Miksi aitoa ruisleipää ei enää saa?

Ruista ranteeseen

Nyt kun olemme perinteistä rukiista eväsleipää lasten koulutielle kaupasta hakeneet, emme sitä enää löydä. Vaasan myllyjen Eloleipä oli lapsille mieleinen aito ruisleipä aineksina vesi, ruisjauhot, hiiva ja suola. Myöskään vastaavaa yksinkertaista puhdasta ruisleipää ei enää kauppojen hyllyltä löydy. Tosin sieltä löytyy erehdyttävästi Eloleivän kokoinen ja näköinen Vaasan myllyjen Tosirukiinen. Mutta kun tuoteselostusta katsoo, ruisjauhot on jääneet kaiken muun vehnän, maltaan ja lisäaineitten jatkeeksi. Leivän nimikin haiskahtaa huijaukselta. Pakotetaanko meidät nyt muuttamaan perinteisiä ruokailutottumuksia? Ei kai auta muu kuin ruveta itse leipomaan oma ruokaleipä. Onko alunperin Elannon leipätehtaassa alkaneen Eloleivän tarina ohi, sillä leipää ei enää löydy Elannon seuraajien Valintatalon tai Siwan hyllyiltä?

9

1517

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Crommower

      Laatu maksaa. Katoavasta leivästä päätellen ihan liian paljon :-/

    • Juha r

      Itsekkin olen etsinyt kunnon ruisleipää, mutta vehnää on kaikissa mukana. Täysrukiisesta leivästä puuttuu sitko ja vehnää lisätään juuri sen takia mukaa, jotta voidaan leipoa koneellisesti. Pienistä leipomoissa, joissa leivotaan käsin, saa vielä oikeata ruisleipää, ei edes hiivaa, mutta niitä ei juurikaan pääkaupunkiseudulta saa.

      Pitäis olla sellanen sääntö että ruisleiväksi saisi kutsua leipää, jossa on jauhoista suurin osa ruista. Nyt ruisleipänä myydään sellaistakin, joissa vehnä on pääasiallinen valmistusaine. Parhain on eräs "ruissämpylä" ruista vain 19%.

      Itse tuon leivän lomamatkoilta Sotkamosta Helmin leipomosta oikeata ruisleipää ja kotona pakastan. Myös Halmeen leipomo Espoon Kauklahdessa tekee ruisleipää jossa ei ole muita jauhoja.

      • ainakin

        Kaupoissa on useampaakin leipää jossa on vain ruis, vesi, suola (ei hiivaa). ainakin Aallon leipä, Mikon leipä jne.. joten on niitä olemassa. Haastakaa kauppiaanne.


      • ruista sen olla pitää

        Samsaran ruisreikäleipä sekä ruisvuoka ovat aitoa ja herullista ruisleipää


    • Rukiinen

      Saahan kunnon ruisleipää ihan mukavasti! Helsingissä ja Turussa ostelin kauppahallista, muualla saan ihan s-marketistakin. Elosen ruisvuoka on tehty 100-prosenttisesti rukiista ja leivottu juuresta.
      Kyllä ruisleipää saa kun vain katsoo tarkemmin!

      • crassus x

        Turussa olin jo latonut kärryyn "47% ruisleivän" kun huomasin että paikalla oli maistelupöytä. Juuri sopivasti esittelyssä oli (luomu)ruisleipä, joka oli leivottu taikinajuureen. Kotimainen 90% luomuruista :) www.nisupaakarit.fi


    • Fazerin leipomot

      osta luomua lapsille se on parasta

    • No jos et kerran löydä kaupasta tuoretta leipää niin tee se leipä itse!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      97
      1150
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      116
      978
    3. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      125
      906
    4. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      91
      729
    5. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      285
      704
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      74
      641
    7. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      596
    8. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      582
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      48
      559
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      483
    Aihe