se oikein on ?
millä periaatteella se on valmistettu?
pizzarulla,
35
29971
Vastaukset
- Se olen minä :)
Me ostettii sellainen pitsa rulla siinä oli kebabbia ja salaattia sisällä kastike ja sit pyöritetty vaan rullalle...Hyvää!!
- ......
se on kyllä kebabrulla/ rullakebab
- saNTTu
täysin oikea nimi on Rullakebab.
- tiedänkin
kyllä rulla kebabin,mutta tosiaan kuulin nyt rullapizzasta,enkä tiedä tekoperiaatetta.
kuullostaisi oudolta,jos paistettu normaali pizza vain käärittäisiin rullalle...
joku muu jippo vielä täytyy sisältyä hommaan.. - opa2
Meil päin se onkyllä pitäleipä...
missä on sisäl kepappia,salattiva...
Pitsarulla on rullalle kiäritty pitsa - rullanamia
tiedänkin kirjoitti:
kyllä rulla kebabin,mutta tosiaan kuulin nyt rullapizzasta,enkä tiedä tekoperiaatetta.
kuullostaisi oudolta,jos paistettu normaali pizza vain käärittäisiin rullalle...
joku muu jippo vielä täytyy sisältyä hommaan..Muuten kuin normaali pizza mutta sisällä salaattia, kastiketta ja jotain muutakin.
Ja tietty kääritty rullalle.
Namia - oopkds
tiedänkin kirjoitti:
kyllä rulla kebabin,mutta tosiaan kuulin nyt rullapizzasta,enkä tiedä tekoperiaatetta.
kuullostaisi oudolta,jos paistettu normaali pizza vain käärittäisiin rullalle...
joku muu jippo vielä täytyy sisältyä hommaan..Ei kuullostaisi, vaan kuulostaisi.
- Milena
pizza joka on kääritty rullalle.
- pizzarulla
on ainakin sellainen niinkuin korvapuusti. Kaveripiirissä tehdään niitä aina illanistujaisiin! Nam! Eli tehdään niinkuin korvapuusti eri aineilla tietysti! Taikinan reseptiä en muista mutta täytteenä esim. kinkkua, paprikaa yms.... Hyvää!
Kuopiossa ainakin leipomon kaupoistakin voi löytää pizzarullia, mitkä siis näyttää vähän samanlaiselta kuin kanelipullat jotka on sellaisia kierrejuttuja, ei nyt varsinaisia korvapuusteja... Sisällä voi olla vaikka kinkkua ja herkkusieniä ja juustoa ja tietenkin sitä tomaattikastiketta. Ihan hyviä ovat.
- dooris
Helmi78 kirjoitti:
Kuopiossa ainakin leipomon kaupoistakin voi löytää pizzarullia, mitkä siis näyttää vähän samanlaiselta kuin kanelipullat jotka on sellaisia kierrejuttuja, ei nyt varsinaisia korvapuusteja... Sisällä voi olla vaikka kinkkua ja herkkusieniä ja juustoa ja tietenkin sitä tomaattikastiketta. Ihan hyviä ovat.
Olen jo yli kymmenen vuotta tehnyt lasten/aikuisten kutsuille pizzarullia. Eli ostetaan valmis voitakina, kaulitaan levyksi, päälle tomaattisosetta, täytettä maun mukaan (kinkkua, jauhelihaa, yms. mitä pizzaan yleensä laitetaan) ja lopuksi juusto. Levy kieritetään rullaksi ja leikataan noin sentin levyisiä viipaleita. Päälle juustoa ja oreganoa ja uuniin. Maistuu vauvasta vaariin.
- moka
kerran luistelin torilla rullaluistimilla pizzan yli ja vetäsin könöt. se oli melekosta rullapizzaa!!
- 00710
Ootsä jostain Juupajoelta?Kärsämäeltä.
- moka
00710 kirjoitti:
Ootsä jostain Juupajoelta?Kärsämäeltä.
en oo, mutta anteeks silti kielenkäyttöni :(
- pete111
moka kirjoitti:
en oo, mutta anteeks silti kielenkäyttöni :(
puhut hienosti...jatka samaan malliin...
- tieto!
Se tarkoittaa sitä,kun nähdään jonkun kanssaihmisen
tulevan pizzeriasta laatikon kanssa,niin riistetään
tämä pizza hältä voimaa tai viekkautta tai nopeutta
hyödyksi käyttäen, ts "rullataan" toisen pizza! - Tätä tehnyt
Ensin paistetaan pelkkää pizzapohjaa uunissa niin että tulee melkein kypsäksi.
Sen jälkeen pohja ulos uunista ja täytteet päälle ja kääritään rullalle ja hetkeksi vielä uuniin paistumaan..nam nam- prk
Nythän on asia niin että tuo rullapizza on vanha keksintö. Naapurissa ruottinmaalla Mehmed teki jo 5 vuotta sitten pizansa suljetussa kuoressa. Tämä siis niin että päälliset yhteen puoliskaan ja toinenpuoliska päälle kuoreksi ja pizza uuniin. Pizza uunista isolle lautaselle ja herkullista tomaatipyremössä kaveriksi niin oli makuelämys valamis, ugh olen puhunut.
- en tiedä, mutta arvaan
prk kirjoitti:
Nythän on asia niin että tuo rullapizza on vanha keksintö. Naapurissa ruottinmaalla Mehmed teki jo 5 vuotta sitten pizansa suljetussa kuoressa. Tämä siis niin että päälliset yhteen puoliskaan ja toinenpuoliska päälle kuoreksi ja pizza uuniin. Pizza uunista isolle lautaselle ja herkullista tomaatipyremössä kaveriksi niin oli makuelämys valamis, ugh olen puhunut.
Oisko kyseessä Pizza Calzone eli sisäänleivottu pizza.
- rullapizza
ei varmaan sais mainostaa, mutta esim Kotipizzan kotzone, on tehty vähän samalla periaattella ku mitä oon tilannu rullapizzoja, tietyt täytteet ja lisäksi salaatti ja rullalle... tai sitten niinku kotzone, kaksin kerroin taitettuna.
- Rommaani Porista
Parempi olisi jättää syömättä. Valkoista viljaa pohjana, suola- ja kolesterolipitoista sisältöä.
Kaikki, mikä maistuu hyvältä on syntiä, epäterveellistä ja jopa rikollista. Sitten vielä siideriä tai olutta ruokajuomaksi, niin terveys on taatusti mennyt loppuiäksi.
Lähdenkin tästä hankkimaan näytekappaleen tuosta paikallisesta pizzeriasta. Jos en enää kirjoita täällä huomenna, olen saanut ruokamyrkytyksen ja säästyy yhden tietokoneen sähköt.- Lapuan Liike
Onpas ollut hiljaista. Kai pääsit paremmille laitumille. Pizzarullaa on kätevämpää syödä, kuin peltipitsaa. Ja ruokatuntikin lyhenee puolella ja työnantajat voittavat. Varsinkin sitten, kun tupakkatauot on poistettu lain voimalla.
- zip
kyllä ne teidän laisennekin on lihonnu samalla tavalla kun valkolaiset. samaahan tekin syötte!
- öööö
Se on voi- tai lehtitaikinaan tehty. Kauli taikina neliöksi, lisää haluamasi täytteet (esim tomaattia, jauhelihaa, tonnikalaa, paprikaa oregano, valkosipuli, juusto) ja kääri rullalle. Leikkaa n 1cm siivuja ja laita ne "makaamaan" pellille. Voitele munalla, juustoa vielä päälle ja uuniin. Olisko ollu 225 asteessa 10-15 min. Kokeile, nam!
- tuitsiii
se on RULLAKEEBABKEEBAB!
- Mehmet al azbam
Habla habla..mine espanja tehda hieno pizzarula! Habla..jorge ja krasto paista ensi pohja, lisata juusto, tomaatti ja feta. pizza takasi uniin ja hola! rullapizza valmis. lokrati!
- reijo abdullabulla
bitsarulla
rutsabilla
ei oo ruoka lain
vaan uimaasu
pikkunasun
muovikassissa
märkänä se lojuu
rullana kassin
pohjalla
kera muurahaisten
sokeristen hunajaisten. - pitsanaama
se on cotzone...siinä on rehua yms kanaa lisukkeena,hyvää on=)
- näin lidissä
Minä näin Lidissä uutuutena rullapitsan jossa oli purkissa päälle tuleva tomaattimössö. Pitsa oli rullalla ja leivinpaperikin valmiina. Katso tuoteselostetta, ehkä siitä selviää, mutta tämmöisiäkin pitsoja on olemassa. Ihan ekä kerta näin.
- tarpeeksi iso
En ole saanut niin hyvää rullakebabbia, kun Toijalassa. siellä paistetaan pohja kypsäksi ja sitten hyvää pieneksi pilkottua kaalia ja vihanneksia ja heidän omaa salaatti kastiketta ja paljon kebabbia joten on iso rulla, eikä mikään lättänä niin kun pääkaupunki seudulla.Kannattaa mennä maistamaan jos liikkuu sielläpäin.... PS:paikan nimi on adam missä saa sitä hyvää rullakebabbia......
- ???
ELI PIZZARULLAATTORI RULEZS..?
- juuri
pitzarulla on eri kun kebabrulla. pitzeria sivuraide sieltä saat pitzarullan mut et kebabrullaa?!
- Meija
Ihan tavallista pitsaa joka on kääritty kuin kääretorttu. Ennen paistamista pienitään sopivan kokoisiksi palasiksi pellin päälle ja sitte paistetaan.
- Kantaasiakas
Viimeksi sain sellaisen rullakebabin jossa sisus oli rullattu taikinamaisen pizzan sisälle josta pystyi syömään vain osittain sisuksen. Kyllä tumma karvanen mies teki unohtumattoman vaikutuksen. En ikään mene enää sinne.
- PEKKO-SAMULI
MUN MIELESTÄ SE ON PITSAA VAAN JOKA ON RULLATTU JOKO JO JO TEKOVAIHEESSA TAHI SITTE LOPUKS KO TULLU UUNISTAHI
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi953600Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä582565Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan
Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla182493Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi722341Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana
Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "192216Olitkin liian hyvää ollaksesi totta nainen
Ihastuin ja rakastuin, mutta se on minun ongelma. Ei sinun.1021282Kaste pelastaa ihmisen
Kristittyjen kirkkojen toimittama yksi Kaste on Jumalan tekemä pelastusteko, jossa perisyntiin hengellisesti kuollut ihm5821143Uskon todistus
Oikean uskovaisen ja nimikristityn erottaa siitä, että Jeesukseen uskova korottaa Jeesusta ja uskoa Häneen, mutta nimik2611026Ensin oli armo - sen jälkeen tuli usko
Me emme ansaitse armoa omalla uskollamme. Armo on ansaitsematonta rakkautta mikä synnyttää meidät uudesti Jumalasta. K4001025Elisalla ja MTV:llä lihava riita - MTV:n kanavienlähetykset ovat katkeamassa Elisan asiakkailla
Kaikkien MTV:n kanavien televisiolähetykset ovat katkeamassa Elisan kaapeli-tv-asiakkailta. https://www.is.fi/digitoday1421009