Organisaatiosana

Monta kertaa saa törmätä siihen, että joku puhuu yrityksen, esim. tehtaan, lay-outista, mitähän tuo tarkoittaa?

Sanakirja(t):

lay-out = asettaa esille, tuhlata, levittää, selittää, iskeä, suunnitelma, pohjapiirros, asemakaava, aukeama, varusteet, tilat, kuluttaa/käyttää rahaa, pulittaa, haukkua, morkata

Tarkoitetaanko yrityksen lay-outilla suunnitelmaa, toimitiloja, rahankäyttöä vai mitä lie? Itse kyllä puhuisin ihan suomea, mutta jotkut näköjään haluavat käyttää hienoja englannin kielisiä termejä.
5239
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Voisiko kyseessä olla tilankäyttösuunnitelma, toimitilojenkäyttö, lyhemmin tilasuunnitelma tai tilankäyttö? Joka tapauksessa termillä tarkoitetaan sitä, miten eri toiminnot tai laitteet on yrityksen toimitiloihin sijoitettu.

Äänestä

Lay-outilla tehtaan lay-outista puhuttaessa tarkoitetaan lähinnä pohjapiirrosta, johon on koneet ja laitteet ym. sijoiteltu. Miksi sitten lay-out eikä pohjapiirros? Ehkä siksi, että pohjapiirros käsitetään yleisimmin pelkän rakennuksen pohjapiirrokseksi (jonka päälle sitten "lay-out" tehdään). Osuvaa suomenkielistä sanaa tälle ei oikein tule mieleen, eikä ilmeisesti ole muillekaan tullut, joten lay-out on englanninkielestä lainattu. Jokin "sijoittelupiirros" voisi olla korvaava sana.

Muissa yhteyksissä lay-outia käytetään myös, esimerkiksi panotuotteiden lay-outeista puhutaan, mikä tarkoittaa kai lähinnä taittoa, eli kuvien ja tekstien sijoittelua sivuille ja niiden ulkoasua jne (vahvuuteni eivät ole tällä alalla, korjatkoon joku jos meni väärin)

Äänestä
  • Tarkoitit kai painotuote eikä "panotuote".

    Äänestä

  • edew kirjoitti:

    Tarkoitit kai painotuote eikä "panotuote".

    Niin, ilmeisesti freudilainen lipsahdus oli lapsukseni.

    Äänestä

layout = asemakaava, asemapiirustus, asemointi, asettelu, asetteluohje, järjestely, ladontaohje, pohjakaava, pohjapiirros, pohjapiirustus, sijoittelu, sijoittelupiirustus, sijoittelusuunnitelma, sommite, sommitelma, suunnittelu, suunnitelma, taitto (painotuotteen tms.) jne. jne.

Jossakin on joskus esiintynyt ammattinimike ”uloslyöjä”, mutta asemoija ja taittaja ovat selvästi yleisempiä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kertokaahan kirjoitti:

Monta kertaa saa törmätä siihen, että joku puhuu yrityksen, esim. tehtaan, lay-outista, mitähän tuo tarkoittaa?

Sanakirja(t):

lay-out = asettaa esille, tuhlata, levittää, selittää, iskeä, suunnitelma, pohjapiirros, asemakaava, aukeama, varusteet, tilat, kuluttaa/käyttää rahaa, pulittaa, haukkua, morkata

Tarkoitetaanko yrityksen lay-outilla suunnitelmaa, toimitiloja, rahankäyttöä vai mitä lie? Itse kyllä puhuisin ihan suomea, mutta jotkut näköjään haluavat käyttää hienoja englannin kielisiä termejä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu