Heippa !
Hyvä vinkki kaikille kulinaristeille ! Välimeren ravintola Olimpos Oulussa oli kyllä TODELLA mainio kokemus. Pitkään olimme katsoneet että käypä siellä porukkaa kovasti syömässä ja pitänee itsekkin kokeilla. No menimme vaimoni kanssa muutama päivä sitten kokeilemaan kys. ravintolaa ja täytyy todellakin sanoa että hinta-laatusuhde on kohdallaan kaikinpuolin ! Vaimoni söi pääruokana friteerattua mustekalaa ja minä kuhaa katkarapu-valkoviini kastikkeella ja molemmat annokset täyttivät odotukset. Annosten koko VALTAVA eli et välttämättä tarvi alkuruokaa. Annosten koko todellakin pistää nöyräksi kun lautanen tulee eteen pöydälle! Laadullisesti laitettua ruokaa, hyvään hintaan ja annosten koko raavaalle miehellekkin sopiva !
Entäpä tarjoilu ? Omistaja Bekir liikkuu kuin kala vedessä asiakkaiden parissa ja luo iloista ja kodikasta tunnelmaa ravintolaan. Myös muilla tarjoilijoilla työ sujuu "lupsakkaasti" ja asiallisesti. Jäyhään ja steriiliin palveluun Suomessa tottuneena, tuntuu aluksi oudolta iloinen ja "hyvä fiilis" ravintolassa.. ruoka maistuu, asiakkaat viihtyy ja omistaja häärää ympärillä mukavan isännän lailla... outoa meille suomalaisille Suomessa.. tämmöiseen palveluun on yleensä tottunut ulkomailla käydessä, mutta että koti suomessakin.. niin HIENOA ! Siinä missä Matala ja Uleåborg ravintolat Oulussa tarjoavat hienoja ja maistuvia ateria kokonaisuuksia asiakkailleen (pieniä) kliinisen tehokkaasti, niin nostan kylläkin heille myös hattua aterioiden tasosta, yrittämisestä ja laadusta. Ovat molemmat hyviä ravintoloita ja tasokkaita, mutta Olimpoksessa käytyään jotenkin ed.mainitut matala ja uleåborg jäävät taka-alalle, sillä hinta-laatu suhteessa aterioiden taso ja laatu huomioon ottaen, niin Olimpos vie voiton kuitenkin ja välimerellinen tunnelma (Kodikas) tuntuu toimivan. SUOSITTELEN LÄMPIMÄSTI kokeilemmaan rohkeasti Olimposta Oulussa ! Nyt käytyämme ymmärrämme miksi siellä ihmisiä käy väliin jonoksi asti.
Ravintola Olimpos Oulussa!
2
4288
Vastaukset
- varmasti
Ettei olisi Bekir itse naputellut tai napututtanut. Hän tuo lähinnä lipevää muka palvelevaa, todellisuudessa erittäin röyhkeää tunnelmaa tyypilliseen turkkilaiseen karv.. hmm etniseen tyyliin. Lisäksi hänen juttusillaan ravaa omituisia ulkomaisia "bisnesvieraita".
- Pitipä sattua
Moi !
Makuja on yietenkin monia ja jos paikka ei sinua miellytä , niin varmaan löydät Oulusta muitakin ravintoloita. Kirjoitukseni oli oman kokemuksemme pohjalta ja ainakaan silloin siellä ei mitä tahansa porukkaa näkynyt vaan tuntuivat kaikki olevan suomalaisia; Nuoria aikuisia, perheitä ja myös pari vanhempaa pariskuntaa. Mielestäni yhä palvelu toimi hyvin eikä se liian lipevää ollut.Ai niin ja nimeni ei satu olemaan Bekir.
Kaiken kaikkiaan vaikka kirjoituksia olisi millaisia vain, niin kannattaa todellakin käydä testaamassa eri paikkoja niin kukin löytää omansa.
Hyvää kesää kaikille !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552540Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021062- 64891
- 65829
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658