Ruokareseptei opiskelijan lompakolle

tarttis saada jonkinlaisii hyvii ruokareseptei ennenku opiskelut alkavat ja ennen ku muutan jossaa vaihees opiskelijakämppään.Tänne vaa kaikenlaisia ruoka7resepti ehdotuksia joita tiedätte:)
111113
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Mitä jos tutustuisit palstan aiempaankin tarjontaan? Täällä on puhuttu opiskelijan ja muutenkin laihemman lompakon ruuista vaikka kuinka. Vähän omaakin aktiivisuutta pliis. Sitä joudut käyttämään opiskelussakin. ;o)

Äänestä
  • ihan liikaa vaadittu

    Äänestä

  • Zer-0- kirjoitti:

    ihan liikaa vaadittu

    Päätä särkee, huimaa kun nousee ylös ja elohiiriä joka puolella.. mut kun o paikallaan ja nukkuu ni pystyy oleen. Sinnitellään ens viikkoon ni saa taas muutaman euron ruokaankin..

    Äänestä

  • Fage85 kirjoitti:

    Päätä särkee, huimaa kun nousee ylös ja elohiiriä joka puolella.. mut kun o paikallaan ja nukkuu ni pystyy oleen. Sinnitellään ens viikkoon ni saa taas muutaman euron ruokaankin..

    tost ei ollu oikee apuu...

    Äänestä

siellä on erikseen otsikossa opiskelijan reseptit

Äänestä
  • täst olikin jo paljon apuu..danke schon

    Äänestä

Ruisleipä; (päälle kevyt! lenkkimakkara, jos sulle kelpaa)

Nuudelit, pastat, makaroonit

Jauhelihakeitot, kastikkeet, laatikot (perunasose&makarooni-)

JauheMuussit, keitetyt perunat

Porkkanat, kaalit, vihannekset, tuoreena ja 1kg:n pakasteina (hernemaissipaprika)

Puurot

Risotot

Keitot """> purkkihernari! (*.*)

Raejuusto, Tonnikala

Papuja (esim valkoisia säilykkeenä)

Kalapuikot, PakasteRanskalaiset (1kg-pussi)

Kyttäile tarjouksia, Tarkista päivän"Wanhat" tuotteet, juo vettä, [(piimäkin ihan ruokaisaa!)]

Rasvaton Jogurtti 1kg purnukka

SäilykeHetelmiä

-poppareita-


Opiskeluun Jaksamista ;D



Heips :=)

Ellen

Äänestä
  • melkein enmmän kuin tarpeeksi;D

    Äänestä

Välillä tulee törsäiltyä ruuan suhteen mutta yleensä katson tarkasti kaupasta mitä ostan. varsinkin kilohintaa kannattaa tarkkailla tarkasti! ja nyt varsinkin lähes joka kaupalla on oma "halpis"-merkki eli euroshopper tai x-tra joista löytyy vastaavat tuotteet halvemmalla kuin "tuttu" tuote ja nämä tuotteet ovat ihan vastaavia ja hyviä!

Myös jos omistaa pakastimen se on varsin käytännöllinen, tekee kerralla enemmän ruokaa, tai ostaa tarjouksesta jotain edullisesti pakastimeen. ja varsinkin minä kun olen yksin niin kaikki myydään niin suurissa pakkauskoossa että sitä ei tule kerralla käytettyä kokonaan. Melkein jos ei ole pakastinta sen summan säästää nopeasti vaikka sen ostaa kun saa säilöttyä ruokaa.

"opiskelija"-ruokana pidetty tonnikala on loppujen lopuksi kallista nykyään, jos esim. vertaa jauhelihaan. Sitä en itse suosi laisinkaan.

Keitot ovat edullista ruokaa koska sitä saa edullisesti paljon jos tykkää vain syödä samaa ruokaa useamman päivän

Ja vaikkei aina katso hintaa niin miettii mikä on ravitsevaa, esim pulla-mössö ranskis ei vie nälkää vaan pistää muutamankymmentä senttiä enemmän ja ostaa ruisleipää ja se vie paremmin nälkää ja siinä on paljon paremmat ravintoarvot.

Sitä oppii ajankanssa katsomaan mitä kannattaa ostaa ja mitä ei.

Äänestä
  • pistän korvan taakke..

    Äänestä

  • Ne halpis merkit ovat monesti tehty huonommista aineista, joten niiden ravintoarvot on myös huonommat.

    Keitto on halpaa tilavuuteen nähden, mutta ei kaloreihin nähden. Eli jos haluaa ruuasta tietyn kalorimäärän, niin keitto ei ole silloin yhtään halvempaa kuin olisi tehnyt sen saman ruuan ilman ylimääräistä vettä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Zer-0- kirjoitti:

tarttis saada jonkinlaisii hyvii ruokareseptei ennenku opiskelut alkavat ja ennen ku muutan jossaa vaihees opiskelijakämppään.Tänne vaa kaikenlaisia ruoka7resepti ehdotuksia joita tiedätte:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu