Nyt kaikki Kermavalle! Siel on valkkari vestivaalit. Mä meinaan ainaki juua valkkaribissee.
VS vestarit
6
1199
Vastaukset
- sniip.
vai onko se vaan festari juttu? haluis kyllä maistaa jos sitä sais jostain kaupasta..
- Tomi-Antti
Valkosipulifestareilla homma toimi siten, että kaljahanatiskeillä oli kulho, jossa oli vedellä laimennettua valkosipulimurskaa, jota itse annosteltiin oluttuoppiin.
Ei siellä tietääkseni mitään pullotettua valkosipuliolutta ollut, lieko semmoista ole edes olemassa. - AROSUSI-09
Tomi-Antti kirjoitti:
Valkosipulifestareilla homma toimi siten, että kaljahanatiskeillä oli kulho, jossa oli vedellä laimennettua valkosipulimurskaa, jota itse annosteltiin oluttuoppiin.
Ei siellä tietääkseni mitään pullotettua valkosipuliolutta ollut, lieko semmoista ole edes olemassa.Olutta tai kiljua ja millaista noitajuomaa siitä tulee?
- Ruoka-Ukko
AROSUSI-09 kirjoitti:
Olutta tai kiljua ja millaista noitajuomaa siitä tulee?
Kyllähän melkein mistä raaka-aineista tahansa saa hiivan kanssa jonkinsorttista alkoholia käytettyä mutta valkosipulista käyttämällä et kyllä saa hyvää lopputulosta. Sen sijaan liottamalla voit valmistaa esim. omaa snapsia (vastaavia löytyy joskus alkostakin).
Esim näin:
Valkosipulisnapsi
Pistä purkkiin kuorittuja valkosipulin kynsiä ja tillinvarsi. Kaada perään pullollinen kirkasta viinaa. Kansi tiukasti kiinni ja anna seisoa pari viikkoa/kuukausi. Siivilöi roskat pois ja pullota snapsi.
Valkosipuli olut
Tätä ei voi valmistaa etukäteen vaan juoma valmistetaan tarjoillessa. Purista lasin pohjalle yksi valkosipulin kynsi ja kaada perään pullo kylmää olutta. - nyrps
Ruoka-Ukko kirjoitti:
Kyllähän melkein mistä raaka-aineista tahansa saa hiivan kanssa jonkinsorttista alkoholia käytettyä mutta valkosipulista käyttämällä et kyllä saa hyvää lopputulosta. Sen sijaan liottamalla voit valmistaa esim. omaa snapsia (vastaavia löytyy joskus alkostakin).
Esim näin:
Valkosipulisnapsi
Pistä purkkiin kuorittuja valkosipulin kynsiä ja tillinvarsi. Kaada perään pullollinen kirkasta viinaa. Kansi tiukasti kiinni ja anna seisoa pari viikkoa/kuukausi. Siivilöi roskat pois ja pullota snapsi.
Valkosipuli olut
Tätä ei voi valmistaa etukäteen vaan juoma valmistetaan tarjoillessa. Purista lasin pohjalle yksi valkosipulin kynsi ja kaada perään pullo kylmää olutta.täytyy ehdottomasti kokeilla noita. Voiskohan siihen laittaa jotain muuta yrttiä kun itse en ole tilli ihmisiä? vaikka rosmariinia? onko kukaan kokeillut?
- elokussa
Valkosipulin ystävät – Allium Sativum / Keravan Valkosipulifestivaali-yhdistys ry
http://www.kerava.fi/tapahtumat_valkosipuli.asp
http://www.oulunliikekeskus.fi/index.php?36
http://www.pellervo.fi/pellervo/kp6_02/valkosip.htm
http://www05.turku.fi/ah/kiinteistoltk/2003/0514014x/806936.htm
http://www.uusilahti.com/puheenaiheet.php?category=4&story=1045
Miksi - siksi
http://www.mainio.net/print.asp?path=1;1132;1133;50166;72716
http://www.htk.fi/public/lk/valkosip.htm
http://www.menopaikka.info/article.php?articleid=697&catid=1
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen
Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o1953807Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa
taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta812076Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen
Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin822013Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?
Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva481946Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.
Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.821886Ähtärin päättäjät
Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b621603Oletko tosiaan niin
matalalla älykkyydellä varustettu että et tajua miten sua vedätetään? Kun susta ei tykätä.1421066Arkkipiispa Tapio Luoma sanoo olevansa syvästi huolissaan lisääntyvästä rasismista ja islamofobiasta
Tarvitsemme ymmärrystä ja uskontojen lukutaitoa erilaisia perinteitä kohtaan. Rauhallinen rinnakkaiselo ja toinen toisem276966- 67894
Oikea mies ei katoa elämästä silloin
Kun on vaikeaa. Väärä mies pysyy elämässä niin kauan kun aurinko paistaa ja on mukavaa. Mutta kuka jää elämään silloi98836