Letut vhh-tyyliin!

nams...

Tein juuri herkullisia vhh-lettuja. Taikinassa vain 10g hiilareita, sain aikaiseksi 10kpl keskikokoisia räiskäleitä eli 1g hh per lettu ei ole paljoa! Ohje on karppiforumilta löydetty.

2 dl vettä tai kivennäisvettä
1 dl kermaa
2 tl psylliumia
3 munaa
20g soijajauhoa
20g mantelijauhoa
(Makeutusainetta)
1 tl leivinjauhetta
Suolaa

Sekoita nesteet kulhossa ja laita psyllium (jos et tiedä mitä psyllium on, katso alempana oleva keskustlu vhh-leipäset) nesteen sekaan 10minuutiksi turpoamaan. Vatkaa kanamunien rakenne rikki ja lisää munat turvonneen nesteen sekaan. Sekoita kuivat aineet keskenään ja lisää taikinaan. Anna turvota vähintään ½ tuntia. Paista lättyjä voissa pannulla. Letut ovat aavistuksen hauraampia, kuin venhäjauhoista tehdyt, joten varovasti se kääntövaihe sit :) Itselläni pysyi kuitenkin mukavasti kasassa ja maistui yhtä hyvälle kun tavallinen lettukin. Tosi hyvää kermavaahdon ja marjojen kanssa! Kokeile myös suolaisilla täytteillä!

Haha, saavatpahan muutkin, kuin Tepi vedellä lettuja naamaansa, mikäli Kirilin sanomisiin saa viitata :D Kenenkään on sit turha kiehahtaa tuosta edellä mainitusta...

HUOM Valitse kaupan hyllyltä soijajauho, jossa on vähiten hiilaria! Niissä on meinaan suuriakin heittoja.

6

7872

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tepi.

      Laita mansikkahilloa päälle, silloin saa Kirilin vihat :)

      • laatilullaa

        kermavaahdossa on kaloreita? Mikä olisi terveellisin kermavaahto (joku vaniljavaahto?)


      • Kiril
        laatilullaa kirjoitti:

        kermavaahdossa on kaloreita? Mikä olisi terveellisin kermavaahto (joku vaniljavaahto?)

        ruokaa niin silloin kaloreita tärkeämpiä ovat hiilihydraatit ja kuohukermassa, joka on luonnollinen kerma, ei siis mikään "keinokevyt" muokattu kerma, siinä on hiilihydraatteja 3 grammaa/100g. Se on myös terveellisin kermavaahto.


    • Pulla-Pirkko

      Hämää noi grammat, kun ei ole puntaria - eli osaatko sanoa paljonko soijaa ja mantelijauhoa laitettaisiin desilitroina?

      • nams...

        Sekä manteli- että soijajauho painavat n. 30g/desilitra, joten lettutaikinaan tulee vajaan desin verran mantelijauhoa ja vajaan desin verran soijajauhoa.

        Uusin lettukokeiluni paljastaa seuraavaa! Letuista tulee paremmin kasassapysyviä ja helpommin käännetäviä, kun psylliumin sekoittaa kuivien aineiden kanssa ja lisää sitten muna-kerma-muna -seoksen joukkoon. Sitten kunnon turvotus ja paistumaan :)


    • Onko nuo letut niitä varsinaisella lettupannulla paistettuja eli pieniä lettuja. Vai onko kysymyksessä paistinpannun kokoinen lettu???

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      92
      3965
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      97
      3317
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      126
      2627
    4. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      214
      2021
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      89
      1806
    6. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      20
      1794
    7. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      97
      1729
    8. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      110
      1559
    9. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      1301
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      57
      1212
    Aihe