mistä on

tullut kotimaamme Suomi sana?
Tarkoitan etymologisesti. Olen kuullut väitettävän sanoja suomaa ja suomi mutta onko jo päästy tieteellisesti asiasta lähes "yksimielisyyteen".

6

386

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Fisulander

      Englanninkieliselle maamme on Evämaa ja suubalteille Suomumaa, ellen väärin erehdy.

      Ranskalaisen mielestä taidamme asua Maanääressä. Olikos se saksaksi Arschloch der Welt?

      EU:n jäsenmaiden kielissä Suomi tunnetaan seuraavilla nimillä:

      Finsko – Finland – Finnland – Soome – Φινλανδία – Finland – Finlandia – Finlande – Finlandia – Somija – Suomija – Finnország – Finlandja – Finland – Finlandia – Finlândia – Fínsko – Finska – Suomi – Finland

    • selityksiä

      Julkaistu Helsingin Sanomissa 5.12.2000
      Nimellä Suomi on alkuaan viitattu seutuun, joka nykyisin tunnetaan Varsinais-Suomen maakuntana. Kun Suomesta on kuitenkin tullut koko valtion nimi, se on ymmärrettävästi saanut osakseen enemmän huomiota kuin muut suomalaisten maakuntien nimet.

      Useimpien maakuntien nimien alkuperää ei tiedetä, vaan se on arvailujen varassa. Joitakin melko varmoja selityksiä on kuitenkin esitetty, kuten se, että nimet Häme ja Saame kuuluvat yhteen ja ovat samaa balttilaista alkuperää.

      Nimeä Suomi on selitetty monin eri tavoin, lähtien suomenkielisistä äänteellisesti läheisistä sanoista kuten suo ("suomaa", soinen maa) tai suomu, jonka on ajateltu viitanneen muinaissuomalaisten toteemieläimeen kalaan tai pukimissa käytettyyn kalannahkaan. Lähtökohdaksi on ehdotettu myös verbiä suoda tai tämän pohjalta muodostettua henkilönnimeä Suoma.

      Osin sananmuodostuksen, osin merkitysseikkojen vuoksi mikään mainituista ei oikein sovi sanojen Suomi ja suomalainen alkulähteeksi. Sanan alkuperän selvittäminen on erityisen työlästä, koska kyseessä on erisnimi. Toisin kuin vaikkapa sanoille nainen, mies ja talo, Suomi-sanalle ei ole löydettävissä konkreettista merkitystä, vaan alkuperä voidaan selittää hyvin monenlaisista kantasanoista ja lainalähteistä.

      Lainasanaksi Suomi-nimeä on viime aikoina ahkerasti selitettykin. Vakavimmin lienee suhtauduttava siihen ajatukseen, että sana olisi pohjimmiltaan samaa alkuperää kuin Häme ja Saame, joiden yhteinen kantamuoto ilmeisesti on lainaa muinaisbalttilaisesta 'maata' tarkoittavasta sanasta. Suomea ei näiden yhteyteen voida kuitenkaan liittää suoraan, vaan sanojen yhteen sovittaminen vaatii oletuksen sanan lainautumisesta edestakaisin varhaisten suomalaisten ja balttilaisten välillä, ja mahdollisesti germaaneillakin on ollut lusikkansa samassa sopassa.

      Muitakin, vähemmän uskottavia lainaoletuksia on viime vuosina esitetty. Ei ole lainkaan tavatonta, että Suomi-nimi olisi vierasta alkuperää. Kansojen nimitykset ovat usein peräisin naapureilta, kuten venäläisten itse itsestään käyttämä nimitys ru: se on lainaa siitä kantasuomen sanasta, jonka nykyään tunnemme asussa ruotsi.

      Nimet kiertävät, kohteet muuttuvat. Heimonnimen taustalla on usein toisen heimon toisenkielinen nimi. Näin siitä huolimatta, että voi tuntua houkuttelevalta etsiä nimistä vanhoja luonnehdintoja kansanluonteen tai asuinseudun erikoispiirteistä.

      http://www.kotus.fi/julkaisut/ikkunat/2000/kielii2000_3.shtml

      • wiikisti

        Latviaksi Suomi on "Somija", niin että se lausutaan
        'suomija'. Voi olla samaa kantaa kuin 'maa', joka
        on 'zeme', venäjäksi 'zemlja'. Kalevi Wiikin mielestä maamme
        nimi tulee latviankielestä.


      • aika yleinen
        wiikisti kirjoitti:

        Latviaksi Suomi on "Somija", niin että se lausutaan
        'suomija'. Voi olla samaa kantaa kuin 'maa', joka
        on 'zeme', venäjäksi 'zemlja'. Kalevi Wiikin mielestä maamme
        nimi tulee latviankielestä.

        käsitys, että "Suomi" on balttilainen laina. Latvian kieltä tuskin on silloin vielä ollut, joten puhutaan laajemmin balttilaisesta lainasanasta.


    • Huumor'niekka

      Tietysti siltä ajalta, kun maaorjuus oli vielä voimassa ja vierasmaalaiset herrat hallitsivat Suomea. Silloin kansa valitti ja huusi, että kyllä me töitä teemme, jos et niin huido sillä ruoskalla. Älä suomi, älä suomi!

      Siitä se tulee. Jos todisteita pyydätte, niin antakaa edes aikaa väärentää ;-)

      Nykysuomessahan suomalainen suomii suomalaista, ei siihen ulkomaanpellejä tarvita.

    • Näin kuulin.

      Pohjautuu kuulemma todella kauas historiaan! Aikaan, jolloin tähän maahan alkoi tulla "muita" eli meidän esi-isiämme jotka sitten enemmän tai vähemmän väkivalloin valloittivat elintilaa alkuperäisväestöltä.
      Saamelaiset ovat kutsuneet tätä maataan Saameksi, kuulemma.
      Muutoin tuo sinun suomaasikin kuulostaa ihan yhtä hyvältä ja ainakaan minä en tiedä, josko saame merkitsisikin saamelaisten kielessä juuri soista maata!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      293
      46052
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      53
      11514
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      243
      11099
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      44
      9898
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      94
      8729
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      295
      6803
    7. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      13
      3867
    8. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      4
      3585
    9. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      3
      3460
    10. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      8
      3379
    Aihe