Eikö mistään voi saada kypsinä poimittuja lakkoja? Ostin kalliilla annoksen mössölakkaa, joka maistui katkeralle selluloosalle sokeroitunakin, joukossa kovia ja kalpeita pikkumarjoja. Ei tietoakaan kypsän lakan aromista. Ei sillä tee mitään. Voisi maksaa vaikka enemmän (tai mieluimmin raaásta vähemmän) jos joku yrittäjä voisi rauhoittaa jonkin alueen ja toimittaa sieltä vain kypsynyttä marjaa. Tai kauppa voisi kieltäytyä ostamasta raakana.
Raakaan
3
401
Vastaukset
- Hinta liian alhainen
Jos poimija saa 5-6€/litra välittäjältä, ei laadulla ole väliä! Jos poimii hyvää hillaa on siitä saatava kunnon hinta. Me saatiin 10€/l suoraan yksityisiltä, mutta ne olikin puhdistettuina ja kypsinä myyty!Kannattaa valittaa myyjälle, etteivät jatka samaan tyyliin!
- Poimija
Kypsytä pimeessä niin saat maukkaita ja kypsiä marjoja. Raakanahan lakka on mauton joten tietenkin se kannattaa kypsyttää. Maustahan ei huomaa eroa onko kypsänä kerätty vai kypsytetty.
Ei mitään järkeä poimia pelkästään kypsiä marjoja hitaampi poimia ja hajoavat helposti käsiin. Voisi melkein sanoa, että raakoina poimittuja saa 4-5 kertaa enemmän siinä ajassa kuin pelkästään kypsiä. Kuitenkin seuraava poimija kerää nämä raaat joten miksi niitä et itse keräisi?
Usein on alueita joissa ei ole yhtään täysinkypsää lakkaa vaan kaikki ovat pikkasen raakoja.
Lakka pilaantuu aika nopeesti joten senkin takia myyjät ei halua hirvittävästi täysin kypsää.
- kerääjä
osta suoraan yksityiseltä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse1174898Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1163979Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2223913Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202275Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801396- 1371374
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1741374En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5851269- 531155