Laihdutus

normaalilla ruoalla?

Minua kiinnostaisi tietää, että kuinka moni teistä on laihtunut ns. normaalilla ruoalla ja kotiruoalla? Kun joka paikassa hehkutetaan kaiken maailman Atkninseja ja muita. Eikö kukaan noudata enää vanhaa kunnon lautasmallia jne?

6

701

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • \o/

      Mä olen :) Ja monet muutkin

    • Denex

      lautasmallia omalla tavallani.

      Usein kuitenkin siihen kuuluu oleellisesti maito, leipä, keinorasvat, hedelmät ynm. joiden terveysvaikutukset ovat huonoja. Niinpä ravintosuositus ei sovi ihmiselle, korkeintaan eläimelle esim. koiralle. Koiranruoka ynm. ovat kaupallisia hömpötyksiä, jotka tarjoavat epäluonnollista ruokaa koiralle, näin ollen koirille ja eläimille terveellisempää ruokaa on esim. Brand-dieetti, joka pyrkii ei-kaupallisuuteen.

      http://tjaa.dy.fi/~brand/

    • Olen nyt laihtunut -19kg ja ihan normaalia kotiruokaa olen syönyt. Toki laihdutus voi olla hieman hitaampaa kuin ei kotiruoalla laihduttavalla, mutta kuitenkin. Eli syyskuussa olen urakan aloittanut ja 19kg on hävinnyt..ja muuten on paino tippunut aika tasasesti, mutta kaksi kertaa on ollut kuukauden jakso ettei tippunut yhtään. Sen vuoksi mielestäni toi 19kg on jo aika hyvin. Vielä on matkaa maaliin 7kg ja senkin aijon saada pois kotiruoalla ja lenkkeilyllä.

    • olen

      laihduttanut syömällä kaksi annosta normaalia kotiruokaa sekä aamu- ja iltapalan...

    • Säästöliekki

      Normaalilla ruoalla laihduttaminenhan tarkoittaa, että syödään ainoastaan energiankulutusta vähemmän, eli vähennetään syömisen määrää.
      Jos normaali ravinto sisältää proteiinia ja rasvaa minimimäärät eli noin 30-40g rasvaa ja noin 70g proteiineja, niin näistä ei saisi missään tapauksessa vähentää koska elintoiminnoille ja elimistön ylläpidolle pitää jäädä mainitut määrät, muuten elimistön sisäinen energian kulutus romahtaa koska ei ole "raaka-aineita" käytettävissä. Vähennyksen tuleekin kohdistua hiilihydraatteihin. Jos rasvan ja proteiinin sisälto ravinnossa on edellämainittuja suurempi, niin silloin luonnollisesti vähennysvaraa on erotuksen verran.

      • -10kg/2kg

        Itse olen lahduttanut 10kg kahdessa kuukaudessa jättämällä karkin, keksit yms. turhat mässyttelyt pois, vaihtamalla vaalean leivän kokonaan ruisleipään, syömällä päivässä aamupalan, kevyen lounaan, välipalan, päivällisen ja iltapalan. Lisäksi aloin liikkua vähintään tunnin verran 4-6krt/viikko.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      260
      7189
    2. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      37
      3758
    3. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3298
    4. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      66
      3071
    5. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      107
      2758
    6. Tämä on persut

      Persut kannattavat koko Suomen alueiden luovuttamista Venäjälle. Kannattavat myöskin väestönvaihtoa suomalaisten ja ven
      Maailman menoa
      10
      2656
    7. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      43
      2404
    8. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      48
      2180
    9. Oletko ollut

      Oletko omasta mielestäsi ollut sokea asioille?
      Ikävä
      65
      1908
    10. Pitäiskö meidän tehdä jotain

      Mennä vaikka kihloihin?
      Ikävä
      96
      1811
    Aihe