Onko mitään eroja ostanko pyörän jolla on jalkajarrut 3- vai 7-vaihteisena? Mitä pyörää on kevyt polkea: sitä, jolla on 7 vaihdetta vai 3??
Kiitos.
Kiitos.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
vaihteiden lukumäärästä riippumatta ovat raskaampia poljettavia kuin perus ketjuvaihteiset. Hommaa siis ketjuvaihteinen jos haluat kevyen.
Saat vaihteita enemmän ja niin ollen kevyempää polkemista ylämäkiin.
Lisäksi huolto ja puhtaanapito on helpompaa ja halvempaa,kun koko napaa ei tarvitse purkaa.
Jos hintaa ajattelee,niin sijoittamalla vähän enemmän saa myös laatua ja kestävyyttä.
Vaihteet rengaskoko vaikuttaa kulkuun.Itsellä oli 28 vaihteinen Nishiki ja 8 vaihteinen Tunturi ja nishikissä leveämmät renkaat ja sillä oli paljon raskaampaa ajaa.Mielestäni kappavaihteinenkin on kevyt jos pyöräkoko on oikea ja pyörämalli.
Koska mä en noista käsijarruista pidä. Yksi tällainen fillari oli ja en toista hankkisi...
Mulla on ollut hyvät kokemukset Cresentistä (ostettu käytettynä) ja se oli viisi vaihteinen..sillä oli hyvä polkea (Ei kevyt polkea ei raskas)Jalkajarrilla oli varma jarrutus joka olosuhteessa... Että nyt on pakko uudistaa pyörää sillä se Cresent sanoi sopimuksen irti. Pyörä on ollut mun käytössä yli vuoden ja ikää on sillä reilut 10..
Suositelkaa jotain halpaa ja toimivaa 28" jalakjarrullista pyörää. Hinta noin 200 paikeilla.Yhden vaihtiehdon löysin ovh 250 ja tarjouksessa 180 ja näytti aika laadukkaalta.
Kaikki yli 200 euron pyörät ovat laadukkaita, voit ostaa hyvöllä mielellä !
Jalkajarru on turvattomampi kuin käsijarrullinen pyörä, tietysti edellyttäen että osat ovat edes jotenkin kelvollisia. Myönnän, että muutaman satasen fillareissa on usein aika mielenkiintoisia osasarjoja, joten jos hintaluokka on tuo ja haluaa ehdottomasti jalkajarrut sekä vaihteet, niin ostaisin Hämeenlinnasta käytetyn jääkäri-fillarin ja siihen 8-vaihteisen napavaihteen.
http://www.mil.fi/asiointi/tiedotus/ajankohtaista/myydaan/myydaan.dsp
Mutta kuten joku aikaisemminkin sanoi, niin kappavaihde hävittää 10% tehosta taivaan tuuliin. Jos haluat siedettävistä osista kootun maantiehybridin, niin kysäise Sportti Thurmannilta Granista, onko heillä viellä viime vuotisia Nishikin Comp'eja. Pari viikkoa siten oli vielä ikkunassa joku kappale.
Seuraava vaihe on sitten katsella maantiepyörää, kun hakee kevyttä ja mukavaa poljettavaa asfaltille. Tiedän sen ;-) Muista rahoituslaskelmassa kääntöpolkimet ja kengät (= max 100€).
On se niin helppoa sanoa kokemuksesta: Osta 7-vaihteinen napavaihteinen. Silloin saat jalkajarrun ja etupyörään käsijarrun. Tämä on turvallisin yhdistelmä liikennevaloissakin.
Hyvä hinta-laatusuhde: Insera Evolution. Myynti: Suomen polkupyörätukku
(www.suomen polkupyörätukku.fi)
299 e lukko 25 e rahti 15 e = 339 e
Mitä sitten mahdoit tarkoittaa keveydellä...
7-vaihteisessa on muutama ns. pieni vaihde enemmän raskaita olosuhteita varten, molemmissa tyypeissä on "suora vaihde", ja ns. "ylivaihde" maantieajoon. Jotenka nousuissa löytyy seotsemästä vaihteesta pienempiä välityksiä kuin kolmesta, eli sillä pääsee kevyemmin ylös.
ajoa. Eli miten kevyesti pääsee esim. ylämäkeen...
raskaammin, kuten tuolla edellä mainittiin
Insera Evolution 8- vaihteisen mallin meinaan ostaa. Onko jotain eroa 7- ja 8 vaihteisissa pyörissä. (jalkajarrullinen)
Mistä hemmetistä tämäkin viesti on taas kaivettu? Viimeksi kirjoitettu 2006, ja nyt se on juuri ajankohtainen?
Osta hybridipyörä, sen paras kaikkeen pyöräilyyn !
Ei todellakaan ole! Hybridi menettelee käyttöpyöränä. Harrastuskäyttöön siitä ei ole. Pl. fitness-pyörät.
Börjellä myymättömiä maantiepyöriä ja cyclocrossareita hallissa sekä fitnesspyöriä, noilla edellä mainituilla ei missään käytössä mitään. Hybridi on paras kaikkeen käyttöön.
Onko kokemuksia tai tietoa miten suuri ero on Insera Evolution 8- vaihteisen mallin ja 7- vaihteisen välillä? Molemmissa on jalkajarru ja edessä käsijarru.
Molemmissa vaihteena halpis Shimano, joten ero ei voi olla kovin iso. (Noista halpiksista pitäisi erikseen tietää, mitä ja miten suojattua erää ne ovat.) Jos haluaa ostaa laadukkaan napavaihteisen pyörän, on vaihteeksi valittava joko Rohloff tai uusi 11 vaihteinen Shimano Alfine. (Vanhat Torpedot ovat sitten oma lukunsa.)