Kertokaapa työttömän opiskelijan kukkarolle sopivia vhh-reseptejä. Mielelläni mutustelisin sitä Kirilin suosittelemaa brassihärkää mutta käy kukkaron päälle pahasti :( Kananmuna ja kasvikset jo tiedetään, mutta olisi kiva syödä joskus jotain parempaakin :)
Ja en sitten kaipaa mitään ''makaroni on halpaa'' -juttuja enkä muutakaan vhh-ruokavalioon sopimatonta. Ja itse olen vastuussa myös omasta terveydestäni, joten minua ei myöskään kiinnosta saarnat.
Edullista vhh-ruokaa?
12
9687
Vastaukset
- Kiril
Minun vhh keittööni kuuluu olennaisena osan kaali. Valkokaalista saa keittoa, kaalilaatikkoa, kääryleitä jne. Sitten minulla on jatkuvasti hapankaalia jääkaapissa. Syön hapankaalia ihan sellaisenaan tai teen siitä keittoa. Jos haluan syödä "pikaruokaa" niin paistan nopeasti pihvin ja syön sen hapankaalin kanssa, ei mene montaa minuuttia ja riittää ateriaksi.Kukkakaalia pakastin viime kesänä, kun se oli halvimmillaan 0,89€/kg. Pakastin sitä 10 kg talvea varten ja kukkakaalimuusia on riittänyt.
Ostan myös tarjouksesta sikanautaa ja teen pihvejä jotka valmistan ilman jauhoja tai pyörittelen lihapullia jotka lisään kaalikeittoon. Silakkaa ja muikkuja ostan tarjouksesta, joista saa edullista ruokaa. Kanankoivet on myös usein tarjouksessa ja niistä olen tehnyt keittoa tai kypsentänyt uunissa sopivassa nestemäärässä ja sitten irroittanut käsin kaikki lihat ja liemestä tehtyyn kastikkeeseen lisännyt ne.
En minäkään brassihärkää syö joka päivä vaan se on juhlaherkku. Kun ostin härkää viimeksi 14,95/kg niin 200g pihvin hiinaksi tulee 3€.- skäribo
on vielä tarjolla varhaiskaalia, joka ainakin meillä tulee usein syötyä sellaisenaan, ennen kuin aletaan edes kokata! Niin mehukasta ja maukasta se on. :)
- Helekutti
Täytyy rehellisyyden nimissä sanoa että kyllä tämä loppupeleissä on halvempaa kuin hiilihydraattien popsiminen. Se järjetön leivän ja perunan popsiminen kun on loppu, menee yleensäkin ruokaa vähemmän.
Rahkaa lidlistä, niitä puolen kilon settejä. Kaikkein halvinta rahkaa. Siitä saa kivoja välipaloja marjojen kanssa tai rahkalettuja. Samoin kananmunat samasta paikasta on halpoja. Kaalilaatikko on ihan must ruokaa ja halpaa. Kesäkurpitsalaatikko jauhelihalla jos on kesäkurpitsat edullisia (kohta alkaa kotimaisten sesonki)- rahkalettu?
Minkälainen ja miten valmistettu on rahkalettu? Perinteisiä lettuja niin kaipailen välillä tässä vhh:lla...
- Helekutti
rahkalettu? kirjoitti:
Minkälainen ja miten valmistettu on rahkalettu? Perinteisiä lettuja niin kaipailen välillä tässä vhh:lla...
4 munaa
250g maitorahkaa
1 dl makeutusjauhetta
vaniljasokeria -- itse jätin pois
3 rkl vehnäjauhoja
Paistamiseen voita tai margariinia
Tarjoiluun puolukkahilloa tai marjoja, kermavaahtoa tai smetanaa
Riko munien rakenne rikki ja sekoita joukkoon rahka. Lisää makeutusaineet sekä jauhot ja sekoita tasaiseksi taikinaksi. Anna taikinan turvota puolisen tunta. Paista letut voissa tai margariinissa ohukaispannulla hitaasti paistaen molemmilta puolilta kauniin ruskeikis.
Kokeilin jauhojen tilalla mantelijauhoja muttei tullut hyvä. - Küril
Helekutti kirjoitti:
4 munaa
250g maitorahkaa
1 dl makeutusjauhetta
vaniljasokeria -- itse jätin pois
3 rkl vehnäjauhoja
Paistamiseen voita tai margariinia
Tarjoiluun puolukkahilloa tai marjoja, kermavaahtoa tai smetanaa
Riko munien rakenne rikki ja sekoita joukkoon rahka. Lisää makeutusaineet sekä jauhot ja sekoita tasaiseksi taikinaksi. Anna taikinan turvota puolisen tunta. Paista letut voissa tai margariinissa ohukaispannulla hitaasti paistaen molemmilta puolilta kauniin ruskeikis.
Kokeilin jauhojen tilalla mantelijauhoja muttei tullut hyvä.Tuossa reseptissähän on vehnäjauhoja!?
Lopeta heti niiden käyttö tai tuho sinut perii! - Helekutti
Küril kirjoitti:
Tuossa reseptissähän on vehnäjauhoja!?
Lopeta heti niiden käyttö tai tuho sinut perii!Osuit asian ytimeen. Olenkin kokeillut kaikenlaisia muita jauhoja niiden tilalla. Sopivaa en ole löytänyt.
- hilloketta
Sitähän saa nyt joka paikasta ja ihan ilmaiseksi. Maistuu rahkan kyytipoikana aivan erinomaiselta. Jos makeutta tarvitsee, Valion makeuttamattomat marjakiisselit ja ääntä kohti vaan.
- skäribo
ovat aliarvostettuja, mutta edullisia ja oikein valmistettuina maukkaita. Ne tosin rasittavat munuaisia, jotka joutuvat jo muutoinkin koville vhh:ssa.
Kaupoista saa myös halvalla tyhjiöpakattua kalaa, esim. pippurimakrillia, joka ei maksa paljon mitään. Eihän sitä tuoreeseen kalaan tottunut erkki syö, mutta opiskeluaikoina tuli ostettua aika usein, ja kyllä se alas menee ennen kuin selkäänsä ottaa.
Perussääntö kaikessa hyvässä ja edullisessa ruuanlaitossa on: Tee itse, älä osta valmista!- käy VHHlla
oikein hyvin. Mitään vaaraa niiden käyttämisestä ei ole.
- banaanit
banaanit banaanit nams mums
- resepti
eikä muutenkaan varsinaista VHH-ruokaa.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti18117160SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude29015438Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole9212000Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy14610639Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1179479Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump298155Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla288136Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2146684Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua1986368Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri355958