Tässä ohje:
200g rahkaa (ei siis koko purkillista!)
½ desiä vettä
2 tl psylliumia
3 munaa
suolaa
2 rkl öljyä
3/4dl Fibrexiä
hieman vajaa ½ desiä vehnäleseitä
2tl ruokasoodaa
Sekoita rahka, vesi ja suola. Sekoita psyllium erittäin huolellisesti joukkoon ja anna turvota 10min. Lisää munat, jotka on vatkattu esim. haarukalla toisessa kulhossa. Sekoita keskenää vehnälese, fibrex ja sooda. Sekoita rahka-munaseoksen ja anna taas turvota 10min. Levitä uunipellille (ei tule aivan reunoille asti) ja paista 200 asteessa kunnes väri on kauniin ruskea.
Kuitenkin tulee kysymyksiä, joten ennakkoon arvioin, mitä ne ovat:
1. Eikö tässä muka ole hiilihydraattia?
V: Vain n. 15g hiilaria koko pellillisessä, josta tulee n. 12-16palaa, joten yhdelle palalle jää hiilareita vain n. 1g.
2. Mitä on psyllium?
V: Psyllium on ratamon kuivattua siemenkuorta, jolla on kyky imeä itseensä voimakkaasti nestettä. Leivonnassa se luo taikinaan sitkon, joten leipä on pehmeää eikä murene. Käytetään esim keliaakikon leivonnassa. Löytyy leivontahyllyltä samanlaisessa purkissa kuin leivinjauhe.
3. Mitä on Fibrex?
V: Fibrex on sokerijuurikashiutale. (älä hämäänny tuosta sokeri-sanasta). Myös sillä on kyky imeä runsaasti nestettä itseensä. Löytyy jauhohyllyltä.
4. Miltä leipää maistuu ja millainen sen koostumus on?
V: Runsaiden päälysteiden kanssa (voita, maksamakkaraa, meetvurstia, juustoa, kurkkua, lehtisalaattia...) ei hassummalta, maku on kuitenkin erilainen kuin tavallisessa leivässä. kyllä tätä syö kun leipää tekee mieli ja jos aamiais-munakkaat kyllästyttää. Leipä on ohut ja koostumus on rieskamainen. Ei kannata syödä aivan vastapaistettuna.
Vhh-leipänen
...
2
1249
Vastaukset
- vinkistä
Täyttyypä kokeilla tätäkin!
- kokki kolmonen ilman jauhop...
soveltaa monilta osin. Itse en pidä Fibrexin mausta, joten korvaan sen soijajauhoilla, siemenillä sekä leseillä. Ja näin leipä maistuu niin tuoreena kuin kylmänäkin :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.854960- 952794
- 432786
- 1992392
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj281994- 1331949
- 1781560
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161481Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan51299Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3621298