Kotiin tuli viinimarjoja ja jotakin näistä tarttis tehdä.. mehua en ala tekemään, niin paljon näitä ei tullut ja ei ole mehumaijaakaan.
Mitä kaikkea tai mihin kaikeen voisit käyttää viinimarjoja??
Antakaapas hyviä vinkkejä resepti kätköistänne =)
Mitä kaikkea tai mihin kaikeen voisit käyttää viinimarjoja??
Antakaapas hyviä vinkkejä resepti kätköistänne =)
Vastaukset 9
Vanhimmat
Tee mehua.
sauvasekoittimella ja lisännyt vettä niin, että tulee juotavaa "nektaria". Sokeria sekaan maun mukaan, menee ilmankin.
marjapiirakka runeberin ohjeen mukaan. marjat siihen päälle. on muutes hyvää. ja puolukasta teen samal ohjeel. toivottavasti maistuu niinkuin mein muksuille.ja muille marjasuille.
puhdistettuna sellaisenaan pakastimeen. Sieltä on helppo ottaa tarvittava määrä yleiskoneeseen ja sekoittaa rahkan kanssa herkkua johon joukkoon loraus kermaa. Maustamattoman jugurtin kanssa teki tämän aamun tv-kokki kolmosella pirteää sekoitusta, laittoi vielä hunajaa joukkoon. Itse vältän kaikkea sokeria, mutta kenelle sopii niin siitä vaan.
ja sieltä sitten tarvittaessa piirakoihin, jäädykkeisiin, rahkoihin, mehuunkin tarvittaessa (onnistuu kattilassakin), täytekakkuihinkin aivan loistavan pirteä, sopii myös liharuokien kanssa, vispipuurokin tulee mielestäni parempi viinimarjoista kuin puolukasta, ja ynm. ynm., mihin nyt vain marjoja yleensäkkin käytetään.
Marjoja tuli 6 litraa.. olisi ihana tehdä itse mehua.. kuin se onnistuu kattilassa?
Onko jollaoin loistavaa vispipuuron ohjetta?
Tuota en ajatellutkaan, että marjat sopii täytekakkuun! Pikkasenko niistä tulee pirteyttä.. Kyllä niitä synttäri juhlia on tässä välissä ennen seuraavaa kesää tulossa kuitenkin =)
Tänään teen jonkin ihanan marjapiirakan =)
Sekasoppa-blogissa oli jokin hyvä.. marjapiiras vaniljavaahdolla... tai sitten mummonmarjapiirakan =)
en pahemmin noista marjoista välitä, mutta joskus pentuna naapuri tarjosi punaviinimarjoja suklaajäätelön kanssa. Hyvää oli =)
kattilaan, vettä perään ja sokeria jos haluaa, sitten keitellään kohtuu aika, välillä voi maistella onko tarpeeksi tymäkkää, sitten vaan siilataa marja mössö pois ja avot mehu on valmista. Vispipuuro tulee ihan hyvä aivan sillä mannasuurimopussin ohjeella, maidon tilalle vaan mehu, ja vispataan kuohkeaksi, toiset jopa jättää ihan ne marjatkin siihen, mutta itsestäni se on parempaa, jos on pelkkä mehu. Tosiaan ne ovat kakussa hyviä, itse esim. laitan sellaista rahka,kerma,viinimarja sokeri sekoitusta ja on tosi hyvää ja raikasta.
marjojen terveysvaikutukset valuvat hukkaan jos ne keitetään sokerin kanssa ja valmiista sokerimehusta tehdään hiilihydraattipitoista mannapuuroa.