Rakot jaloissa

miksi?

Mistäs johtuu, että aina kun juoksen yli 30min lenkin niin jalkoihin tulee aivan helevetilliset rakot. Kumpaankin jalkaa päkiän alle sisäsyrjälle. Kenkiä on nyt vuosien varrella ollut useita eri malleja ja merkkejä. Aina sama juttu. Nykyisillä kengillä olen nyt juossut 2 vuotta ja sama vaiva jatkuu aina vain!

Olisiko juoksusukat ratkaisu ongelmaan? Talkkia?

7

4399

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maratonman

      Onko kengät oikeaa kokoa ja onko nauhat tukevasti kiinni? Minä ostan aina numeroa suuremmat kengät jotta varpaille jää tilaa. Jalka ei saa liikkua edestakaisin, muuten tulee hankausvaurioita. Siis kengät pitää tuntua tukevilta ja mukavilta jalassa, ja pohjalliset kunnolliset.
      En tiedä muuta sanoa.

    • jmax

      Jos tuntuu siltä, että jalka liikkuu edestakaisin kengässä (mistä varmasti tulee rakkoja), niin kokeile asicsin maratonsukkia, joissa on liukueste pohjassa samaan tapaan kuin taaperoiden sukissa.

      Itse ostan juoksukengät siten, että kun varpaat ovat aivan tossun kärjessä, niin sormet mahtuvat kantapään taakse, ts. kengissä on n. 1cm liikkumavarmaa, muttei yhtään enempää. Jotkut tosin tykkäävät ostaa isompia kenkiä, koska ainakin minulla tuon kokoisissa kengissä varpaat päättävät vielä jyrkemmissä alamäissä. Itse en tykkää laittaa nauhoja kovin kireälle, koska pitkällä lenkillä nauhat alkavat painaa jalkapöytään (nauhoissa on kiinni polarin footpodi, joka tuon aiheuttaa).

      Vaikea auttaa, kun ei yhtään tiedä, mistä tuo rakkojen tuleminen voisi johtua, koska olet kenkiäkin vaihtanut välillä (ilmeisesti myös merkistä toiseen?)

    • vaihtoon!

      Mahtaako sulla olla puuvillasukat juostessa? Niitä käyttämällä saat rakot varsin nopeasti ja tehokkaasti. Ne imevät itseensä kaiken hien, ja kosteannihkeä kangaspinta hankaa hetkessä jalkaholvin kohdalle kunnon vesirakot.
      Mars heti urheiluliikkeeseen kunnon juoksusukat ostamaan. Katso tarkkaan tuoteselosteesta, ettei sukissa ole prossaakaan puuvillaa (bomull, cotton jne). Nimittäin paljon myydään puuvillaisia "juoksusukkien" nimellä. Osta esim tunnettujen merkkien tuotteita: Nike, Asics, Ergee jne.
      Joudut maksamaan tavallisia sukkia enemmän, mutta ne kestää käytössä todella kauan.

    • Parrujalka

      On se että sinun jalkapöytäsi kiertää kun juokset ja sen liike aiheuttaa sen että saat rakkoja kaikilla juoksukengillä. Kun paikkakunnallasi on juoksuklinikka paikalla niin käy siellä tarkistuttamassa onko jalkapöytäsi kierto normaali.

      Apu saattaa olla vartavasten sinulle räätälöidyt pohjalliset, ne auttoivat työkaverilleni samaan ongelmaan.

      Tosin sukat kannattaa vaihtaa ensin.

    • Kotikonstit

      Yksi ratkaisu voisi olla se, että mikäli ne juoksukengät tuntuvat turhan väljiltä ja sen vuoksi hiertävät, niin käytät kahtia tavallisia valkoisia tennissukkia päällekkäin juostessa.

      Turha löysyyttä voi saada pois myös toisella kotikonstilla eli hankit semmoiset kumiset joustopohjalliset, jotka liimaat kiinni niiden lenkkikenkien omien pohjallisten päällä. Jommalla kummalla noista konsteista sain ainakin yksistä Reebokeista kohtuullisen hyvät kengät ilman mitään hiertymiä.

      • Ape man

        auttaa yleensä. Tosin voi olla vaikeaa laittaa sitä jalkapohjaan. Ja jos teippi menee kasaan ja lähtee liikkeelle voi tilanne olla kahta pahempi.

        Joskus minulla oli huonot sisäpelikengät ja oli pakko käyttää teippiä varpaissa.


    • rhai

      Jos kengät eivät ole liian isot niin sitten vika lienee sukissa. Puuvillasukkien tilalle kunnon juoksusukat. Minä ehkäisen pitkillä, yli 20 kilometrien lenkeillä jalkojen hiertymistä apteekista saatavalla Tenavan rasvatalkilla. Sitä sukan sisään ja jalan päälle niin matka taittuu mukavasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      52
      1171
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      90
      1147
    3. Tämän päivän puukotusuutinen

      Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.
      Seinäjoki
      17
      1030
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      17
      868
    5. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      45
      783
    6. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      112
      758
    7. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      64
      712
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      12
      697
    9. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      38
      599
    10. YT skoda Transtech

      Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..
      Kajaani
      70
      581
    Aihe