CSI sarjassa on sellaisia paristokäyttöisiä sinilamppuja, joiden valossa tapahtuu eri aineilla fluoresenssia (sarjassa tutkivat valolla rikospaikkaa). Kysymys ei ole pelkästään UV valosta. Mistähän moisen lelun voisi saada/tilata ja paljonko mahtaa maksaa
sinilamput
C.S.I fani
5624
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
se sininen valo on ihan normaali UV valo ja sellanen ei paljoa maksa...kysy joltain baarinomistajalta mistä niitä saa ostettua.
Sitten ne muut "valot" niissä on sitten joitain muita eri aallonpituuksilla värähteleviä valoja, mutta mieleeni ei nyt pahemmin tule mitähän aallonpituuksia mahdollisesti käyttävät, kuitenkin eri kemikaalit reagoivat eri aallonpituuksiin.
Ei ole kysymys ihan tavallisesta UV-lampusta. Minulla itselläni on UV-ledilamppu ja sen aikaansaama fluoresenssi ei ole lähellekään samanlaista kuin CSI-sarjassa. Lisäksi lampun valon väri on kirkkaan sininen, toisin kuin UV-lampun jonka valon tuskin silmillä näkee.
Ihan kaikkea ei pidä uskoa mitä tv:ssä ja varsinkin C.S.I:ssä näkee. Tietokonemanipulaatiot ovat ihmeellisiä, totuus usein vähemmän ihmeellinen.
Täällä lisää yksinkertaistettua tietoa fluoresenssista, fluoroforeista, eksitaatiosta, emissiosta jne. Kannattaa tutustua, jos se ei vielä ole tuttua asiaa.
http://probes.invitrogen.com/resources/education/?&CID=KNC-GOOGLE
http://www.invitrogen.com/content.cfm?pageid=11011&CID=FL-SAFEIMAGER
Tommonen vehje loistaa sinistä valoa, mikä saa ainakin etidiumbromidilla ja sybr greenillä (olettaisin, en ole kokeillut itse) värjätyn DNA:n hohtamaan. Se miten CSI käyttää tota ilman värjäystä on vähän mysteeri mullekkin.
Ethidiumbromidi hohtaa oranssina ihan tavallisessa uv-valossa. Jos uv-valoon yhdistää eri filttereitä, voi nähdä eri värisiä fluoresensseja (filtteri päästää läpi vain halutttua aallonpituutta jne.jne.)