DP -tekniikka

Nyt olis sellainen ihmetyksen aihe...

Eikö rullaluistelun ja luistelun (mitä esim Pekka Koskela vetää, ei siis mikään taitoluistelu) tekniikat ole kutakuinkin samanlaisia? Minun mielestäni ne kaverit (luistelijat) eivä käytä PITKILLÄ matkoilla käsiä suorilla ollenkaan? He käyttävät käsiä mielestäni vain alkukiihdytyksessä kaarteessa ja sitten lopussa kun väsy rupeaa painamaan.

Nyt kuitenkin, ainakin täällä, dp -tekniikasta puhuttaessa muistetaan huomauttaa käsien käytösta... Missä kohtaa minä olen ymmärtänyt väärin? Vai onko tämä sellainen asia, että on kahta koulukuntaa?
41190
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

hallitsee kunnolla dp:n niin käsiä ei tarvitse konkereettisesti heiluttaa rytmin pitämiseksi koko ajan. Ns. "virtuaalikädet" tekevät mielessä sen saman asian. Sitä ennen on parempi heilutella reippaasti käsiä oikean rytmin löytämiseksi. Topi osaa antaa tähän tyhjentävän vastauksen, miksi kädet ovat niin tärkeä pointti dp:ssa

Äänestä
  • Enpä ole yhtään varma mitä tyyliä luisteluni edustaan. Ja varsinkin en ole tuohon DP -tekniikkaan edes erityisemmin paneutunut (opetus videoita kyllä katsellut). Oma tekniikkani on kutakuinkin sellainen, että pyrin tuomaan luistimen hieman keskilinajan toiselle puolelle (vasen jalka oikealle), ulkosyrjälle ja "puristan" sen sitten takaisin "omalle" (vasemmalle) puolelle ja jatkan sen sitten työnnöksi. Kuuluukohan tuohon DP:hen vielä sitten joku koukero?

    Tekstistä pisti silmään erityisen hauska tai oikeastaan kannatettava kohta:

    I’m not going to give names, but some of your athletes complain that you’re a tough coach because you don’t allow any sexual intercourse before races…?

    Bullshit! Absolute, utter bullshit! The best thing males can do is go at it the night before, and females immediately before the race. In ’81 at Worlds in Belgium, my wife was fuming because she was ripped off by the referees and depressed because her coach would have her seated while choosing another girl to a certain race. So when it was her turn, 20 minutes before the race I took her to the bushes and served her well. She won!
    In fact, Russians have that philosophy: they take the athletes’ partners to the Olympic Games to have sex before competitions.

    Niin että alkulämmittely...

    Äänestä

  • Tuon linkin takaa löytyy kaksi todella hyvää artikkelia. Molemmat artikkelit, sekä Columbian menestystä käsittelevä että myös Mr Begg'n haastattelu kannattaisi printata ja pistää vaikka liiton seinälle kehyksiin.
    Mr Begg ei tarkkaanottaen sanonut että DP on bulshittia, vaan se miten sitä opetetaan (kaupallisesti?) on sitä itteensä. Mr Begg'n tapa ilmaista asiat näyttäisi olevan hyvin suoraviivainen, joten uskon että hänen opetusmenetelmänsäkin ovat samassa linjassa: asioita ei pidä monimutkaistaa. Hänen referoimansa herrojen kirjallisessa tuotannossa on paljon erilaisia harjoituksia, joilla monimutkaisten kiemuroiden avulla pyritään auttamaan ihmistä löytämään se ahaa elämys. Niiden vaarana on se että, siinä itse asia sekaantuu "lillukanvarsiin". Lisäksi, mikäli luistelija ei osaa kunnolla ns.perusluistelua nuo harjoitukset tuottavat vaikeuksia ja voivat johtaa sinne allikon puolelle.
    Mr. Begg lähtee siitä ajatuksesta että mikäli luistelija osaa tarpeeksi hyvin nämä luistelun perusasiat, niin itse DP on enää "piece of cake".
    Itse olen näissä asioissa hänen kanssaan täysin samaa mieltä. Tämän ovat varmaankin myös huomaanneet ne, jotka ovat näihin meidän "DP-rinki" tilaisuuksiin osallistuneet; vaikka aiheena on ollut DP, niin ajasta 2/3 on käytetty itse perusluistelutekniikan läpikäyntiin.
    Muutenkin tuo Mr. Begg tuntuu ajattelevan asioista hyvin elämänmyönteisesti. Ei ole ihme että hän on suosittu valmentaja ;-)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jusu_80 kirjoitti:

Nyt olis sellainen ihmetyksen aihe...

Eikö rullaluistelun ja luistelun (mitä esim Pekka Koskela vetää, ei siis mikään taitoluistelu) tekniikat ole kutakuinkin samanlaisia? Minun mielestäni ne kaverit (luistelijat) eivä käytä PITKILLÄ matkoilla käsiä suorilla ollenkaan? He käyttävät käsiä mielestäni vain alkukiihdytyksessä kaarteessa ja sitten lopussa kun väsy rupeaa painamaan.

Nyt kuitenkin, ainakin täällä, dp -tekniikasta puhuttaessa muistetaan huomauttaa käsien käytösta... Missä kohtaa minä olen ymmärtänyt väärin? Vai onko tämä sellainen asia, että on kahta koulukuntaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu