Täytetyt kesäkurpitsat

namnamnam!

Tein eilen täytettyjä kesäkurpitsoja, vähähiilarisia ovat tekemälläni täytteellä :) Ja veivät kielen mennessään! Tässä ohje 4 kesäkurpitsaveneeseen:

2 kesäkurpitsaa (á 300g)

täyte:

400g sikanautajauhelihaa
1 sipuli
1 paprika
runsas loraus kuohukermaa
muutama rkl (paprika)sulatejuustoa
mausteita

päälle:
juustoraastetta

Leikkaa kesäkurpitsat halki, koverra hieman sisusta. Tee täyte kuullottamalla sipuli, ruskistamalla jauheliha. Lisää mausteet. Sitten sekaan paprikat ja kermaloraus. Kun paprika on hieman pehmennyt, lisää tuorejuusto. Jaa täyte 4:lle kesäkurpitsaveneelle ja ripottele päälle reilusti juustoraastetta. Punaleimaemmentalista tulee parasta! Paista 225 asteessa noin 15min.

Jottei kesäkurpitsaa menisi hukkaan, tee poiskoverretusta osasta vaikkapa kesäkurpitsalisäkettä. Laita kattilaan hieman öljyä ja laita hienonnettu kesäkurpitsa sinne ja kuumenna niin kauan että enimmät vedet haistuvat. Sitten vaan kermaa ja voita sekaan. Sopii hyvin esim pihvin kanssa :P Olisihan tuon kesäkurpitsan sekoittaa myös noiden täytettyjen veneidentäytteen sekaan. Itselleni maistuu paremmin kuin kukkakaalimuusi ja jos pitää verrata perunan makuun niin kesäkurpitsalisäkkeessä on hieman pottumuusin tuntua.

8

8014

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lisäkkeeseen

      En ole kokeillut, mutta voisi tulla hyvää jos kuullottaisi sipulia voissa ja siihen lisäisi sen kesäkurpitsan sisällön (sen koverretun).

    • Kiril

      palsta alkaa päästä siihen mihin se on tarkoitettukin. Mainio resepti ja se on nyt liitetty omaan reseptikansioon. Tulevan viikonlopun ruokalistalle ehdottomasti ja kokeilemaan.

    • kesäherkun ystävä

      laittaa pannulle jauhelihan sekaan ja pehmentää siinä ohessa. Vai onko tämä ruokavaliossanne kiellettyä?

    • skäribo

      miksi kukaan tarvitsee tällaista "reseptiä".

      Oletteko te kaikki niin eineksillä ylensyöneitä, että vasta nyt opettelette tekemään yksinkertaista kotiruokaa? Väitänpä, että kuka tahansa normaalisyöjä osaisi tehdä nuo zucchiniveneet ihan ilman reseptiä.

      No, parempi myöhään...

      • ahas.

        No, tuo oli vain esimerkkinä, koska palstalla on epävarmojakin karppaajia, kaikki eivät tiedä vielä mitä perusruokaa voisi syödä. Ja jos vain sanoo että ksäkurpitsaveneet ovat vhh-ruokaa, niin joku saattaa tunkea joukkoon vaikka riisiä. Sen jälkeen niistä on vhh kaukana. Esimerkkejä, esimerkkejä, ystävät. Ja lisää vaan tulemaa perusreseptejäkin! Ja yksinkertaisestakin reseptistä voi saada vastauksen kysymykseen ''mitä tänään syödään''.


      • että...
        ahas. kirjoitti:

        No, tuo oli vain esimerkkinä, koska palstalla on epävarmojakin karppaajia, kaikki eivät tiedä vielä mitä perusruokaa voisi syödä. Ja jos vain sanoo että ksäkurpitsaveneet ovat vhh-ruokaa, niin joku saattaa tunkea joukkoon vaikka riisiä. Sen jälkeen niistä on vhh kaukana. Esimerkkejä, esimerkkejä, ystävät. Ja lisää vaan tulemaa perusreseptejäkin! Ja yksinkertaisestakin reseptistä voi saada vastauksen kysymykseen ''mitä tänään syödään''.

        Skäribo on itse täydellisyys. Hän hallitsee suvereenisti kaikki erilaiset ruokavaliot, kokkailun, maanviljelyn ja ainakin vielä lampaiden kasvatuksen. Lisäksi hänellä on erittäin suuri tietämys lääketieteestä varsinkin D2n ja VHHn suhteen.
        Mihinkään hänen ei tietysti ole tarvinut opiskella mitään.

        Kummallista silti, että hän ei tiedä mitä tarkoittaa resepti-keskustelut ja laittaa tänne asiaan kuulumattomia viestejä.


      • Pihkaniska

        Mitä v...tua yrität sanoa. Jos ei ole mitään järkevää sanottavaa, voisit meidän puolestamme jättää palstan rauhaan.


    • Kraan

      Tässä tulee sellainen resepti, että ette ole ennen nähnyt!

      Kesäkurpitsoista koverrettu sisus tulee muuten täytteeseen.

      Kuullota tai ruskista sipulia ja valkosipulia, lisää suppilovahverosuikaleita ja hauduttele (30 min?) Sitten lisää kesäkurpitsan sisusaines. Hauduttelua, kun neste on hävinnyt voi hiukan paahtaa kovemmalla lämmöllä. Nyt soijakastiketta, maustettu tuorejuusto ja chilitahnaa. Hauduta neste kokoon. Joskus lisään tuorejuuston lopuksi ja sekoitan vain hyvin kevyesti, niin että siitä jää paksuja raitoja täytteeseen.

      Kesäkurpitsaveneet ryöpsäytetään kiehuvassa suolatussa vedessä ennen täyttämistä. Tarkista massan maku. Sen tulisi olla melko väkevän makuista, koska kesäkurpitsa on mieto ja imee makua. Täytä veneet massalla. Päälle tulee juustoa. Uunissa kunnes juusto on hiukan ruskistunut.

      Kokeile tätä pari kertaa, niin pääset ruoan ja maun ideasta jyvälle. Tämä on oikeasti ihan tolkuttoman hyvää.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3362
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3157
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      122
      2648
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2538
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1953
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1850
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1636
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1465
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1320
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1189
    Aihe