mistähän tuota hiilihappojäätä voisi saada? olisi hyvää tavaraa kotitekoisen kuohuviinin oluen tai siiderin hapotukseen!!!!
hiilihappojää
minä vaan
72700
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
AGA:n toimipisteet kautta maan myyvät hiilihappojäätä.
Kävin joitakin kuukausia sitten hakemassa sitä AGA:lta. Kannattaa katsoa AGA:n nettisivuilta, mistä pisteistä sitä saa heti. (ei saa kaikista kuin tilaamalla)
Maksoin n. 25€ 5kg satsista. En tiedä, kuinka pieninä määrinä myydään, mutta ainakin rakeiden kohdalla ei ole välimuotoja 5-10kg välillä. Ehkä kilon paloina voisi saada yksittäisinäkin.
Sillä leikkiminen on hauskaa ajanvietettä...
Mitenkäs ne limssa tehtail hapottaa limssat?
Ilmeisesti ei tiputa kuivajäätä limssan sekaan.
Hiilihappojää ja kuivajää eli hiilidioksidijää ei ole sama asia, vai onko?
En tiedä, mitä tarkoitat hiilihappojäällä, mutta kun hiilidioksidijäätä tiputtaa pulloon, ja laittaa kiinni sen verran, että painetta riittää, niin hiilidioksidi liukenee veteen ja vesi on sitten hiilihapollista.
Joskus oli muotivillityksenä "limsakone", jossa hiilidioksidikaasu päästettiin painepullosta suoraan esanssilla maustettuun veteen ja näin syntyi hiilihapollista limua.
sanoo et hiilihappojää
Hiilihappojää sitten sulaa myös pakkasessa.