Proteiini ja ummetus

voiko vaikuttaa

Voiko runsas proteiinin syöminen aiheuttaa ummetusta? Aiemmin olen syönyt aika vähän (liian vähän) protskua, ja suoli on pelannut ihan hyvin. Nyt kun olen alkanut syömään proteiinia enemmän ihan tarkoituksellisesti (jauheena) niin tuntuu että ruoansulatus takkuaa. Enkä mä edes sitä proteiinia syö yli tarpeeni, vaan juuri sen mitä tarvitaankin.

Mitä pitäisi syödä ettei tulis ummetusta?Lisää kasviksia, onko sellaisia joissa olis erityisen paljon kuitua mutta vähän energiaa?

7

4248

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • auttaa

      Kuituja syömällä saat suolen toimimaan, 25g -> päivässä! Se taitaa olla ainut lääke, mutta tehoaa!

    • Kiril

      niistä saat terveellistä liukenevaa kuitua. Vältä viljoja niin et saa liukenematonta selluloosaa mitä viljojen kuitu on. Juo myös runsaasti vettä 2-3 litraa päivässä.

      • kasviksia sitten lisää

        Joo, pitää varmaan yrittää syödä vielä enemmän kasviksia. Vettä juonkin jo sen 2-3 litraa per päivä riippuen liikunnan määrästä. Kannattaako kasvikset syödä raakoina vai kypsennettyinä? Noin siis kuitujen kannalta?


      • hoihoii

        mitähän mahtaa olla liukeneva kuitu? Ei kuidun pidäkään liueta ihmiseen.

        Taas keksitään biologisia faktoja omasta päästä. Lähdekriittisyys, ihmiset!


    • jauhetta...

      joka aiheuttaa ummetusta?
      Paras lääke on jättää se pois ja ottaa proteiinit jostain muusta lähteestä.

      • soija90

        En saa sitä riittävästi muusta ravinnosta kun laihdutan. Jauheesta saan tarvittavat proteiinit minimäärällä kaloreita.


    • puuro1

      valitsee puuron jossa väh 15g kuitua per 100g, oon ite käyttäny neljän viljan nallepuuroa. heittää sekaan ruisleseitä ja pellavansiemeniä (esim ruokalusikallinen) ja keittää TARPEEKSI KAUAN puuroa (muuten kuidut imevät nesteitä suolessa ja pahentaa ummetusta) .

      voin taata että tällanen aamupuurokombo pitää suolen hyvänä. Pökäleen suorastaan puikahtavat ulos eikä tarttis edes pyyhkiä!

      eli

      kuitupitoiset puurohiutaleet
      ruislese
      pellavansiemenet

      ja pitkä keittoaika, vettä lisäillään keittäessä sen mukaan ku leseet imevät nestettä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      59
      1210
    2. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      57
      1148
    3. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      132
      1117
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      7
      990
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      96
      950
    6. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      5
      795
    7. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      27
      741
    8. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      41
      697
    9. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      192
      696
    10. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      71
      669
    Aihe