Eli toisinsanoen viedään marsiin raskas köysi. Pystytetään marssiin suuri koukku ja vedetään mars kohti maapalloa. EI ole ilmanvastusta... Sitten rakennetaan 50000 kertainen talja... Ja vedetään kuorma-autolla marssia kohti suomea. 30 000 000KM:Kö se matka olisi. No... saataisiin marssi siis törmäämään kohti maapalloa, jo 1 500 000 000 000KM autolla ajolla... se kestäisi täsmälleen 10000km vauhdilla, jos esim. 150 000 000Tuntia/24/
se kestäisi vaan 208 333 kuukautta=17 361vuotta, miksei siis yritettäisi?
se kestäisi vaan 208 333 kuukautta=17 361vuotta, miksei siis yritettäisi?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Pitkään on ollut ongelmana kehittää köysi/vaijeri/ketju joka kestäisi pelkästään oman painonsa roikkuessaan ilmakehässä jostain vastakappaleesta (eli köysi joka ulottuu avaruuden rajalle). Sen pitäisi vieläpä kestää huomattavasti enemmän kuin oman painonsa: kirjoittamassasi sadussa aivan älyttömän paljon. Ei onnistu.
Taannoin tutkijat kertoivat pystyvänsä kehittämään nanotekniikalla erittäin ohuen ja leveän nauhan jonka avulla avaruushissin rakentaminen olisi mahdollista, mutta nyt hiljattain on osoittautunut että nauhat oli oletettua heikommat (valmistuksen satunnaisista mutta väistämättömistä virheistä johtuen)
Ilmoittaudun vapaaehtoiseksi koukunviejäksi.