Elikkä mieheni on ollut yhteydessä erääseen ulkomaalaiseen naiseen sähköpostitse ja tekstiviesteillä.Heinäkuun alussa suuhtahdin asiasta ensimmäisen kerran,kun lähetti sen kanssa jotain strippaus viestejä.Silloin mies myönsi ,että se on loukkaavaan minua kohtaan.Sitten ei puhuttu enempää asiasta .Nyt muutama päivä sitten löysin sähköpostia(käytämme paljon samaa postia),jossa tämä kirjoittelee tämän naisen kanssa esim.kuinka hän suutelee häntä ja nuolee tämän korvaa yms.
Minä tietenkin räjähdin.Mies selitti ,että ehkä tämä on mennyt liian pitkälle tämä sähköpostisuhde.Ja pyysi anteeksi ja lupasi lopettaa tämän kaltaisen viestittelyn.(sanoin että saa olla yhteydessä ,mutta jokin raja täytyy olla)
Mutta miten pystyn luottamaan mieheen enään?
onko muilla kokemusta asiasta?
Minä tietenkin räjähdin.Mies selitti ,että ehkä tämä on mennyt liian pitkälle tämä sähköpostisuhde.Ja pyysi anteeksi ja lupasi lopettaa tämän kaltaisen viestittelyn.(sanoin että saa olla yhteydessä ,mutta jokin raja täytyy olla)
Mutta miten pystyn luottamaan mieheen enään?
onko muilla kokemusta asiasta?
Vastaukset 13
Vanhimmat
Miksi miehesi yleensä pitäisi olla yhteydessä tähän ulkomaalaiseen naiseen? Varnasti törkeä viestittely jatkuu, mies vain hävittää postit ettet sinä näe.
Ei pahalla, mutta onpas kummallinen suhde teillä..
Siis sen verran taustoja lisää tutustuivat pelin kautta netissä.ja tällä naisella on mies kyllä.
Ok.aika inhottava juttu..yleensä nuo tuollaiset tuppaa olemaan vaan jäävuoren huippu.. :/
Se jokin raja on se, että järkevä ja vaimoaan kunnioittava aviopuoliso ymmärtää touhun lapsellisuuden ja lopettaa koko tekstittelyn, koska tietää, että se on ollut loukkaavaa vaimoa ja omaa parisuhdettaan kohtaan. Jos tekstittely on jo ollut seksististä molemmin puolin niin, miksi sitä pitää kuitenkin jatkaa, koska se on jo loukannut toista osapuolta eikä luottamusta sen suhteen ole helppo enää saada takaisin. Miehesi olisi pitänyt ymmärtää lopettaa se, mutta hän ei ilmeisesti halua sitä tehdä. Yleensä siihen on aina jokin syy, että jää tuollaiseen tekstittelyyn koukkuun, parisuhdeongelmia, yksinäisyys ym. tai sitten vain tarvitsee jotain lisäekstraa ja seksuaalista lisäjännitettä kun oma suhde rupeaa tuntumaan liian arkiselta ja harmaalta. Keskustelkaapa suhteenne laadusta ja esim. siitä mitä hän sillä haluaa hakea, jota ei kenties mielestään saa omasta parisuhteestaan. En syyllistä tällä sinua, koska nimenomaan se mitä miehesi teki on väärin eikä sitä pidä hyväksyä. Ja pelkästään viestittelyn jatkaminenkin sen jälkeen on väärin kun ymmärtää tekstittelyn laadun ja sen,että ne loukkaavat. Viestien sisältöhän kertoo hyvin paljon eikä anteeksipyytely sitä korjaa, jos viestittely kuitenkin jatkuu. Jos kyse on jostain parisuhteeseenne liittyvästä asiasta niin miehesi olisi pitänyt kääntyä ensin sinun puoleesi.Parisuhteessa keskustellaan muutenkin yleensä liian vähän. Tosin keskustelu ei välttämättä suju ongelmitta jos ette ole siihen tottuneet. Tai sitten miehesi ei pysty tuomaan ajatuksiaan esille tai ei edes halua keskustella. Mutta, kokeile edes.
T.Charitzy
joo ollaan keskusteltu ja siinä hän itse myönsi menneensä liian pitkälle.Ja keskustelua jatketaan.
Minä olin juuri noina aikona paljon pois kotoa eli hän oli yksin paljon,mutta olen myös ollut kotona kun hän on niitä lähetellyt.
Ja tuosta viestittelystä on aina sanonut ,että se ei merkitse mitään.On vaan läppää.
KIRJOTAN NYT ISOLLA TEKSTILLÄ OMAT SANOTTAVANI TÄNNE, ETTÄ EHKÄ HELPOMPI EROTTAA MISSÄ MINÄ OMAANI KIRJOTAN.
"Heinäkuun alussa suuhtahdin asiasta ensimmäisen kerran,kun lähetti sen kanssa jotain strippaus viestejä.Silloin mies myönsi ,että se on loukkaavaan minua kohtaan"
ELI MIES OLI PERIAATTEESSA JO TUOSSA VAIHEESSA MYÖNTÄNYT MENNEENSÄ LIIAN PITKÄLLE JA OLLUT ASIASTA TIETOINEN ETTÄ SINUA ON LOUKATTU.
"Nyt muutama päivä sitten löysin sähköpostia(käytämme paljon samaa postia),jossa tämä kirjoittelee tämän naisen kanssa esim.kuinka hän suutelee häntä ja nuolee tämän korvaa yms.
Minä tietenkin räjähdin.Mies selitti ,että ehkä tämä on mennyt liian pitkälle tämä sähköpostisuhde."
ÖÖ.. JO TOISTAMISEEN? EIKÖHÄN TÄMÄ MIEHESI JO VIIMEKSI TIENNYT ETTÄ OLI AIKA LOPETTAA TUOLLAINEN HÖMPÖTYS. SILTI JATKOI? MITÄPÄ TÄMÄ MIEHESTÄ KERTOO?
"Ja pyysi anteeksi ja lupasi lopettaa tämän kaltaisen viestittelyn.(sanoin että saa olla yhteydessä ,mutta jokin raja täytyy olla)"
LUULETKO, ETTÄ TÄMÄ LOPETTAA TÄHÄNKÄÄN KERRAN EI VIIMEKSIKÄÄN LOPETTANUT? SINUNA (JOS KIINNOSTAISI EDES ENÄÄ JATKAA SUHDETTA) SANOISIN SUORAAN, ETTÄ SILLE NAISELLE EI OLE ENÄÄ MITÄÄN ASIAA.. EN MITÄÄN ETTÄ SAA OLLA YHTEYDESSÄ, KUHAN ON JOKU RAJA.
EI NÄYTÄ MIEHESI SITÄ RAJAA TAJUAVAN EDES SEN JÄLKEEN KUN ENSIMMÄISEN KERRAN OLI ASIASTA RAIVOTTU. VAIKKA ETTE SIINÄ EKASSA SUUTTUMISESSA PUHUNUTKAAN ERIKOISEMMIN ASIASTA..
PITÄISI KAI TAJUTA, ETTÄ JOS STRIPPAUS VIESTIT SAI SINUT VIHAISEKSI NIIN KAI JOTKUT "IMEN SUN KORVAA JA SUUTELEN SUA"-VIESTITKIN TEKEE SINUT VIHAISEKSI?
VOIHAN SE OLLA, ETTÄ HANKALAA EROTA.. JA EI SE EHKÄ KANNATAKKAAN. EIHÄN SE OLLUT KUITENKAAN KUN SÄHKÖPOSTI, MUTTA TODELLA LOUKKAAVA SILTI. TILANTEESTA VIELÄ PAHEMMAN TEKEE SE, ETTÄ MIEHELLESI EI ENSIMMÄINEN RIITA ASIASTA MERKINNYT MITÄÄN, VAAN JATKOI.
JATKA MIEHESI KANSSA MUTTA SANO ETTÄ HÄN ON PETTÄNYT LUOTTAMUKSESI JA ON NYT "KOEAJALLA".. JOS EI SIINÄ VAIHEESSA HÄLY SOI MIEHELLÄ, NIIN VOI ALKAA JO EROA SUUNNITTELEMAAN.
ONNEA TULEVAISUUTEEN, JOSPA SE SIITÄ. EIKÖHÄN NUILLA OO TAPANA JÄRJESTYÄ, JOS EI HYVÄLLÄ NIIN SITTEN PAHALLA.
aivan varmasti. Itse viestittelen myös varattuna toisille, joskus viestit menevät vähän "yli"...mutta peli jatkuu, kunnes "haaveista tehdään totta"... sori, mutta näin se menee.......
riskeeraat parisuhteesi ja jatkat ja jatkat.... sillä jonain päivänä tulet jäämään kiinni ja todennäköisesti saat kenkää persuuksillesi????? Uskomatonta tyhmyyttä!!!
Sain myös kihlattuni kiinni tällaisesta meilailusta ja myös viestittelystä. Tosin nainen oli ottanut ensin hänen tietonsa ja lähestynyt sen kautta miestäni. Kummallekaan, minulle eikä tälle naiselle kertonut, että mikä on tilanne. Homma loppui, mutta niin loppui myös meidän suhdekin. Hän päätti että on parempi erota, sanoi, ettei johdu tästä, vaan että se oli viimeinen naula arkkuun. Olisi halunnut tavata tämän naisen, mutta ei ehtinyt. Tuskin tällaista olisi tapahtunut, jos suhteemme olisi ollut kunnossa hänen osaltaan. Joten suosittelen myös vakavasti keskustelua tästä tilanteesta, että missä mennään. Tuo on todella loukkaavaa toista osapuolta kohtaan, vaikka se ei mitään merkitsisikään. Ihme tyyppi, jos ei tajua lopettaa, tainnut jäädä riippuvaiseksi tuollaiseen...
ole tehty kärpäsestä härkänen, sillä tuon kaltainen meilailu voi olla täysin harmitonta ja jopa suositeltavaa, jos omassa liitossa kiihko ja romantiikka on päässyt pahasti hiipumaan.
Sehän on kuin mielikuva leikkiä, mutta jonkun todellisen ihmisen kanssa.
Mikäli näin meilailevat ihmiset eivät aijo tavata koskaan livenä, silloin se on mielestäni aivan harmitonta, mutta mikäli aikovat tavata, tai ovat jo tavanneet, silloin tilanne ei pysy hanskassa,jolloin todellinen pettäminen on vain ajan kysymys, eikä se ole siis enää hyväksyttävää toimintaa.
Voi olla alussa harmitonta, mutta voi luisua myös hyvin helposti tapaamiseen ja suhteeseen. Oma mies viestitteli ulkomaalaisen naisen kanssa, mies ei kertonut minusta eikä tietenkään kertonut minulle pikku harrastustaan. Sain siinä vaiheessa selville, kun tämä ulkomaalainen nainen oli jo tulossa tänne ja kuvitteli vaikka mitä yhteistä tulevaisuutta. Sähköpostista näin mieheni kaksinaamaisuuden, sanoi rakastavansa tätä toista naista. Nyt olemme eronneet, koska miehellä paljastui myös pari muuta netti-rakkautta. Koin nämä jutut todella loukkaaviksi. Tosin ei eromme ainoa syy mutta viimeinen niitti.
Miehesi on suoraan sanottuna yhtä lapsellinen ja tyhmä kuin oma ex-mieheni. Älä katsele tuollaista, sinun pitää olla ainoa.
Mies on jäänyt muutaman kerran "kiinni" vastaavanlaisesta viestittelystä. Naiset ovat olleet jotain aikaisempia tuttavuuksia, joita itse en ole tavannut. Kuulemma viestit eivät ole merkinneet hänelle mitään ja on kertonut katuvansa nyt, kun ymmärtää loukanneensa. Itse koin asian pettämisenä.
Asiasta on keskusteltu ja itketty moneen. Aikaa on kulunut kohta puoli vuotta, mutta luottaa en voi vieläkään, ainakaan täysin. Välillä on hyviä päiviä, jolloin asia ei vaivaa, toisinaan taas on pakko ottaa asia puheeksi ja purkaa paha olo. Huonoina hetkinä katson miehen sähköpostista otsikko- ja lähettäjätiedot ja luen "epäilyttävät" viestit. Selaan sivuhistoriat yms. Yritän antaa anteeksi, yritän luottaa. Hänkin näyttää yrittävän parhaansa mukaan olla luottamuksen arvoinen. Toisen viestien lukeminen on toki väärin, eikä miehenikään tästä pidä. En kuitenkaan pysty elämään epätietoisuudessa, joten hänen on vain hyväksyttävä tämä vaihe... Sanottakoon vielä, etten ole aikaisemmin tonkinut kenenkään posteja tms.
Olemme keskustelleet paljon myös siitä, miten paljon toisen tekemisiä voi rajoittaa. Ainakin miehelläni kyse tuntui olevan lähinnä viihdyttämisestä ja kaiketi myös jonkinlaisen ruokahalun hakemisesta ja juuri kiinnijäämisen viehätyksestä (jännitystä elämään). Itseäni loukkasi lähinnä se, että viestittely tapahtui sellaisten henkilöiden kanssa, jotka mies on joskus aikaisemmin tuntenut. Koin olevani jotenkin huonompi ja epäkiihottavampi, kuin ne toiset, eivätkä päinvastaisilla vakuutteluilla ollut juuri vaikutusta.
Kaikissa suhteissa on eri säännöt ja kyse onkin usein siitä, miten paljon on valmis tekemään kompromisseja. Olemme sopineet, että jos seksiviestittelyä on pakko tehdä, se on ok tapahtuessaan anonyymisti (ei oikeita nimiä/paikkakuntatietoja/kuvia tms), ei sovita tapaamisia eikä todellakaan tavata ja hoidetaan siten, etten näe viestejä/saa tietää.
Aikaisemmin olin sitä mieltä, etten voisi ikinä enää jatkaa suhdetta, jos luottamus on mennyt. Omalle kohdalle sattuessaan mielipiteet kuitenkin välillä muuttuvat, kun asioita joutuu pohtimaan monelta kantilta. Meillä pelisäännöt on nyt sovittu ja luottamusta rakennetaan päivä kerrallaan. Uskon, että tällaisesta voi selvitä, mutta sen eteen joutuu tekemään töitä.