Mulla olis pippurimylly ja siihen pitäisi laittaa uudet pippurit sisälle. Mulla on kokonaisina musta-, viher-, valko- ja rosepippuria. Missä suhteessa noita kannattaa laittaa? Ei varmaankaan kaikkia yhtä paljoa?
pippurisekoitus
tähti
41040
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Oman maun mukaan, mistä itse pidät.
Omaan myllyyni laittaisin:
3/8 Musta
2/8 Puna
2/8 Viher
1/8 Valko
Voi olla että jättäisin omasta valkopippurin kokonaan myös pois, koska käytän sitä yleensä vain muutamiin ruokiin. Ilman sitä:
2/4 Musta
1/4 Puna
1/4 Viher
Mutta "oma maku-paras maku"
Itse tosin mustapippurin tilalle maustepippuria. Maustepippuri kun yleiskäyttösempi. Ja myös hitusen rosepippuria mukaan ehkä valkosen tilalle.
Makuasia. Minä en niitä kaikkia laittaisi, sillä en käytä niitä kaikkia koskaan samaan ruokaan. Mutta kokeilemalla löydät varmasti itsellesi mieleisen suhteen!
Rosepippuri on niin pehmeää, että useimmissa myllyissä menee varsin huonosti jauheeksi saatikka rouheeksi; sen voi murentaa ihan kämmenelläkin. En laittaisi myllyyn, käyttäisin suoraan, silloin kun tarvitsee.