Auringon alkuaineet CD-spektrillä

4

375

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jonsson.

      > Yksi asia tietysti alkaa ihmetyttämään : Jos
      > aurinko on pääosin heliumia ja vetyä, niin
      > miksi metallien viivat pomppaa näin vahvasti
      > esiin ? Ilmeisesti vety ja varsinkin helium
      > ovat tässä auringon pinnan lämpötilassa
      > vaikeita ionisoitumaan, toisin kuin metallit,
      > joiden ulommat elektronit ovat löyhemmässä.
      > Paljon kuumemmissa tähdissä vedystä ja
      > heliumista tulee voimakkaammat viivat.


      Sen paremmin asiaa tuntematta tulee mieleen, että kyseiset seikat saattavat johtua peilaavien, vastaanottavien taikka läpäistävien materiaalien ominaisuuksista. CD:ssä on peilaavana pintana metallipinta (ks. alla oleva artikkeli).


      (LAINAUS ALKAA)
      A compact disc is constructed of 5 separate layers…

      1. First a thick, soft, clear plastic layer. This layer comprises the majority of the CD's thickness and weight. It serves two purposes. First, it protects the data layer from damage on the play side and Secondly it acts as a lens to focus the CD player's laser onto the data layer so it can more easily read the data (much the way lenses in spectacles help eyes focus on the words on a page).

      2. Next the data layer is where the music and any other information are stored. It's the layer that the CD player "reads" in order to create the music, graphics, etc. The data layer is molded or pressed into the top of the clear plastic layer. The data in the data layer is arranged in tracks that spiral like the grooves on a vinyl record (except CDs are read from the "inside out", the opposite of vinyl records).

      3. Now a reflective, metallic layer is located on top of the data layer. It allows the disc to function like a mirror, reflecting the CD player's laser back to the detector in the CD player after it reads the data layer It's this layer that gives the CD's play side a shiny appearance.

      4. A thin, hard protective layer is an ultra-thin plastic coating that is added to provide some protection for the reflective and data layers, while also forming a surface upon which the label information can be printed.

      5. Finally the label layer is printed on top of the protective layer. It contains the title, graphics, band and other information to identify the contents of the disc. (label side).
      (LAINAUS LOPPU)

      • -Ei riipu CD:stä
        -loisteputken ja hehkulangan valossa ei noita viivoja ole.
        MOT


      • Jonsson.
        MrKAT kirjoitti:

        -Ei riipu CD:stä
        -loisteputken ja hehkulangan valossa ei noita viivoja ole.
        MOT

        Eikö tumma viiva johdu nimenomaa siitä, että kyseinen alue on absoboitunut pois kyseisen aineen läsnäolon johdosta. Ja eikö näin ole juuri käynyt auringon valolle, jossa pitäisi olla kaikkia taajuuksia?

        Keinovalo ei kai sisällä kaikkia sellaisia ominaisuuksia, joita auringon valolla on ja tästä syystä voi absorboituminen jäädä tapahtumatta, koska keinovalo ei reagoi oikealla tavalla verrattuna auringon valoon?

        Tämä puoltaisi edelleen näkemystäni siitä, että CD:ssä oleva metallin reaktio valon kanssa aiheuttaa ko. tummat viivat.


      • valoa kaikki
        Jonsson. kirjoitti:

        Eikö tumma viiva johdu nimenomaa siitä, että kyseinen alue on absoboitunut pois kyseisen aineen läsnäolon johdosta. Ja eikö näin ole juuri käynyt auringon valolle, jossa pitäisi olla kaikkia taajuuksia?

        Keinovalo ei kai sisällä kaikkia sellaisia ominaisuuksia, joita auringon valolla on ja tästä syystä voi absorboituminen jäädä tapahtumatta, koska keinovalo ei reagoi oikealla tavalla verrattuna auringon valoon?

        Tämä puoltaisi edelleen näkemystäni siitä, että CD:ssä oleva metallin reaktio valon kanssa aiheuttaa ko. tummat viivat.

        "Ja eikö näin ole juuri käynyt auringon valolle, jossa pitäisi olla kaikkia taajuuksia? "
        No ei auringon valossa ole kaikki taajuudet. Sielta puuttuvat (tai on heikentyneena) ne absorboituneet alueet.
        Keinovalo on ihan samanlaista valoa kuin auringonkin valo. Siis samaa taajuutta oleva valo on aina samanlaista tulipa se mista lahteesta tahansa. Lampusta ei tietenkaan tule kaikki samat aallonpituudet eika samassa suhteessa kuin auringosta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      26
      3238
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      72
      1580
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      80
      1129
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      145
      1052
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      941
    6. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      45
      888
    7. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      61
      882
    8. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      171
      862
    9. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      836
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      139
      775
    Aihe