Letut vhh-tyyliin!

nams...

Tein juuri herkullisia vhh-lettuja. Taikinassa vain 10g hiilareita, sain aikaiseksi 10kpl keskikokoisia räiskäleitä eli 1g hh per lettu ei ole paljoa! Ohje on karppiforumilta löydetty.

2 dl vettä tai kivennäisvettä
1 dl kermaa
2 tl psylliumia
3 munaa
20g soijajauhoa
20g mantelijauhoa
(Makeutusainetta)
1 tl leivinjauhetta
Suolaa

Sekoita nesteet kulhossa ja laita psyllium (jos et tiedä mitä psyllium on, katso alempana oleva keskustlu vhh-leipäset) nesteen sekaan 10minuutiksi turpoamaan. Vatkaa kanamunien rakenne rikki ja lisää munat turvonneen nesteen sekaan. Sekoita kuivat aineet keskenään ja lisää taikinaan. Anna turvota vähintään ½ tuntia. Paista lättyjä voissa pannulla. Letut ovat aavistuksen hauraampia, kuin venhäjauhoista tehdyt, joten varovasti se kääntövaihe sit :) Itselläni pysyi kuitenkin mukavasti kasassa ja maistui yhtä hyvälle kun tavallinen lettukin. Tosi hyvää kermavaahdon ja marjojen kanssa! Kokeile myös suolaisilla täytteillä!

Haha, saavatpahan muutkin, kuin Tepi vedellä lettuja naamaansa, mikäli Kirilin sanomisiin saa viitata :D Kenenkään on sit turha kiehahtaa tuosta edellä mainitusta...

HUOM Valitse kaupan hyllyltä soijajauho, jossa on vähiten hiilaria! Niissä on meinaan suuriakin heittoja.

6

7913

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tepi.

      Laita mansikkahilloa päälle, silloin saa Kirilin vihat :)

      • laatilullaa

        kermavaahdossa on kaloreita? Mikä olisi terveellisin kermavaahto (joku vaniljavaahto?)


      • Kiril
        laatilullaa kirjoitti:

        kermavaahdossa on kaloreita? Mikä olisi terveellisin kermavaahto (joku vaniljavaahto?)

        ruokaa niin silloin kaloreita tärkeämpiä ovat hiilihydraatit ja kuohukermassa, joka on luonnollinen kerma, ei siis mikään "keinokevyt" muokattu kerma, siinä on hiilihydraatteja 3 grammaa/100g. Se on myös terveellisin kermavaahto.


    • Pulla-Pirkko

      Hämää noi grammat, kun ei ole puntaria - eli osaatko sanoa paljonko soijaa ja mantelijauhoa laitettaisiin desilitroina?

      • nams...

        Sekä manteli- että soijajauho painavat n. 30g/desilitra, joten lettutaikinaan tulee vajaan desin verran mantelijauhoa ja vajaan desin verran soijajauhoa.

        Uusin lettukokeiluni paljastaa seuraavaa! Letuista tulee paremmin kasassapysyviä ja helpommin käännetäviä, kun psylliumin sekoittaa kuivien aineiden kanssa ja lisää sitten muna-kerma-muna -seoksen joukkoon. Sitten kunnon turvotus ja paistumaan :)


    • Onko nuo letut niitä varsinaisella lettupannulla paistettuja eli pieniä lettuja. Vai onko kysymyksessä paistinpannun kokoinen lettu???

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      46
      3098
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      46
      2901
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      50
      2515
    4. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      51
      2486
    5. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      32
      2106
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      58
      1860
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      45
      1769
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      43
      1626
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      48
      1562
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      26
      1371
    Aihe