kaakaovoi eläinperäinen? sitähän on esim suklaissa. onko suklaassa muista eläinperäsisä? paitsi tietty maito ja kamuna..?
onko
fghfg
2243
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kaakaovoita tehdään kaakaopavuista eli ei siinä mitään eläinperäistä ole.
Erilaisissa suklaissa voi olla ainakin maitotuotteita, kananmunaa, liivatetta (esim. suklaapatukan täytteessä) ja mehiläisvahaa tai sellakkaa (pinnan "kiillottajina", mutta erittäin harvoin). Myös karmiinia saattaisi olla väriaineena esim. punaisessa täytteessä. Joissakin suklaaleivonnaisissa on eläinrasvaa, mutta ne nyt eivät varsinaisesti ole enää suklaita.
Niille, jotka eivät tiedä, niin liivate ja gelatiini on sama asia. Eli kannattaa tarkistaa myös, ettei suklaan täytteessä ole gelatiinia.