VHH-puuro

PowerForward

Kaikkee sitä tulee kokeiltua. Ajattelin tänä aamuna löytyisikö pellavansiemenille ja vehnäleseille jokin uusi ja miellyttävä muoto nauttia niitä. Laitoin pellavasiemenrouhetta, vehnäleseitä ja fibrexiä ja tein niistä puuron. Mauksi suolaa, hermesetasta ja voisilmä. Tuli oikeastaan yllättävän hyvää, paiskoin ainekset ihan lotolla kattilaan. Pellavaista tuli aineksista kuitenkin eniten, ehkä. Onko muilla heittää jotain puurovirityksiä tai jopa oikein reseptiä? Luulenpa, että löysin itselleni yhden aamupalavariaation lisää. Vaikka ulkonäöltään puuro muistuttikin ruispuuroa tai koiran oksennusta, en ole varma kumpaa enemmän.

5

2466

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Löysin karppiforumilta tällaisen Morriganin postaaman ohjeen, en ole itse maistanut, en ole uskaltanut vielä :D

      2 reilua teelusikallista fiberhuskia
      3dl vettä
      1 kukkurallinen rkl kaakaota
      0,5dl kermaa
      makeutusta maun mukaan ja päälle mantelilastuja

      Sekoita jälkiruokakulhoon kaakao ja fiberhusk, lisää vettä pikkuhiljaa sekoittaen hyvin, lisää kerma ja anna turvota hetki.

    • diudaudou

      tein tonnikalasalaattia ja se näytti ihan koiran kertaalleen syömältä! Olin idiootti lukivahärönen ostanut tonnikala-SILPPUA! Oli tosi ällöä syödä sitä.

      • skäribo

        ovat muuten todella vastenmielisiä. En ymmärrä miten niitä voidaan myydä ihmisravinnoksi. Toisaalta - myydäänhän kanasuikaleita ja makkaraakin...


    • skäribo

      Ethän ihan joka päivä syö tuota? Kuituakin voi saada liikaa, ja mennä masu sekaisin.

      Lisäksi pellavansiemenissä on raskasmetalleja, minkä vuoksi niitä ei tulisi syödä kuin ruokalusikallinen päivässä. Rouhe on toki vähän parempi. :)

      Puurosi olisi erinomainen, jos lisäisit siihen vaikkapa kaurahiutaleita. Mutta eihän se käy...

      P.S. Miksi ihmeessä puuroon Hermesetasta?

      • PowerForward

        En ole sitä ihan joka aamu popsinut. Kuitua siinä on aika riskisti mutta en syö puuroa kuin pikku nokareen aamulla. Maun takia puuroon voisi kaurahiutaleita laittaakin, muuten en löydä mitään syytä niitä lisätä.

        Miksi makeutusainetta nyt yleensä käytetään?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      193
      1442
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      913
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      882
    4. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      56
      849
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      53
      806
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      255
      683
    7. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      10
      680
    8. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      333
      651
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      58
      644
    10. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      72
      609
    Aihe