http://iltasanomat.fi/uutiset/ulkomaat/uutinen.asp?id=1218003
"Terroristit olisivat valmistaneet koneen vessassa räjähdettä, joka tunnetaan lempinimellä Saatanan äiti. Katalysaattorina tekijät olisivat käyttäneet jotakin hapanta ainetta, kuten sitruunamehua."
Tuossa puhutaan räjähteestä jonka lempinimi on "Saatanan äiti" mutta mikä on tämän räjähteen oikea nimi sitten on?
Terroristien käyttämä räjähde?
8
2081
Vastaukset
- Cyclonite
Artikkeli on taas niin hyvin kirjoitettu kun nyt toimittajilta voi vaatia.. trisykloasetonitriperoksidi tai HMTD on kuitenkin todnäk kyseessä.
Vahvemmilla vetyperoksidin väkevyyksillä kiteitä syntyy riittävästi (=aikaansaamaan riittävän räjähdyksen murtamaan lentokoneen ohut kuori) jo muutamassakin tunnissa, joten tuollaisella pitkällä lennolla tuo olisi hyvinkin voinut onnistua.- Jokuu_
Ainakin uutisten mukaan sen piti olla nestemäistä räjähdettä ja nuo molemmathan on kidemäistä vaik nesteist valmistetaankin. Tosin eräs räjähdetuntia sanoi että kyseessä sama kuin Lontoon iskussa käytettiin siis TATP.
Yksistään vessa täyteen vetyä ja kipinä jostain kännykästä jne... riittää kyl tiputtamaan lentokoneen tai ainakin saa pahaa vahinkoa aikases. Vetyähän on helppo valmistaa, joskin aineita tarttetaan aikasta paljon.
Nesteiden kieltäminen on ainoa keino miten tätä pystytään tehokkaasti valvomaan, kun tuommosen pommin saa aikases ihan norm aineista joten hajujenkaan perusteella vaikea valvoa. Tosin voitas kieltää kaik aineet josta pommin saa mutta tästä seurais taas ongelmia. Sinänsä outoa että vasta nyt asiaa ruvetaan valvomaan, eikö muka teroristit ole tätä asiaa ennen tieneet? - lennoilla
Jokuu_ kirjoitti:
Ainakin uutisten mukaan sen piti olla nestemäistä räjähdettä ja nuo molemmathan on kidemäistä vaik nesteist valmistetaankin. Tosin eräs räjähdetuntia sanoi että kyseessä sama kuin Lontoon iskussa käytettiin siis TATP.
Yksistään vessa täyteen vetyä ja kipinä jostain kännykästä jne... riittää kyl tiputtamaan lentokoneen tai ainakin saa pahaa vahinkoa aikases. Vetyähän on helppo valmistaa, joskin aineita tarttetaan aikasta paljon.
Nesteiden kieltäminen on ainoa keino miten tätä pystytään tehokkaasti valvomaan, kun tuommosen pommin saa aikases ihan norm aineista joten hajujenkaan perusteella vaikea valvoa. Tosin voitas kieltää kaik aineet josta pommin saa mutta tästä seurais taas ongelmia. Sinänsä outoa että vasta nyt asiaa ruvetaan valvomaan, eikö muka teroristit ole tätä asiaa ennen tieneet?Lentokoneissa on kielletty kaasumaiset, nestemäiset ja kiinteät aineet. Myös epämääräiset muodot kuten amorfiset aineet ovat jyrkästi kiellettyjä. Myös kaikki olomuodot jotka eivät ole erikseen sallittuja ovat kiellettyjä.
- koneeseen
lennoilla kirjoitti:
Lentokoneissa on kielletty kaasumaiset, nestemäiset ja kiinteät aineet. Myös epämääräiset muodot kuten amorfiset aineet ovat jyrkästi kiellettyjä. Myös kaikki olomuodot jotka eivät ole erikseen sallittuja ovat kiellettyjä.
viedä appesiinin?
jonka mehut on...
- hienoa
että lehdessä kerrotaan kuinka suorittaa pommi-isku
- Jokuu_
Niin no periaatteessa lehtien ohjeiden mukaan et pystyisi mitään tekemään. Ja kun asiasta uutisoitu paljon niin kukaan ei uskalla sitä koettaa. Ja hyvähän se on, että lehdet uutisoi.
- lkjh
Wikipedian mukaan lempinimensä tuo räjähde on saanut siitä, että se räjähtää helposti sitä käsiteltäessä.
http://en.wikipedia.org/wiki/Acetone_peroxide kiitoksia kaikista vastauksista.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun503444Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5882208Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si882128Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171980- 201618
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431598KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar641461- 281426
Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1291396Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?901359