patavahti

Moi!

Oisko kenelläkään tietoa mistä vois löytää patavahteja? Siis sellasia kapistuksia, joita voi laittaa kattilan ja kattilan kannen väliin? Oon kerran tv:ssä sellasen nähny, mutta en oo onnistunu mistään sellasta löytämään. Se minkä näin oli tehty puusta ja se oli jonkinlaisen linnun muotoinen.

P.S. Näsäviisaille: tiedän kyllä, että kattilan ja kannen väliin voi laittaa vaikka kauhan tms., mutta tommonen erikoinen patavahti olis kiva omistaa. ;)
4557
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

olen törmännyt noihin puisiin patavahteisin ainoastaan markkinoilla, toivottavasti sinua onnistaa ja löydät sellaisen! Mä en ole sellaista vielä hankkinut, vaikka mielessä on usein käynyt.

Äänestä
  • Minä ostin aikoinani Kuopion torilta omaksi ja lahjaksi niputtain patavahjeja. Ja olen huomannut yhä käyttäväni puista pyykkipoikaa kattilan ja kannen välissä useimmiten.

    Äänestä

  • amatörköksa kirjoitti:

    Minä ostin aikoinani Kuopion torilta omaksi ja lahjaksi niputtain patavahjeja. Ja olen huomannut yhä käyttäväni puista pyykkipoikaa kattilan ja kannen välissä useimmiten.

    Löysin kuin löysinkin patavahteja, jippii! Ainakin Lahdessa oli joulutorilla myynnissä, ei tosin olleet ihan samannäköisiä kuin ne, jotka tv:ssä olin nähnyt, mutta toimivat hyvin ja sehän on tärkeintä! Mäkin ostin patavahteja vähän varastoon ettei heti lopu. ;)

    KIITOS kaunis markkina- ja tori-vinkeistä, eipä ollut tullut aikaisemmin mieleen toreilta etsiä, vaikka siellähän sitä käsityötavaraa on vaikka millä mitalla. :)

    Äänestä

siis mikä ihme on patavahti? en ole ikinä ennen kuullut moisesta edes puhuttavan..siis mikä on sen tarkoitus ja miten se toimii?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


novu kirjoitti:

Moi!

Oisko kenelläkään tietoa mistä vois löytää patavahteja? Siis sellasia kapistuksia, joita voi laittaa kattilan ja kattilan kannen väliin? Oon kerran tv:ssä sellasen nähny, mutta en oo onnistunu mistään sellasta löytämään. Se minkä näin oli tehty puusta ja se oli jonkinlaisen linnun muotoinen.

P.S. Näsäviisaille: tiedän kyllä, että kattilan ja kannen väliin voi laittaa vaikka kauhan tms., mutta tommonen erikoinen patavahti olis kiva omistaa. ;)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu