Täytetyt herkkusienet

..mutta uunissa (?)

Eli ei ole omaa pihaa, ei voi aina grillailla, nyt tekisi mieli täyettyjä herkkusieniä. Onko kellään kokemuksia uunissa tehden niitä ?

Sisälle ajattelin aurajuustoa ja pekoni tietysti ympärille, pitäisköhän pekonia ensin vähän paistaa pannulla ennen kasaamista ja uuniin laittoa?

Uskaltaako laittaa coctailtikulla kiinni, tuskin alkaa roihuamaan ? ;)

8

20532

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • antavaa

      uunissa olen tehnyt näitä täytettyjä sieniä...
      on tainnut olla jopa hammastikut pekonin pidikkeenä.. jos et näihin uskalla luottaa, osta eurolla niitä puisia varrastikkuja ja liota ja poikkase oikeen kokoisiksi... itseasiassa tuo voisi olla hyvä idea, sillä kun sienet on melkeen valmiita voit ottaa astian uunista ja laittaa kirsikkatomaatteja vaikka pari kappaletta tikkuun myös kiinni.. 'grillatut' pikkutomaatit on näppäriä suupaloja ja tosi hyviä!

      laita vaan uuniin.. hyvää herkkua tulee.. samalla ylimääräiset nesteet ei valu uunin pohjaan jos laitat ne uunin kestävälle alustalle, esim pellin päälle. sienet valmistuu kun itsestään ilman vahtimista..niinkuin grillissä niitä pitää vähän vahtia.

      • vastauksesta

        .... eli tänään herkutellaan täytetyillä herkkusienillä... njam....... =)


      • oo =)
        vastauksesta kirjoitti:

        .... eli tänään herkutellaan täytetyillä herkkusienillä... njam....... =)

        nam nam nam... ne on kyllä hyviä.. niitä vaan ei kehtaa usein tehdä.. vaikka sieni ei ole lihottavaa.. ne täytteet ne täytteet ja pekoni =))

        herkuttelu iltaa sinne!


      • R.T
        oo =) kirjoitti:

        nam nam nam... ne on kyllä hyviä.. niitä vaan ei kehtaa usein tehdä.. vaikka sieni ei ole lihottavaa.. ne täytteet ne täytteet ja pekoni =))

        herkuttelu iltaa sinne!

        Pekoni ja juustot lihottavia?Ja mukamas siinä määrin,mitä niitä sienien yhteydessä käytetään?


      • aurajuustotäyte
        R.T kirjoitti:

        Pekoni ja juustot lihottavia?Ja mukamas siinä määrin,mitä niitä sienien yhteydessä käytetään?

        sen saa hyvin käärittyä sienen ympärille raakana. Toisaalta pekonin voi jättää poiskin. Ihan hyviä niinkin.


      • R.T
        aurajuustotäyte kirjoitti:

        sen saa hyvin käärittyä sienen ympärille raakana. Toisaalta pekonin voi jättää poiskin. Ihan hyviä niinkin.

        Ja missäköhän väitin,että niitä tulisi esikypsentää?


    • pikkinen

      Mä olen kerran tehny grillissä eikä niistä tullu olleskaan niin hyviä ku uunissa. Eikä tarvi laittaa pekonia tikulla kii, pysyy ilmankin oikein hyvin :) Ja se liemi joka niistä kypsennyksen aikana irtoo on ihanaa uusien pottujen kanssa, kovin rasvaista tosin.

      • Tätä

        Täytäpäs ne mustalla koskenlaskijalla..
        Ensin vähän normaalia uunia ja jos sulla
        on grillivastus, niin ruskista vähän pekonin pintaa sillä.
        Täytä varovasti, ettei sienet halkea, niin
        valuu vähemmän juustoa pihalle.
        Eikä mitään tikkuja, käärit vaan natsakasti pekoniin.
        Ja eikun herkuttelemaan...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      457
      3908
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      318
      1662
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      116
      1486
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      89
      1454
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1388
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1346
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      50
      1276
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      1204
    9. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      44
      1059
    10. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      33
      1047
    Aihe