Mitä ovat nämä "liialliset vaatimukset" ?

Varsin usein tuntuu miesten taholta tulevan vaitusta siitä, että naiset vaativat liikoja miehiltä tai muuta vastaavaa. Tämä etenkin koskien parisuhdetta ja kumppanin valintaa.

Mutta mitä sitten ovat nämä "liialliset vaatimukset"? Ja mitä sitten ovat realistiset odotukset kumppanin suhteen parisuhdemielessä noin miesnäkökulmasta katsottuna. Ja tiedä sitten ovatko ne miestenkään odotukset aina sillä kaikkein realistisimmalla tasolla...

Välillä herää nimittäin epäilys siitä, että varsin monen miehen mielestä kaikki mitä nainen häneltä pyytää ja parisuhteessa odottaa on liikaa vaadittu;
151663
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Enimmäkseen taitaa olla hivenen katkerien ihmisten hapatusta noi liialliset vaatimukset, kenties ?
Kait sitä vaan jotkut vetoavat noihin vaatimuksiin kun ei tunnu ketään löytyvän. Toisaalta ihmetyttää kyllä kun tuolla rehvisivuilla lueskeli ihmisten ilmoituksia niin kovin tarkat määritteet oli toisen suhteen. Onko sillä sit hirveesti merkitystä mikä on koulutus, pituus, paino, ym seikat sitten loppujen lopuksi ? Ne ihmiset jotka noiden asioiden perusteella toista hakevat antavat minulle ainakin sellaisen kuvan että en edes halua kyseistä ihmistä lähestyä missään muodossa. Taitaa jonkin verran kertoa toisen luonteesta ja elmänarvoista ? En tiedä saatan olla väärässäkin :)

Äänestä

Ulkonäöllset vaatimukset ovat monesti hyvin korkealla. Ainakin itseni kohdalle on sellaisia naisia sattunut. Huolimatta omasta ns. kohtuullisen hyvästä ulkonäöstä. Ja usein etsitään liikaa jonkinlaista taianomaista ja myyttistä kemiaa. Sellaista hyvin harvoin tulee.

Äänestä

pitää selvittää oma "taso", ennenkuin kannattaa vaatia yhtään mitään. Heti ensimmäinen asia mikä naisen karkottaan on se, jos joku läski akka rupeaa vaatimaan jotain hirveää joululahjalistaa - tulee mieleen joku teini, joka suunnilleen vielä leikkii legoilla.

Äänestä
  • ..ja niiden määrittelystä..sie oot tasottanu läskit akat aika alas,mut onkohan se sit yleinen mielipide ihan tuollanen kuitenkaan...?barbikin on muuten lelu et lisätään se siun lahjalistaan..
    sori,en vaan oo koskaan tajunnu miten lihavat olis huonompaa tasoa...

    Äänestä

Ongelma eivät niinkään ole liialliset, vaan ristiriitaiset vaatimukset. Miehen pitäisi olla vaarallinen, mutta kiltti. Ylpeä, mutta vaatimaton. Renttu, mutta luotettava. Tulinen, mutta tasapainoinen. Mielikuvituksekas, mutta käytännöllinen. Salaperäinen, mutta rehellinen. Itsenäinen, mutta kotona viihtyvä. Hyvällä työuralla, mutta perhe-elämää arvostava.

Naisella on lupa odottaa mieheltä ja parisuhteelta paljonkin, mutta ainakin odotusten tulisi olla johdonmukaisia. Ei kukaan mies voi kameleontin lailla muuttaa luonnettaan jatkuvasti, naisen mielialan oikkuja noudatellen.

Äänestä
  • Taidatkos tuota paremmin sanoa. Tuosta mielestäni nimenomaan on kysymys.

    Toinen juttu on sitten vielä nämä ikuiset muutosleikit, jossa nainen ottaa miehekseen koulutusprojektin eikä mieleistään miestä.

    Puhumattakaan siitä, että naisten mieli muuttuu ajan saatossa. Kuten miehet laulussakin laulavat: "Älä koskaan ikinä muutu.", mutta naiset haluavat muutosta elämäänsä.

    OK, kärjistin hieman...

    Äänestä

  • Sulla oli ihan asiallinen kirjoitus, mutta ettekö te miehet kanssa etsi salla tavalla ristiriitaista naista?

    Äänestä

  • Nainen 123 kirjoitti:

    Sulla oli ihan asiallinen kirjoitus, mutta ettekö te miehet kanssa etsi salla tavalla ristiriitaista naista?

    Ei mulla ole ollut tarvetta löytää ristiriitaista naista. Päinvastoin.

    Olen halunnut naisen, joka on seksuaalisesti aktiivinen, mutta joka on yhden miehen nainen.

    Vuosia etsittyäni sellaisen myös löysin. Ja mikä parasta, myös muilta osin liittomme toimii.

    Äänestä

  • Nainen 123 kirjoitti:

    Sulla oli ihan asiallinen kirjoitus, mutta ettekö te miehet kanssa etsi salla tavalla ristiriitaista naista?

    Meille riittää oikein hyvin yksi Nainen ilaman ristiriitoja.

    Äänestä

  • naisilta. Naisen pitäisi olla kaikki mahdollinen.

    Äänestä

  • ..tällaisen "kameleontin" löytänyt :D

    Eikä siinä ole mun mielestä mitään ristiriitaista, että miehen pitää olla sekä sitä että tätä. Olenhan itsekin. Aika monilta miehiltä kyllä kuulin sinkkuna paasausta siitä, etten ikinä tule löytämään sellaista miestä jota päätin kuitenkin odottaa. Että älkääs naiset turhaan miesten valitusten takia niitä vaatimuslistoja pienentäkö ;)

    Äänestä

  • Nyttemmin unhoon painunut menestyslevy "Mitä miehen tulee olla" tätä problematiikkaa jo esittelikin.

    Mieshän onkin yleensä kaikkea tuota. Naisen mielestä kuitenkin aina väärään aikaan.

    _Jos_ tuollainen ihmemies nyt sitten saataisiin tehtyäkin, niin nykytekniikka ei anna mahdollisuutta niin nopeisiin vasteaikoihin, että tuo hypoteettinen mies osaisi olla oikeanlainen oikeaan aikaan.

    Äänestä

"Mutta mitä sitten ovat nämä "liialliset vaatimukset"?"

Liialliset vaatimukset ovat sellaisia, joissa mies esineellistetään.

Uskoisitte jo, että miehet ovat vain miehiä. He eivät pysty kaikkia teidän tarpeitanne tyydyttämään.

Äänestä

parisuhteessa on mielestä paljon sellaista pienellä printattua joka tekee siitä ideasta malli "hyi helvetti". se on mielestäni ihan hyvä vaatia kumppaniltaan tiettyjä edellytyksiä, jos meinaa seurustella...se on taas ihan toinen juttu pitääkö niistä kiinni.

Äänestä

vaatimus on se, jos vaadit enemmän, kuin mihin itse pystyt. Itse asiassa kaikki vaadittu on liikaa! Hyvässä parisuhteessa ei tarvitse vaatia, vaan asiat tehdään kykyjen mukaan, vapaasta tahdosta. Jos itse henkilökohtaisesti olisin joskus yhdeltäkään naiselta vaatinut sitä, mihin itse kykenen, olisi minulla vieläkin poikuus tallella. En ole lyhyen elämäni aikana tavanut ainuttakaan joka pystyisi samaan kuin minä ja sen takia en ole ikinä keneltäkään odottanut sitä. Eniten on aiheuttanut harmia se, että jokainen nainen minun elämässä on aina toiminut alle kykyjensä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Annek kirjoitti:

Varsin usein tuntuu miesten taholta tulevan vaitusta siitä, että naiset vaativat liikoja miehiltä tai muuta vastaavaa. Tämä etenkin koskien parisuhdetta ja kumppanin valintaa.

Mutta mitä sitten ovat nämä "liialliset vaatimukset"? Ja mitä sitten ovat realistiset odotukset kumppanin suhteen parisuhdemielessä noin miesnäkökulmasta katsottuna. Ja tiedä sitten ovatko ne miestenkään odotukset aina sillä kaikkein realistisimmalla tasolla...

Välillä herää nimittäin epäilys siitä, että varsin monen miehen mielestä kaikki mitä nainen häneltä pyytää ja parisuhteessa odottaa on liikaa vaadittu;

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu