Mistäs johtuu, että aina kun juoksen yli 30min lenkin niin jalkoihin tulee aivan helevetilliset rakot. Kumpaankin jalkaa päkiän alle sisäsyrjälle. Kenkiä on nyt vuosien varrella ollut useita eri malleja ja merkkejä. Aina sama juttu. Nykyisillä kengillä olen nyt juossut 2 vuotta ja sama vaiva jatkuu aina vain!
Olisiko juoksusukat ratkaisu ongelmaan? Talkkia?
Rakot jaloissa
7
4231
Vastaukset
- maratonman
Onko kengät oikeaa kokoa ja onko nauhat tukevasti kiinni? Minä ostan aina numeroa suuremmat kengät jotta varpaille jää tilaa. Jalka ei saa liikkua edestakaisin, muuten tulee hankausvaurioita. Siis kengät pitää tuntua tukevilta ja mukavilta jalassa, ja pohjalliset kunnolliset.
En tiedä muuta sanoa. - jmax
Jos tuntuu siltä, että jalka liikkuu edestakaisin kengässä (mistä varmasti tulee rakkoja), niin kokeile asicsin maratonsukkia, joissa on liukueste pohjassa samaan tapaan kuin taaperoiden sukissa.
Itse ostan juoksukengät siten, että kun varpaat ovat aivan tossun kärjessä, niin sormet mahtuvat kantapään taakse, ts. kengissä on n. 1cm liikkumavarmaa, muttei yhtään enempää. Jotkut tosin tykkäävät ostaa isompia kenkiä, koska ainakin minulla tuon kokoisissa kengissä varpaat päättävät vielä jyrkemmissä alamäissä. Itse en tykkää laittaa nauhoja kovin kireälle, koska pitkällä lenkillä nauhat alkavat painaa jalkapöytään (nauhoissa on kiinni polarin footpodi, joka tuon aiheuttaa).
Vaikea auttaa, kun ei yhtään tiedä, mistä tuo rakkojen tuleminen voisi johtua, koska olet kenkiäkin vaihtanut välillä (ilmeisesti myös merkistä toiseen?) - vaihtoon!
Mahtaako sulla olla puuvillasukat juostessa? Niitä käyttämällä saat rakot varsin nopeasti ja tehokkaasti. Ne imevät itseensä kaiken hien, ja kosteannihkeä kangaspinta hankaa hetkessä jalkaholvin kohdalle kunnon vesirakot.
Mars heti urheiluliikkeeseen kunnon juoksusukat ostamaan. Katso tarkkaan tuoteselosteesta, ettei sukissa ole prossaakaan puuvillaa (bomull, cotton jne). Nimittäin paljon myydään puuvillaisia "juoksusukkien" nimellä. Osta esim tunnettujen merkkien tuotteita: Nike, Asics, Ergee jne.
Joudut maksamaan tavallisia sukkia enemmän, mutta ne kestää käytössä todella kauan. - Parrujalka
On se että sinun jalkapöytäsi kiertää kun juokset ja sen liike aiheuttaa sen että saat rakkoja kaikilla juoksukengillä. Kun paikkakunnallasi on juoksuklinikka paikalla niin käy siellä tarkistuttamassa onko jalkapöytäsi kierto normaali.
Apu saattaa olla vartavasten sinulle räätälöidyt pohjalliset, ne auttoivat työkaverilleni samaan ongelmaan.
Tosin sukat kannattaa vaihtaa ensin. - Kotikonstit
Yksi ratkaisu voisi olla se, että mikäli ne juoksukengät tuntuvat turhan väljiltä ja sen vuoksi hiertävät, niin käytät kahtia tavallisia valkoisia tennissukkia päällekkäin juostessa.
Turha löysyyttä voi saada pois myös toisella kotikonstilla eli hankit semmoiset kumiset joustopohjalliset, jotka liimaat kiinni niiden lenkkikenkien omien pohjallisten päällä. Jommalla kummalla noista konsteista sain ainakin yksistä Reebokeista kohtuullisen hyvät kengät ilman mitään hiertymiä.- Ape man
auttaa yleensä. Tosin voi olla vaikeaa laittaa sitä jalkapohjaan. Ja jos teippi menee kasaan ja lähtee liikkeelle voi tilanne olla kahta pahempi.
Joskus minulla oli huonot sisäpelikengät ja oli pakko käyttää teippiä varpaissa.
- rhai
Jos kengät eivät ole liian isot niin sitten vika lienee sukissa. Puuvillasukkien tilalle kunnon juoksusukat. Minä ehkäisen pitkillä, yli 20 kilometrien lenkeillä jalkojen hiertymistä apteekista saatavalla Tenavan rasvatalkilla. Sitä sukan sisään ja jalan päälle niin matka taittuu mukavasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta613131Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433077- 422427
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa952112- 311893
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271780- 481606
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä841387- 391290
- 811122