leijumaan tarpeeksi kauan ilmassa kiertyisikö maapallo allani? Ja näin ollen voisin pudottautua toiseen paikkaan.
Jos
pystyisi
6430
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
sillä ilma ja meret pyörivät maapallon mukana.
Koska maapallo pyörii ja on muutenkin kiihtyvässä liikkeessä, aiheuttaa ilma- ja vesimolekyylien kiihtyvyyden coriolis-termi mm. virtauksia joita ei muuten esiintyisi.
planeetalla?
kaasukehättömällä maapallolla sellaisella lähtönopudella ylöspäin, että nousisi esimerkiksi 100 m korkeuteen, niin mihin tulisi alas?
Kun nouset sataan metriin sinun pitäisi liikkua hieman nopeammin kuin pallon pinta, jotta pysyt paikallasi pallon keskipisteestä katsoen, ja sellaista "lisä" nopeutta ei tule mistään, joten jättäydyt hieman jälkeen kun palaat takaisin.
Tämä on totta. Leijujan ja pallon pinnan kulkunopeus on sama, mutta leijujan pitäisi saada lisänopeutta pystyäkseen kiertämään pallon kanssa kierroksen samassa ajassa, onhan hänellä pidempi matka..
Tätä voi testata jos omistaa levysoittimen. Laittaa puoleen väliin jonkin pikkuesineen ja pistää levyn pyörimään. Jos nippaa esineen kohti ulkoreunaa, se jää jälkeen, koska lp-levyn ulkokehällä on suurempi nopeus, vaikka kiertääkin ympäri samassa ajassa..
Iisakin kirkossa on iso klunssi joka roikkuu sisällä tornin huipusta lähelle lattiaa ja sen avulla on havainnoitu joskus maapallon liikettä heilurin ja lattian kuvioiden suhteen.