsopimuksen yhteydessä. Oli sovittu suullisesti tessin mukainen palkka, mutta paperiin kirjoitettu väärin jälkikäteen. Niinpä palkkaa perittiin takaisin työntekijältä. Likka kuului ammattiliittoon ja soitteli sinne.
Ammattiliitto totesi, että ei voi mitään, koska työnantajalla on oikeus periä liikaa maksettua palkkaa takaisin, vaikka se oli työsopimuksessa kirjallisesti ilmoitettu toisin kuin suullisesti sovittu. Perusteluna oli se, palkkaa olisi pitänyt sitten vastaavasti nostaa toisellekin työntekijälle saman verran samasta työstä.
Se tasa-arvolaki! Joten likka lopetti hommat, ja liikaa maksettu palkka sitten perittiin kerralla loppupalkan yhteydessä takaisin. Joten kannattaa kyllä olla rehellinen ja tarkistuttaa palkka pomolta.

Äänestä
  • Ei aina ole välttämättä asiat tuolla tavalla, kuin se esitetään tuossa edellisessä kirjoituksessa.

    Itselläni on seuraavainen kokomus, asia ei koske itseäni, vaan juuri palkattua työntekijää.

    Hänellä ei tulut päivässä 8 tuntia töitä, vaan 6 tuntia, joka oli sovittu työsopimuksessa. Kuitenkin palkanlaskija maksoi hänelle 3 kk täyttäpalkaa eli 8h/pvä. Työntekijä ei ollut ymmärtänyt tilanauhasta mitään, jolloin olisi voinut ottaa yhteyttä palkanlaskijaan. Asian tultua ilmi palkanlaskijalle, niin hän olisi vähentänyt viimeisestä palkasta kaikki liiat palkat. Nyt tähän astui mukaan luottamusmies ja hänen neuvotteluillaan saatiin palkansaajalle täysi palkka. Palkansaaja ei joutunut maksamaan toisten virheistä.
    Työnantaja oli Koulutuskuntayhtymä, pohjois-pohjanmaalla.

    Äänestä

Olipa paska liitto tytöllä.

Äänestä

Veikkaisin palvelualaa eli pamia, siinä vasta p***a liitto.

Äänestä

mutta entäs jos sopimukseen on laitettu hieman liian pieni euromääräinen tuntipalkka ja kuitenkin noudatettavaksi merkitty samaan sopimukseen eri kohtaan tes, jonka mukaan siis pitäisi saada suurempaa palkkaa kuin sopimuksessa lukee ja mitä saa. Eikä palkkaa makseta muutenkaan oikein; samasta työstä voi olla usean euron erot per tunti eri työntekijöillä, tosin nämä toiset tekevät välillä myös hiukan erityisosaamista vaativaa työtä.

Äänestä
  • puhumattakaan ylityökorvauksista, joita ei ole ikinä näkynyt..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Karhunen kirjoitti:

Työsopimukseeni on merkitty palkka huimasti yläkanttiin, vahingossa.
Työnantaja oli jo allekirjoittanut paperin, sitten allekirjoitin minä ja lähetin takaisin työnantajalle.
Kuuluuko minulle nyt lain mukaan tämä ylisuuri palkka?
Jos menisi esim. oikeuteen, voittaisinko?
Vai maksavatko ilman mitään käräjiä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu