http://iltasanomat.fi/uutiset/ulkomaat/uutinen.asp?id=1218003
"Terroristit olisivat valmistaneet koneen vessassa räjähdettä, joka tunnetaan lempinimellä Saatanan äiti. Katalysaattorina tekijät olisivat käyttäneet jotakin hapanta ainetta, kuten sitruunamehua."
Tuossa puhutaan räjähteestä jonka lempinimi on "Saatanan äiti" mutta mikä on tämän räjähteen oikea nimi sitten on?
Terroristien käyttämä räjähde?
8
2097
Vastaukset
- Cyclonite
Artikkeli on taas niin hyvin kirjoitettu kun nyt toimittajilta voi vaatia.. trisykloasetonitriperoksidi tai HMTD on kuitenkin todnäk kyseessä.
Vahvemmilla vetyperoksidin väkevyyksillä kiteitä syntyy riittävästi (=aikaansaamaan riittävän räjähdyksen murtamaan lentokoneen ohut kuori) jo muutamassakin tunnissa, joten tuollaisella pitkällä lennolla tuo olisi hyvinkin voinut onnistua.- Jokuu_
Ainakin uutisten mukaan sen piti olla nestemäistä räjähdettä ja nuo molemmathan on kidemäistä vaik nesteist valmistetaankin. Tosin eräs räjähdetuntia sanoi että kyseessä sama kuin Lontoon iskussa käytettiin siis TATP.
Yksistään vessa täyteen vetyä ja kipinä jostain kännykästä jne... riittää kyl tiputtamaan lentokoneen tai ainakin saa pahaa vahinkoa aikases. Vetyähän on helppo valmistaa, joskin aineita tarttetaan aikasta paljon.
Nesteiden kieltäminen on ainoa keino miten tätä pystytään tehokkaasti valvomaan, kun tuommosen pommin saa aikases ihan norm aineista joten hajujenkaan perusteella vaikea valvoa. Tosin voitas kieltää kaik aineet josta pommin saa mutta tästä seurais taas ongelmia. Sinänsä outoa että vasta nyt asiaa ruvetaan valvomaan, eikö muka teroristit ole tätä asiaa ennen tieneet? - lennoilla
Jokuu_ kirjoitti:
Ainakin uutisten mukaan sen piti olla nestemäistä räjähdettä ja nuo molemmathan on kidemäistä vaik nesteist valmistetaankin. Tosin eräs räjähdetuntia sanoi että kyseessä sama kuin Lontoon iskussa käytettiin siis TATP.
Yksistään vessa täyteen vetyä ja kipinä jostain kännykästä jne... riittää kyl tiputtamaan lentokoneen tai ainakin saa pahaa vahinkoa aikases. Vetyähän on helppo valmistaa, joskin aineita tarttetaan aikasta paljon.
Nesteiden kieltäminen on ainoa keino miten tätä pystytään tehokkaasti valvomaan, kun tuommosen pommin saa aikases ihan norm aineista joten hajujenkaan perusteella vaikea valvoa. Tosin voitas kieltää kaik aineet josta pommin saa mutta tästä seurais taas ongelmia. Sinänsä outoa että vasta nyt asiaa ruvetaan valvomaan, eikö muka teroristit ole tätä asiaa ennen tieneet?Lentokoneissa on kielletty kaasumaiset, nestemäiset ja kiinteät aineet. Myös epämääräiset muodot kuten amorfiset aineet ovat jyrkästi kiellettyjä. Myös kaikki olomuodot jotka eivät ole erikseen sallittuja ovat kiellettyjä.
- koneeseen
lennoilla kirjoitti:
Lentokoneissa on kielletty kaasumaiset, nestemäiset ja kiinteät aineet. Myös epämääräiset muodot kuten amorfiset aineet ovat jyrkästi kiellettyjä. Myös kaikki olomuodot jotka eivät ole erikseen sallittuja ovat kiellettyjä.
viedä appesiinin?
jonka mehut on...
- hienoa
että lehdessä kerrotaan kuinka suorittaa pommi-isku
- Jokuu_
Niin no periaatteessa lehtien ohjeiden mukaan et pystyisi mitään tekemään. Ja kun asiasta uutisoitu paljon niin kukaan ei uskalla sitä koettaa. Ja hyvähän se on, että lehdet uutisoi.
- lkjh
Wikipedian mukaan lempinimensä tuo räjähde on saanut siitä, että se räjähtää helposti sitä käsiteltäessä.
http://en.wikipedia.org/wiki/Acetone_peroxide kiitoksia kaikista vastauksista.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745349Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3111240Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy20710873Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369711Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858528Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236511Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03210Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys302239- 371629
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261510