lisä

Minkä ikäisenä olette alotelleet lisäruoan antamisen ja miten esim.vellin anto eka pvänä,onko se lusikallinen vain?
Nykysin tarve katsotaan 4kk eteenpäin ja meidän vauva syö paljon,joten tekis mieli jo parikuisellee aloitella..
2255
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

siihen 4kk ikään.Vauvojen vatsat ei ole parikuisena vielä kehittyneet niin että olisivat valmiita vastaanottamaan vellejä.

Äänestä

n.3,5kk ikäisenä aloiteltiin totutteleen ja aina ensin se pikkulusikallinen ja seuraavana päivänä vähän enemmän jos ei oireita 4kk ikäisenä syötiin jo puoli purkkia peruna/kasvissoseita päivällä ja välipalana marja tai hedelmäsosetta.kun alat testaamaan ruokia niin muista aloittaa uusi ruoka aamulla/päivällä ettei yötä vasten tule mitään vaivoja allergiaa tai mahaoireita.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ruoka? kirjoitti:

Minkä ikäisenä olette alotelleet lisäruoan antamisen ja miten esim.vellin anto eka pvänä,onko se lusikallinen vain?
Nykysin tarve katsotaan 4kk eteenpäin ja meidän vauva syö paljon,joten tekis mieli jo parikuisellee aloitella..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu