Miten valmistan naan leipää ihan tavallisessa sähköuunissa, jotta saisin siitä mahdollisimman alkuperäisen oloista ja makuista? Ohjetta kehiin myös taikinalle!
naan leipä
6
15454
Vastaukset
- löytyi
googlettamalla, jossa käytetään tavallista uunia (grilliversioita löytyy kanssa)
monissa ohjeissa yhtenä ainesosana jugurttia, ei tässä
Muista, että 1cup on noin 2,5dl
http://www.hindustanlink.com/recepiet/naan.htm Ohessa yksi Naan leipien ohje. Ohje on peräisin suomalaisen ruokakulttuurin kovasta ytimestä, eli Pirkka- resepteistä ;>) Olen tehnyt tällä systeemillä Naan-leipää itsekin ja olivat kuulemma kanssa-aterioitsijoidenkin mielestä syötäviä. Alkuperäisyydestä en sitten uskalla sanoa yhtään mitään. Ainakin täällä Helsingissä intialaisravintoloissa Naan-leipien maku ja ulkonäkö vaihtelee huomattavasti.
Naan-leivät:
(8 annosta, á 70 g)
Taikinajuuri:
1 dl maitoa
1 1/2 dl maustamatonta jogurttia
2 dl vehnäjauhoja
1/2 ps (2 tl) kuivahiivaa
1 tl sokeria
1/2 tl suolaa
Lisäksi:
1 kananmuna
3 1/2 dl vehnäjauhoja
25 g voita
Voiteluun:
voita
Sekoita maito ja jogurtti. Lämmitä seos 42-asteiseksi. Yhdistä kuivahiiva, sokeri ja suola vehnäjauhoihin, sekoita maito-jogurttiseokseen. Anna taikinajuuren kohota 20 minuuttia lämpimässä paikassa. Lisää taikinaan vatkattu kananmuna, sulatettu rasva ja vehnäjauhot. Alusta taikina tasaiseksi. Paloittele taikina 8 osaan ja painele pyöreiksi, ø 12 cm:n leiviksi. Nosta leivinpaperin päälle pellille, kohota 10 minuuttia ja paista 225-asteisessa uunissa 8-10 minuuttia. Voitele kuumat leivät sulatetulla rasvalla, peitä leivinliinalla ja tarjoa lämpiminä.- ssalsku
naan-leipää saa myös kaupasta.
valkosipuli naan-leipää ja ihan tavallista.
valmistetaan mikrossa noin minuutti.
olen maistanut ja hyvää oli.- kakinski
mutta se kaupan naan-leipä on tajuttoman suolasta ja ihan pullan tuntuista... Ei ole mun mielestä naan-leipää nähnykään se mössö...
- -M-
Kaupan Naan-leivällä ei oo mitään tekemistä kunnon Intialaisella Naanilla! Mun mielestä oli liian suolaista ja koostumukseltaan ihan vääränlaista!
- paistinpannukin käy
-M- kirjoitti:
Kaupan Naan-leivällä ei oo mitään tekemistä kunnon Intialaisella Naanilla! Mun mielestä oli liian suolaista ja koostumukseltaan ihan vääränlaista!
http://www.kotikokki.net/reseptit/nayta/28716/Naanleipä
ripottelin kurpitsaöljjyä pinnalle ja vähemmän suolaa /sokeria taikinaan .
Meille kelpas , eikä nämäkään hassumpia
http://www.yhteishyva.fi/ruokamaailma/reseptit/leivonnaiset_l_p/fi_FI/naan-leivat/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614168KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1122701Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo452212Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?291863- 241833
- 281556
- 171390
- 621265
- 1151218
- 311178