Kiitos Tero Pitkämäki! Voitit upeasti hopeaa! Norjan pojalle ei olisi kukaan voinut mitään, mutta sinä näytit kaapin paikan kaikille muille!
Kiitos Stefan Holm! Lähdit korkeuskilpailuun varmana voittajana. Kultamitaliin oli jo kaiverrettu sinun nimesi. Voittoasi ei olisi voinut estää itse Isä Jumalakaan. Ratkaisevalla hetkellä henkinen kanttisi kuitenkin petti ja tuotit sekä itsellesi että koko ruotsin yleisurheilulle valtavan pettymyksen. Korkeuskilpailu oli todellinen nöyryytys koko ruotsille. Tuo sinun kilpailuhermojesi totaalinen pettäminen tuotti valtavasti iloa meille puhtaan urheilun ystäville! Kiitos Stefan!!!!
Kiitos Tero! Kiitos Stefan!
4
330
Vastaukset
- Marienhof
Holm ei kyllä mikään varma voittaja ollut. Sen näkee jo siitä miten on tällä kaudella eri kilpailuissa pärjännyt. Ei ole ollut läheskään samalla tasolla kuin vuonna 2004 jolloin häntä voitiin pitää olympialaisten varmana voittajana.
- Epatto-Einari
oli suurempi ennakkosuosikki kuin Tero Pitkämäki. Terolla kesti kantti ja hopeaa tuli ylivoimaisen turskanpurijan jälkeen. Holmilta petti hermo ja se romahti pronssille.
Keskiviikko oli ilon päivä Tero Pitkämäelle ja Suomelle!
Keskiviikko oli musta päivä Stefan Holmille ja Ruotsille! - Marienhof
Epatto-Einari kirjoitti:
oli suurempi ennakkosuosikki kuin Tero Pitkämäki. Terolla kesti kantti ja hopeaa tuli ylivoimaisen turskanpurijan jälkeen. Holmilta petti hermo ja se romahti pronssille.
Keskiviikko oli ilon päivä Tero Pitkämäelle ja Suomelle!
Keskiviikko oli musta päivä Stefan Holmille ja Ruotsille!Stefan Holm on kilpaillut tällä kaudella (ennen EM-kisoja) 18 kertaa ja voittanut 8 kertaa. Noista voitoista 3 on tullut kilpailuissa joissa ollut mukana vain ruotsalaisia ja norjalaisia. Yksi voitto tuli kilpailussa jossa oli Holm, Ciottin veljekset ja 2 muuta ruotsalaista. Eli 4 kertaa hän on onnistunut voittamaan kun mukana ollut on ollut korkeuden maailman parhaimmistoa.
Andrei Silnov ja Holm kohtasivat toisensa kuudesti ennen EM-kisoja ja 5 kertaa Silnov oli Holmia parempi ja Stefan ainoastaan kerran.
Minun silmissäni tämä Holm ei todellakaan ollut mikään ennakkosuosikki. Hän oli ainoastaan se josta puhuttiin eniten ja tietenkin ruotsalaisten mielestä suosikki ja jotkut tietenkin hänen aikaisempien saavutustensa perusteella pitivät suosikkina. Mutta tämän vuoden tulosten perusteella ei todellakaan sitä ollut, ja niinhän sitten kävikin että Silnov voitti Holmin taas. - Epatto-Einari
Marienhof kirjoitti:
Stefan Holm on kilpaillut tällä kaudella (ennen EM-kisoja) 18 kertaa ja voittanut 8 kertaa. Noista voitoista 3 on tullut kilpailuissa joissa ollut mukana vain ruotsalaisia ja norjalaisia. Yksi voitto tuli kilpailussa jossa oli Holm, Ciottin veljekset ja 2 muuta ruotsalaista. Eli 4 kertaa hän on onnistunut voittamaan kun mukana ollut on ollut korkeuden maailman parhaimmistoa.
Andrei Silnov ja Holm kohtasivat toisensa kuudesti ennen EM-kisoja ja 5 kertaa Silnov oli Holmia parempi ja Stefan ainoastaan kerran.
Minun silmissäni tämä Holm ei todellakaan ollut mikään ennakkosuosikki. Hän oli ainoastaan se josta puhuttiin eniten ja tietenkin ruotsalaisten mielestä suosikki ja jotkut tietenkin hänen aikaisempien saavutustensa perusteella pitivät suosikkina. Mutta tämän vuoden tulosten perusteella ei todellakaan sitä ollut, ja niinhän sitten kävikin että Silnov voitti Holmin taas.Sinäkin kuulut varmasti niihin, joiden mielestä Holm on "isojen kisojen mies". Holm "venyy" aina isoissa kisoissa ja sitähän nämä fanaattisesti Ruotsia kannattavat YLEn selostajatkin vaahtosivat. He saivat valtavan siemensyöksyn kun ihana Stefan ylitti "urhoollisesti" 234 kolmannellaan. Se oli olevinaan osoitus Holmin hyvistä hermoista.
Todellisuudessa Holmin kunto olisi edellyttänyt paljon parempiakin hyppyjä ja voittoa kisassa. Holm oli siis ehdoton ennakkosuosikki. Holmin kuuluisat kilpailuhermot kuitenkin pettivät (jälleen kerran, ovathan ne ennenkin pettäneet...) ja ruotsin ylpeys romahti kolmanneksi.
Kerroit juuri, että Holm on hävinnyt Silnoville jo viidesti tällä kaudella. Eikö sekin ole osoitus Holmin heikosta henkisestä kantista? Fyysisesti (fyysistä kuntoahan voidaan kohottaa monella tavalla...) ja teknisesti Holm on vähintään Silnovin veroinen. Mutta kun pää ei kestä paineita...
Ei kannattaisi lähettää hermoilevia poikia miesten kilpailuihin. Tuollaiset tyypit eivät kestä ehdottoman ennakkosuosikin paineita. Silnov sen sijaan tiesi voittaneensa Holmin jo monta kertaa. Paineita oli siis myös hänellä. Kuitenkin tuo Venäjän nuorukainen kesti paineet ja voitti ylivoimaiseen tyyliin. Kyse on henkisestä vahvuudesta ja siinä suhteessa Holm on heikko, todella heikko.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1033893
Satuit vain olemaan
Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se482771- 1142599
24/7 sinä mielessä, ihan jatkuvalla syötöllä
Aamulla herätessä, päivällä melkein nonstop, illalla nukkumaan mennessä, öisin herätessä. Mikä viddu tässä on 🤣392108Jotain pitää nyt keksiä että sinut näkisi
Ensiviikolla viimeistään. Tälle on pakko saada kunnon piste tai sitten aloitetaan loppuelämä yhdessä, tulen hulluksi muu311890Mulla tulee vaan niin
Paha olo siitä mitä teidän välillä on. Vaikka se on sun päätös mitä haluat. Tuntuu että menetän jotakin vaikka tiedän et291733- 271582
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann2181538Mitkä olivat viimeiset sanasi ikävoinnin kohteellesi
Ja milloin? Mitä olisit sanonut jos olisit tiennyt että ne jäävät viimeisiksi -ainakin toistaiseksi?811488- 221378