Kertokaas vinkkejä VHH aamupaloihin. Kananmuna ja pekoni tiedetään jo. Myöskin "partajogurtti" ja marjat. Vaihtelua kaipaisin ja tekemisen helppoutta ja nopeuttakin joskus.
Kiitti.
Toivottavasti ei kukaan nyt tule viisastelemaan tämän topicin alle, että on epäterveellistä jne. Oma on valintani ja oma on kroppani tahi henkikulta jos se tällä ruokavaliolla menee.
VHH aamupalat
3
2160
Vastaukset 3
- aamupalaa
Mutta jotain tällaista tulee mieleen.
Pari lehteä salaattia (esim jäävuorisalaatti), 50g juustoa ja 50g hyvää leikkelettä. Tee kaksi käärylettä ja nauti. Todella nopea ja hyvää. Olen käyttänyt myös (tuore)paprika suikaleita lisänä.
Salaatti kasviksista jotka on helppo pilkkoa (tai pakasteita) ja tonnikalaa öljyssä. Tonnikalan öljyyn voi sekoittaa mausteita ja tomaatti pyrettä, niin saa enemmän makua. Raejuustoa olen käyttänyt välillä lisänä.
Jos (omat) hiilarit kärsii, niin pari palaa hyvää ruisleipää voilla, juustolla, leikkeleillä ja kasviksilla.
Helpointa tietysti on kun illalla paistaa vaikka kaksi kanan rintafilettä ja tekee salaattia vähän enemmän, niin ne on valmista syötävää aamulla jos kanan on pilkkonut valmiiksi. Öljy lisätään aamulla.
Asiattomat viestit kannattaa pyytää poistamaan, niin tämä palsta pysyy reseptiosiona eikä Tepin temmellyskenttänä. - Helekutti
Itse syön aamiaiseksi purkillisen rahkaa erilaisilla lisukkeilla. Marjoilla, pellavansiemenillä tms. Lisään siihen myös vähän pellavansiemenöljyä tai kermaa.
- hehhee...
Nyt taas kun kotimainen kurkkukin alkaa olla inhimillisissä hinnoissa, teen leivänhimooni usein feikkivoikkarin, eli tuotekurkun puolikas pitkittäin halki, siihen päälle sitten kinkkua ja juustoa tai mitä kaapissa sattuukaan olemaan. Nopeeta ja näppärää syödä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1132341Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???301157- 106953
- 71942
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha611912- 48855
- 85790
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76680- 70666
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31666