Niin, tuolla joissain kirjoituksissa tulee esille monien "marinadivastaisuus". Miksi olette niitä vastaan? Kun on niitä säilöntäaineita, vai? Mutta entäs jos itse tekee sekoittaen kaikenlaisia eri ainesosia, niin eikö niissä sitten ole säilöntäaineita? Itse en ole niin tarkasti tutkaillut eri tuotteiden, mausteiden yms. sisällysluetteloita. Ja täytyy sanoa että oma suosikkini on kyllä hunajamarinadi, sekä broilerissa että sianlihassa ja olen ollut valmiiseen marinadiin ihan tyytyväinen, kunhan ne suurimmat määrät kaapii päältä pois. (Eräällä valmistajalla on joku outo maku hunajamarinadissa, eli mauste josta en pidä ja jonka tuotteita en kyllä koskaan ostakaan.)
miksei marinadeja
kyselijärouva
154143
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Vastasit itse omaan kysymykseesi marinadinvastaisuudesta:
Niissä on "outo maku", liikoja "kaavitaan pois".
En ole vielä kenenkään näillä palstoilla havainnut vastustavan marinointia sinänsä, vaan Suomessa vallitsevaa vaihtoehdotonta tilannetta. Marinoimatonta lihaa ei ainakaan kesällä tahdo saada mistään.Sitäpaitsi me kuluttajat maksetaan siitä marinadinlitkusta lihan kilohinta.
Kyllä hyviäkin marinadeja on; esim. mainitsemasi hunajamarinadi on tyttäreni suosikki ja poikani taas pitää tulisesti maustetuista broilerinsiivistä.
Haluaisin sävyttää lihani itse oman makuni mukaan muuhun tarjottavaan ruokaan ja kastikkeisiin sopivaksi, en syödä aina saman makuista lihaa.
pääasiallinen tarkoitus on lisätä tuotteen hyllyssäoloaikaa ei makua ja siksi se marinadi on kyllästetty sellaisilla säilöntä- ja lisäaineilla että monet eivät suostu niitä käyttämään ja se maku on sitten aina täsmälleen sama. Eilen ostin porsaan kassleria, kun se maksoi marinoituna 1,90€/kg ja marinoimaton 8,90/kg. Pesin huolellisesti kuumalla vedellä kaiken marinadin pois ja maustoin itselleni sopivaksi, mutta silti se tympeä marinadin maku tahtoo tunkea sieltä läpi.
Jos itse tekee marinadin öljystä, mausteista, sipuleista jne niin eihän niissä ole säilöntäaineita, paitsi joissain maustesekotuksissa on aromivahventeita ja happamuudensäätöaineita, mutta jos valitsee itse pippurit ja murskaa niin lopputulos on hyvä.
Tuossa edellä jo mainitsikin joku sen, että marinadi mahdollistaa vanhemman lihan myynnin. Toinen tärkeä syy marinadien käytölle Suomessa on se, että suomalaisen lihan laatu on yleisesti ottaen heikkoa ja marinadilla saa tämänkin ongelman kätevästi peitettyä.
Marinadin sekaan saadaan sotkettua huonompaa lihaa, yleensä näin.
varmaan litra öljyä, ainakin siihen mitä sinä ostat.
En tiedä mitem on öljyn laita, ainoat marinoidut, no pikemminkin maustetut on jonkun kana/kalkkunapuljun rosepippurimaustetut kalkkunan sisäfileet. Valmistusaineissa lukee kasviöljy, mutta tuotteen rasvapitoisuus silti 4%, ei paha lainkaan.
tai lihasta ei tule hyvää kuuluu sun matrasi.
Älä nyt unohda sitä ja ala syömään mautonta ruokaa.
Muistelen takavuosina syöneeni sikaa ja kanaa mitkä olivat keskenään erimakuisia. Toisaalta toivon itsekkäästi kokatessani voivani vaikuttaa ruuan makuun edes hiukan. Yleispätevää ja kaikkeen lihaan sopivaa marinadia en ole nähnyt mutta joka pakettiin sitä tungetaan. Jättäisivät nyt pari pakettia sadasta ilman sitä tököttiä niitä varten jotka haluaa maustaa itse.
http://www.verkkoklinikka.fi/ajassa/&id=2508178
Miten sen nyt ottaa..
makunautinnon. Sen olen kesän grillibailuissa huomannut, että jos syöjillä on varaa valita niin valmiiki marinoidut pihvit jäävät yleensä vaille ottajia. Kaikki ovat jossain vaiheessa saaneet niistä tarpeekseen ja syövät mieluummin jotain muuta.
Oikeata ruokaa käyttävät ihmiset vastustavat kaupan valmismarinadeja ennen kaikkea yksinkertaisesti vain siksi, että ne ovat niin ärimmäisen pahanmakuisia. On käsittämätöntä, että silti niin moni pystyy niitä syömään, eivätkä tunnu edes huomaavan mitän. Niin on monien makuaisti turmeltunut.
Itse tehty marinadi (lähinnä grillattavaan lihaan) on sitten aivan eri asia, kunhan ei siinäkään käytä mitään valmiita mausteseoksia, vaan ihan ehtoja raaka-aineita.
Yksi tärkeä poikkeus edellä sanottuun on eräs ruotsalainen grillauskastike, nimeltään Caj P:s. Sitä kun sivelee porsaanlihan tai kananpojan päälle grillatessa, niin onpa hyvää! Tosin tätä kastiketta en ole löytänyt muualta kuin Stockmannilta ja sitten Helsingin vanhan kauppahallin Roslundilta.
marinaadeille, koska en halua maksaa vedestä ja öljystä samaa hintaa kuin lihasta.
Naudan sisä- tai ulkofilettä grillattaessa on mielestäni liki pyhäinhäväistystä peittää se liha ensin jollakin mömmöllä.
Eli nopea grillaus, pöytään vienti ja jokainen saa maustaa pihvinsä itse pöydässä olevilla mausteilla.
Possunlihan suhteen en ole aivan niin puritaaninen, mutta ehtii niitä kasslerpaloja pöydässäkin maustella. Silloin saa lihaan taatusti mieleisensä maun eikä tarvitse pelätä sitä oranssia marinadilitkua, jonka ainoa vaikutus on joka paikan värjäytyminen ikupäiviksi.
Moi !!
Marinointiin kannattaa käyttää punaviniä !!
idis, saa vetää marinadit naamariin syönnin yhteydessä! ;-) Mutta jos haluaa marinoimatonta lihaa, niin yksi hyvä paikka ainakin suurempien kaupunkien ja niiden lähiympäristöjen asukkaille on kauppahallit, sieltä saat juuri sellaisen palan kun haluat hyvän palvelun kanssa, samaten kuin Tampereella Pyynikintorin Lihan myymälästä.