Työsopimukseeni on merkitty palkka huimasti yläkanttiin, vahingossa.
Työnantaja oli jo allekirjoittanut paperin, sitten allekirjoitin minä ja lähetin takaisin työnantajalle.
Kuuluuko minulle nyt lain mukaan tämä ylisuuri palkka?
Jos menisi esim. oikeuteen, voittaisinko?
Vai maksavatko ilman mitään käräjiä?
Työsopimuksessa virhe
14
8599
Vastaukset
- Karhunen
Niin ja olen määräaikaisena noin 2 kuukautta, ja työnantajani on suuri yritys. Töissä olen kuitenkin ollut jo yli puoli vuotta pätkissä.
- persnetto
ole koskaan ylisuuri. Alaraja on tessin mukainen palkka, yläräjaa ei ole. Maksuun vain.
En kyllä suostuisi allekirjoittamaan uutta työsopimusta.- Karhunen
Ei ylisuuri, mut pari tonnia tulis päivässä. En usko että suostuvat maksamaan kuitenkaan. Kehenköhän pitäis ottaa yhteyttä, jos eivät maksa?
Ja miten mahtavat kiertää maksamisen?
- mietintämyssy
Noh eiköhän se ratkaista ihan tapaus kohtaisesti. Jos korkeammalle taholle menisi.
Veikkaisin jos se todetaan selvästi ylisuureksi mikä ei voisi olla enää mahdollista muihin saman alan vertaaviin. niin joudut tyytymään virheeksi. mutta jos ero on vielä inhimillinen joutuis työnantaja maksamaan ainakin jo olleet työtunnit sopimuksen palkalla. - Se siitä
Suomen lain mukaan virheellinen sopimus ei sido sopijaa, jos toinen osapuoli tiesi tai hänen olisi pitänyt tietää erehdyksestä, eli sopimuksenne ei ole palkan osalta pätevä.
- juristi vm-98
Jos lipsahdus olisi vain muutaman euron luokkaa per tunti, niin työsopimus olisi työnantajaa sitova, sillä sinun ei voida olettaa tietävän virheestä. MUTTA jos virhe on tuhansia euroja viikossa, niin häviät kyllä oikeudessa, sillä sinun pitäisi lain mukaan tietää että kyseessä on virhe.
- mielestäsi
tuon virheellisen ylisuuren palkan ?
- Karhunen
Periaatteessa olen, mutta ei sillä ole väliä, koska en sitä kuitenkaan saa.
- oli myös ylisuuri palkka
Kaksi vuotta sitten entinen työnantajani/pomo teki työsopimuksen uuden työntekijän kanssa. Likka tuli töihin syyskuussa (ja oli tietysti koeajalla) ja tuntipalkka oli euron liian suuri. Sitä maksettiin koko ajan ja sitten marraskuussa palkanlaskija rupesi ihmettelemään miten yksi työntekijä saa euron suurempaa palkkaa, kuin samaa työtä tekevä samassa kohteessa oleva työntekijä. No asiaa selviteltiin isoja pomoja myöten ja huomattiin, että pomoni oli tehnyt mokan työsopimuksen yhteydessä. Oli sovittu suullisesti tessin mukainen palkka, mutta paperiin kirjoitettu väärin jälkikäteen. Niinpä palkkaa perittiin takaisin työntekijältä. Likka kuului ammattiliittoon ja soitteli sinne.
Ammattiliitto totesi, että ei voi mitään, koska työnantajalla on oikeus periä liikaa maksettua palkkaa takaisin, vaikka se oli työsopimuksessa kirjallisesti ilmoitettu toisin kuin suullisesti sovittu. Perusteluna oli se, palkkaa olisi pitänyt sitten vastaavasti nostaa toisellekin työntekijälle saman verran samasta työstä.
Se tasa-arvolaki! Joten likka lopetti hommat, ja liikaa maksettu palkka sitten perittiin kerralla loppupalkan yhteydessä takaisin. Joten kannattaa kyllä olla rehellinen ja tarkistuttaa palkka pomolta.- palkansaaja
Ei aina ole välttämättä asiat tuolla tavalla, kuin se esitetään tuossa edellisessä kirjoituksessa.
Itselläni on seuraavainen kokomus, asia ei koske itseäni, vaan juuri palkattua työntekijää.
Hänellä ei tulut päivässä 8 tuntia töitä, vaan 6 tuntia, joka oli sovittu työsopimuksessa. Kuitenkin palkanlaskija maksoi hänelle 3 kk täyttäpalkaa eli 8h/pvä. Työntekijä ei ollut ymmärtänyt tilanauhasta mitään, jolloin olisi voinut ottaa yhteyttä palkanlaskijaan. Asian tultua ilmi palkanlaskijalle, niin hän olisi vähentänyt viimeisestä palkasta kaikki liiat palkat. Nyt tähän astui mukaan luottamusmies ja hänen neuvotteluillaan saatiin palkansaajalle täysi palkka. Palkansaaja ei joutunut maksamaan toisten virheistä.
Työnantaja oli Koulutuskuntayhtymä, pohjois-pohjanmaalla.
- eihänoleyhtäänvapaan
Olipa paska liitto tytöllä.
- Kokemuksella
Veikkaisin palvelualaa eli pamia, siinä vasta p***a liitto.
- barrikadeille, ko
mutta entäs jos sopimukseen on laitettu hieman liian pieni euromääräinen tuntipalkka ja kuitenkin noudatettavaksi merkitty samaan sopimukseen eri kohtaan tes, jonka mukaan siis pitäisi saada suurempaa palkkaa kuin sopimuksessa lukee ja mitä saa. Eikä palkkaa makseta muutenkaan oikein; samasta työstä voi olla usean euron erot per tunti eri työntekijöillä, tosin nämä toiset tekevät välillä myös hiukan erityisosaamista vaativaa työtä.
- barrikadeille, ko
puhumattakaan ylityökorvauksista, joita ei ole ikinä näkynyt..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle443032Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖362651Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k532604Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt1052304Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle502136Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3421903- 1501556
- 731418
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231248Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.281185