apua mitä teen

en ole asiantuntija

Onko se tervettä kun ihmisellä on mustat silmän aluset, hän palelee aina, puheen aiheet ovat pelkkää terveellisyyttä ja elämäntapamuutosta, lihaa ei ole luiden päällä, pientä tärinää ja heikotusta havaittavista.
Hän on ystäväni joka on yli puoli vuotta "harrastanut" elävää ravintoa?!?
Kuuluisiko minun olla huolissaan vai olla onnellinen hänen puolestaan ja seurata vain sivusta sitä riutumista?!?!?

11

2349

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....

      ylipäätään on totta, niin ystäväsi ei vaikuta terveeltä. Oli kyseessä mikä tahansa ruokavalio, sen voi tehdä väärin. Hän ei ilmeisesti syo tarpeeksi kaloreita koska on noin laiha. Untakaan ei varmaan saa kun on tummat silmänaluset. Hänen kannattaisi opiskella elävää ravintoa että tietää mitä pitäisi tehdä. Sano hänelle että olet huolissasi hänen terveydestään.

      • en ole asiantuntija .

        Valitettavasti puheeni eivät auttaneet. Hän nimittäin kouluttaa ja pitää luentoja terveellisistä elämäntavoista?!?!? Ja on itse kävelevä esimerkki mielestään, minun mielestäni kävelevä ruumis!

        Keskustelumme jälkeen minut luokiteltiin sairaaksi ja ylipainoiseksi ja huonoksi ihmiseksi=(


      • ....
        en ole asiantuntija . kirjoitti:

        Valitettavasti puheeni eivät auttaneet. Hän nimittäin kouluttaa ja pitää luentoja terveellisistä elämäntavoista?!?!? Ja on itse kävelevä esimerkki mielestään, minun mielestäni kävelevä ruumis!

        Keskustelumme jälkeen minut luokiteltiin sairaaksi ja ylipainoiseksi ja huonoksi ihmiseksi=(

        sille asialle ei voi mitään. Jos hän kokee olevansa oikeassa, niin mitkään puheet eivät auta. Asialle ei voi silloin kukaan mitään, valitettavasti.


      • ...
        en ole asiantuntija . kirjoitti:

        Valitettavasti puheeni eivät auttaneet. Hän nimittäin kouluttaa ja pitää luentoja terveellisistä elämäntavoista?!?!? Ja on itse kävelevä esimerkki mielestään, minun mielestäni kävelevä ruumis!

        Keskustelumme jälkeen minut luokiteltiin sairaaksi ja ylipainoiseksi ja huonoksi ihmiseksi=(

        Suosittelisin sinulle lääkärin/terveydenhoitajan kanssa keskustelua tai ystäväsi viemistä sairaalaan. Myös terapia olisi hänelle hyväksi.

        Ystäväsi voi loukkaantua, mutta parantuessaan hän kyllä ymmärtää, että teit aivan oikein ja pelastit hänen henkensä.


    • elävän kirjoissa

      kaverisi ei ole syönyt oikeaoppisesti elävää ravintoa,mikäli elävä ravinto toteutetaan oikein alipainoisten paino nousee ja ylipainoisten laskee neutraali tasolle.Täällä tämä kasvissyönnin morkkaus ja herjan heittohan on elävästä ja tavallisesta kasvisravinnosta tietämättömien pään aukomista.kasvisruoka samoin kuin eläväravintokin on varsin helppoja, vähitellen aloittaa.

    • ohi menee..

      Itse olen nyt ollut 2v elävällä ravinnolla.
      Jonkin aikaa oli palelua ja kylmiä käsiä, mutta se tuntuu nyt menneen ohi ja palelen viileässä vähemmän kuin muut. Odottelenkin innolla jos uskaltaisi avantouintia kokeilla.

      Joku liikuntaharrastus voisi olla hyväksi puhdistumisen tehostamiseksi ja lihaksien kasvattamiseksi jos sellainen innostaa.

    • kannattaa käydä..

      > lihaa ei ole luiden päällä

      Kannattaa käydä joskus Itäeuroopassa tai Aasian maissa. Siellä ihmiset ovat hoikempia ja paremmin vertailukelpoisia kuin täällä ylipainoisten maassa.
      Erinäisten lähteiden mukaan jopa 70% olisi ylipainoisia.

      • Kiril

        Näilläkin palstoilla on aika ajoin kehuttu kiinalaisia hoikaksi kansaksi. Totuus alkaa pikku hiljaa paljastua. Tässä faktatietoa Kiinasta. Intiassa alkaa olla sama juttu ja venäjällä eritysesti naisten lihavuus on ongelma.

        Kiinalaiset lihovat huolestuttavaa vauhtia, toteaa lääketieteen professori Wu Yangfeng British Medical Journal -lehden Kiinan painoksessa. Wun mukaan vuosien 1985 ja 2000 välisenä aikana ylipainoisten lasten määrä lisääntyi 28-kertaiseksi.

        Kiinalaisia on totuttu pitämään hoikkina, muuta tänä päivänä se ei enää pidä paikkaansa. Jo viidennes maailman ylipainoisista ihmisistä asuu Kiinassa, ja määrä on edelleen jyrkässä kasvussa.

        Professori Wu varoittaa, että lihavuus muodostaa merkittävän terveysriskin, ja peräänkuuluttaa Kiinan viranomaisilta toimia tilanteen kurissa pitämiseksi.

        Ylipainon taustalta löytyy useita syitä, kuten kiinalaisten muuttuneet ruokailutottumukset, liikunnan väheneminen ja lisääntynyt autojen käyttö.

        http://www.radio86.fi/view_news.php?id=3072


    • auttaa imeytymiseen

      Saisitko ystäväsi syömään kasviöljyjä?

      Rypsiöljyä? Oliiviöljyä? Tyrniöljyä?

    • Billy

      Minusta ihan selvät anorexian oireet. Yleensä anorektikot ovat ylenmäärin kiinnostuneita terveellisistä elämäntavoista ja ruokavaliosta. Koko "terveellisyys teema" tuntuu olevan muiden hämäämäiseksi kehitetty satu. Elävä ravinto ei aiheuta näitä oireita.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      410
      1811
    2. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      147
      1165
    3. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      67
      1093
    4. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      88
      1091
    5. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      101
      1024
    6. Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä

      Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku
      Sinkut
      152
      885
    7. Hankkikaa elämä

      Tiedetään että hän on mielenkiintoinen mutta rajansa kaikella.
      Ikävä
      94
      741
    8. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      701
    9. Voisitko mies auttaa..

      Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.
      Ikävä
      50
      689
    10. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      57
      654
    Aihe