pseudotiedettä

eräs tyttönen

Uskooko joku oikeasti horoskooppeihin? Mitä jos syntyy etuajassa (niinkuin minä) tai myöhässä tai joutuukin keisarinleikkaukseen? Päteekö samat asiat silti?

Jos minulta kysytään horoskooppia, vastaan AB Rh . Mielestäni veriryhmä on niin paljon tärkeämpi tieto.

6

725

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sinulla ei taida tekemistä

      kannattaisi ottaa vaikka historian kirja käteen

      • eräs tyttönen

        Minua on pitempäänkin mietityttänyt tämä, että horoskoopit ovat niin laajalle levinneitä. Ns. sivistysvaltiossakin niitä painetaan lähes joka lehteen.


    • googleen

      sana spåralogia.

      • eräs tyttönen

        että tuossa sporalogiassa ennustettiin Helsingin rautatieaikataulujen mukaan. Kirjoitin muuten tuon alkup. viestin ASTROLOGIA- palstalle ja se SIIRRETTIIN sieltä!


      • kehittäjänsä
        eräs tyttönen kirjoitti:

        että tuossa sporalogiassa ennustettiin Helsingin rautatieaikataulujen mukaan. Kirjoitin muuten tuon alkup. viestin ASTROLOGIA- palstalle ja se SIIRRETTIIN sieltä!

        Nils Mustelinin mielestä ihmisen kohtalon ennustajana ratikan sijaintipaikka syntymähetkellä on yhtä luotettava, kuin horoskooppikin


      • asia tuli mieleen
        kehittäjänsä kirjoitti:

        Nils Mustelinin mielestä ihmisen kohtalon ennustajana ratikan sijaintipaikka syntymähetkellä on yhtä luotettava, kuin horoskooppikin

        Mutta niiden liikkeitä on todella vaikea tietää. Nopeudet linjoilla vaitelevat ja ne eivät todellakaan aina kulje aikataulujen mukaan.Ajavat kolareita ja menevät rikki. Ja entäs jos vaunu 96 korvataankin esim vaunulla 111 eräänä päivänä. Ihmisen kohtalo on aivan eri. Puhumattakaan uusista matalalattiavaunuista joista varmaan koituu epäonnea monille. Sen verran epälotettavia ne ovat. HKL leikkii ihmisten kohtaloilla kun ei heti luovu näistä epäonnisista tekeleistä.
        Kannattaisi perustaa spåranominen tutkimuslaitos joka pistäisi muistiin spårien liikkeet sekunnin ja metrin tarkkuudella. Gps-paikannuksella tämä kai onnistuisi. Siten saisimme tarkkaan selvitettyä ihmisten kohtalot. Vanhojen aikataulujen perusteella on turha enää yrittää ennustaa mutta tulevaisuutta varten.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      375
      9918
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      94
      6278
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      387
      5955
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      160
      4346
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      3
      3642
    6. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      87
      3228
    7. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      93
      3195
    8. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      6
      2946
    9. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      10
      2892
    10. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      63
      2889
    Aihe