intervalliharjoiteluun neuvoja!!

emma__

eli, kaipaan neuvoja intervalli harjoitteluun. Juoksuvauhdin- ja kunnon parantamisesta on kysymys. Kuntoplus lehdessä oli neuvoja mäki-intervalli harjoitteluun (3-8krt 2 min vetoja). Ongelma on nyt siinä ettei mun lenkkipolulla ole kuin yksi mäki eikä sitä viittisi ravata ees taas. Voiko saman harjoittelun tehdä tasaisella maalla? Vai onko parempi tehd esim. täysillä vaikka pari lyhtypylvään väliä, ja sitten rauhoittaa juoksua vai miten??Autakaa, mieluiten pian!!

2

483

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pointista

      Mäkiharjoittelun idea on pitkälti siinä, että ylämäessä juokseminen on huomattavasti tasaisella juoksua raskaampaa (1 prosentin nousu rasittaa tasaisella juoksemiseen verrattuna jopa 10 prosenttia enemmän). Tällöin pienemmillä vauhdeilla saadaan suurempi rasitus, jolloin voidaan pienemmällä vammariskillä tehdä kovempia harjoituksia. Mäkiharjoittelu kehittää myös lihasvoimaa, jota voidaan sitten muuntaa oikeilla harjotteilla nopeudeksi.

      Eli mäkijuoksu ja tasaisella tehdyt kovat vedot kehittävät eri asioita ja ovat erilaisiin tarkoituksiin tehtäviä harjoitteita. Niitä ei siinä mielessä voi oikeastaan korvata toisillaan.

      Vedot, joissa juostaan täysillä, tulisi olla melko lyhyitä, eikä niitä käsittääkseni yleensä suositella kuin todella kovaan harjoitusohjelmaan. 2 minuutin vetoa ei pitäisi vetää täysillä. 2 minuutin vedon vauhti (kuntotasosta riippuen) voisi olla esimerkiksi 5 kilsan tai 10 kilsan "kisavauhtia" vastaavaa vauhtia tai hieman nopeampaa.

    • Jeppe_

      ...intervallit tehdään kyllä tasaisella. Mäkiharjoittelu on toki ihan hyvää, mutta ei ole mitään estettä intervalliharjoittelulle tasaisella. Joitain esimerkkejä: 10-15 x 400 m, 3-6 x 800-1000 m. Voihan juosta myös esim. alun tasaisella ja loppu ylämäkeen jos pitkää mäkeä ei ole.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      107
      3245
    2. GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?

      GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys
      Voice of Finland
      43
      1187
    3. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      83
      1162
    4. Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut

      Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja
      Ikävä
      53
      1102
    5. Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!

      Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!
      Pudasjärvi
      35
      1042
    6. Mikä teki vaikutuksen

      että ihastuit kaivattuusi? 🔥
      Ikävä
      49
      928
    7. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      67
      878
    8. Autolla puuhun

      Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn
      Oulainen
      25
      874
    9. Luuletko, että löydämme vielä

      Yhteyden takaisin? Miehelle ....
      Ikävä
      53
      867
    10. Tunnustan

      Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle
      Ikävä
      39
      862
    Aihe