Olen tullut sihen tulokseen että haluan syödä jälleen ainakin kalaa, kenties kanaakin ja olen ollut lakto-ovovegetaristi 6 vuotta. Onko kellään omakohtaista kokemusta asiasta, sillä kaipaisin neuvoja kuinka aloittaa. Uskoakseni en kuitenkaan voi ihan tuosta vaan alkaa mussuttaa kalaa yms. eläintä. Kuinka pienillä määrillä ja mahdollisesti millä kalalaadulla voisin aloittaa?
Vege-ruokavalion lopettaminen
Green peas
131072
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Minulla on omakohtaista kokemusta. Ala lisätä kalaa vähitellen siten, että ensimmäisellä kerralla syöt esimerkiksi 30-40 grammaa kalaa esimerkiksi salaatin ja muiden kypsentämätömien kasvisten kera. Seuraavalla kerralla viikon kuluttua voit syödä jo ehkä vähän enemmän.
Huomasin aikoinaan, että graavi lohi suli paremmin kuin kypsennetyt kalat, joten suosittelen sitä. Ei kalan syömiseen totuttautumisessa kasvissyönnin jälkeen ole muuta ongelmaa kuin se, että ruoansulatusentsyymit ovat mukautuneet kasvisruokavalioon. Menee aikansa ennen kuin entsyymituotanto mukautuu muuttuvaan ruokavalioon. Lähinnä ongelmina voi olla pieniä ilmavaivoja ja lievää ummetusta, mutta kun aloitat varovasti, ne eivät häiritse liikaa, jos ollenkaan.
Kanan syönnin aloittamisessa en näe terveydellistä mieltä.
Kiitos vastauksesta!
Oletko selvillä kalansyöntiin liittyvistä terveys- ja ympäristöongelmista ?
"varoitukseksi", niin ilmeisesti sinä et ole... Äläkä jooko ala hysterisoimaan Itämeren kalojen tai suurikokoisten järvipetokalojen sisältämillä myrkyillä. Kyllä ihmiset ovat nykyään jo perillä, miten kalaa tulisi syödä.
Siis miten kalaa pitäis syödä ?
Kalansyönnin hyödyt ylittävät selvästi riskit. Varsinkin jos syö rasvaista, mahdollisimman puhtaista vesistä pyydettyä kalaa. Kehotan sinua tutustumaan joihinkin muihinkin lähteisiin kuin asenteellisiin vegaanisivustoihin.
joku muu jaksaisi kommentoida Ernestinelle. Näköjään olin väärässä kun luulin ravintoasioista kiinnostuneiden olevan suht valveutuneita kalansyönnin suhteen.
Mitä lähteitä suosittelisit ?
Mieluiten muualta kuin Suomen vesiltä pyydettyä kalaa. Suomen sisävesien kaloissa, varsinkin petokaloissa, on runsaasti elohopeaa ja cesiumia. Itämeren kaloissa, kuten Itämeren silakassa ja lohessa, on taas runsaasti dioksiinia. Jo Pohjanmeren kaloissa on puolta vähemmän ympäristömyrkkyjä kuin Itämeren kaloissa. Hyviä kalalajivalintoja ovat lohi, makrilli (pienet lajit) ja sardiinit. Myös suomalainen kirjolohi ja norjalainen kasvatettu lohi käyvät. Suomalaisen kalan suhteellisen korkeista ympäristömyrkkypitoisuuksista huolimatta sen syöminen on silti terveellisempää kuin syömättä jättäminen. Kuitenkaan suomalaisten vähärasvaisten petokalojen (hauki, ahven) syömisessä ei ole paljon mieltä, koska niissä on vain vähän terveellisiä pitkäketjuisia rasvahappoja EPA:a ja DHA:ta, mutta melko paljon elohopeaa. Myös silakan jättäisen syömättä satunnaista maistelua lukuunottamatta.
mitä nykyään syö. Joko ruoka-aineet sisältää erilaisia myrkkyjä tai vaihtoehtoisesti ne on ravinneköyhiä kun ovat raakoina poimittu tai teollisella käsittelyllä pilattuja.
Kehoitit minua tuttustumaan muihin kuin vegaanitietoläteisiin. Voisitko antaa muutaman linkin näkemystesi tueksi.
Tässä on esimerkiksi 24 tutkimukseen perustuva meta-analyysi:
Circulation. 2004 Jun 8;109(22):2705-11.
Accumulated evidence on fish consumption and coronary heart disease mortality: a meta-analysis of cohort studies.
He K, Song Y, Daviglus ML, Liu K, Van Horn L, Dyer AR, Greenland P.
Department of Preventive Medicine, Northwestern University Feinberg School of Medicine, 680 North Lake Shore Drive, Suite 1102, Chicago, Ill 60611, USA.
BACKGROUND: Results from observational studies on fish consumption and coronary heart disease (CHD) mortality are inconsistent. METHODS AND RESULTS: A meta-analysis of cohort studies was conducted to examine the association between fish intake and CHD mortality. Studies were included if they provided a relative risk (RR) and corresponding 95% CI for CHD mortality in relation to fish consumption and the frequency of fish intake. A database was developed on the basis of 11 eligible studies and 13 cohorts, including 222 364 individuals with an average 11.8 years of follow-up. Pooled RR and 95% CI for CHD mortality were calculated by using both fixed-effect and random-effect models. A linear regression analysis of the log RR weighted by the inverse of variance was performed to assess the possible dose-response relation. Compared with those who never consumed fish or ate fish less than once per month, individuals with a higher intake of fish had lower CHD mortality. The pooled multivariate RRs for CHD mortality were 0.89 (95% CI, 0.79 to 1.01) for fish intake 1 to 3 times per month, 0.85 (95% CI, 0.76 to 0.96) for once per week, 0.77 (95% CI, 0.66 to 0.89) for 2 to 4 times per week, and 0.62 (95% CI, 0.46 to 0.82) for 5 or more times per week. Each 20-g/d increase in fish intake was related to a 7% lower risk of CHD mortality (P for trend=0.03). CONCLUSIONS: These results indicate that fish consumption is inversely associated with fatal CHD. Mortality from CHD may be reduced by eating fish once per week or more. PMID: 15184295
http://tinyurl.com/emb3n
Uteliaana...miksi haluat lopettaa?