nettiystävistä todellisia ystäviä???????

Tuntuu aivan käsittämättömältä miten ihmiset voivat ystävystyä netissä. Mitä te juttelette ja kuinka pian netissä kohtaamisen jälkeen tapaatte? Mitä te tette yhdessä? Voiko jonkun ventovieraan ihmisen kanssa ruveta tekemään samoja asioita kuin YSTÄVIEN kanssa ja jutella samoja asioita kuin YSTÄVIENkin kanssa? Tuntuu niin ihmeelliseltä että miten sellainen voisi olla mahdollista. Pitäisiköhän itsekkin koettaa...hmmm...
5689
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kyllä se onnistuu, mutta silloin täytyy jaksaa kirjoittaa muutakin kuin tekstarin mittaisia terveydyksiä.

Tietenkään se nettituttu ei ole ystävä heti vaan ensimmäisillä tapaamiskerroilla pelkästään tuttu, mutta kyllä siitä ystävyyttä voi syntyä. Minulla on hyviä kokemuksia siitä. On kyllä sellaisiakin kokemuksia, että tapaamisen jälkeen kumpikaan osapuoli ei halunnut enää pitää yhteyttä. Aina eivät kemiat sovi yhteen.

Kokemukseni kertoo, että jos toinen osapuoli kirjoittelee vain niukasti ja vaatii hetimiten tapaamista, kirjoittelua ei kannata jatkaa, koska tapaaminen tulee olemaan pettymys.

Hyvin vähäsanainen kirjoittaja tai heti tapaamista vaativa saattaa olla tyyppi, joka feikkaa tai vain ihminen, joka ei oikeasti ole kiinnostunut seurastasi eikä ainakaan ajatuksistasi pätkääkään.

Sen sijaan ne, jotka panostavat pitkiin viesteihin, todennäköisesti ovat liikkeellä aidosti omina itsenään ja halu tutustua on todellinen. Harva jaksaa feikata siten, että kirjoittaa istuu tuntikausia koneensa ääressä. Feikkaajat ovat yleensä aika kärsimättömiä. Pitäisi päästä tapaamaan heti.

Tietenkään mitään syvästi henkilökohtaista ei kannata ihan vieraalle ihmiselle mailissa paljastaa. Nimenkään paljastamista en suosittele heti ekassa viestissä, ainakaan koko nimen enkä muidenkaan tietojen, jonka perusteella sinut on helppo löytää. Meitä on niin moneksi. Toisessa päässä voi olla häiriintynytkin tyyppi, joka soittaisi sinulle joka aamuyö kello kolme, jos vain voisi. Tai jotain sinnepäin.

Tavallisesta arkielämästä kertominen puhuu kuitenkin paljon. Samoin omista asenteista kertominen. Ei tarvitse paljastella suuria salaisuuksia saadakseen luotua toisesta ihmisestä mielikuvaa. Kunhan vain tekstiä on riittävästi, niin kyllä se mielikuva syntyy.

Sitten, jos alkaa tuntua, että tuossa on ihminen, jonka haluaisin tavata, niin siitä vaan tapaamaan. Julkiselle paikalle kuitenkin, ei omaan kotiin eikä toisen kotiin. Ihan varmuuden vuoksi, sillä tuskinpa olisi kiva, jos kodista kävelee tiehensä pari tunnearvoltaan tärkeää esinettä uuden tuttavuuden taskussa ilman lupaa.

Suosittelen ystävien etsimistä netistä - terve järki mukana pitäen kuitenkin. Yhdessä voi mennä vaikka kahville tai syömään jotakin. Siinä on käsille jotain tekemistä, joten ei tule niin ääliömäinen olo kuin vain pelkästään ollessa. Elokuvia en suosittele eka tapaamispaikaksi enkä muutakaan sellaista paikkaa, jossa ei voi jutella esimerkiksi hiljaisuusvaatimuksen tai kovan melun vuoksi.

Äänestä
  • eivät ole niin puheliaita, että pitkien meilien kirjoittaminen onnistuisi ilman ahdistusta.

    Äänestä

Kaikki ystävyydethän alkavat jostakin? Ja joidenkin kanssa asiat sujuvat paremmin kuin toisten ja siitä alkaa ensin kaveruus sitten ehkä ystävyys. Jutellaan yhteisistä mielenkiinnon kohteista ja tavataan kun siltä tuntuu. Ihan niinkuin tapaisi himisiä jossain muualla. ensin tutustutaan sitten katsotaan mihin asia johtaa.

Äänestä

nettiystävistä myös todellisia ystäviä ja näemme siviilissäkin.

Äänestä

kyllä toimii..
aikoinaan kun tarkemmin netin syövereihin tutustuin ja päädyin chateistä irkkiin niin tällä hetkellä n 80% ystävistäni irkkaa/käyttää messengeriä. Chat-ajoista ei ole kuin yksi poika jonka kanssa todella harvoin pidetään enää yhteyttä.
Irkistä taas olen löytänyt todella paljon erilaisia ystäviä ja ihmisiä. Toiset samasta kaupungista, osa taas toiselta puolelta suomea.

Itelläni on oma vahva kokemus siitä että ircissä olevat ihmiset ovat useammin sitä mitä "väittävät". Siksi niitä uskallankin tavata kun kaikki tietävät jotain kautta toisensa :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mirella-Marie kirjoitti:

Tuntuu aivan käsittämättömältä miten ihmiset voivat ystävystyä netissä. Mitä te juttelette ja kuinka pian netissä kohtaamisen jälkeen tapaatte? Mitä te tette yhdessä? Voiko jonkun ventovieraan ihmisen kanssa ruveta tekemään samoja asioita kuin YSTÄVIEN kanssa ja jutella samoja asioita kuin YSTÄVIENkin kanssa? Tuntuu niin ihmeelliseltä että miten sellainen voisi olla mahdollista. Pitäisiköhän itsekkin koettaa...hmmm...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu