Digiboxien päivityksestä

.............

Mistä johtuu, että kalliisiin kaapelilidigibokseihin (esim topfield 5100 ja Handan PVR6000) tarjotaan päivityksiä sekä internetissä että kaapelitv:n kautta, siis automaattisella päivityksellä? Laatuantennin sivulla tarjottavat päivitykset korjaavat ainakin selosteen mukaan sellaisia vikoja, joita automaattiset päivitykset eivät korjaa. Eikö tällaisia päivityksiä ole mahdollista tarjota kaapelin kautta? Tuntuu tyhmältä että kallista boksia pitäisi ottaa irti seinästä & tv:stä ja raahata tietokoneen viereen.

3

690

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Päivitysten laittaminen kaapeliin maksaa, joten sitä ei kovin helposti tehdä. Hinta on käsittääkseni keinotekoisen korkea, jotta tuetaan kaapeli-yhtiöiden omaa boksinmyyntiä.

      • minäkin olen

        mieltä.Minun kaapelioperaattorilta ostetussa boxissa on päivitys merkattuna saatavilla aina.?Taitaa kyllä 100:sen boxi uupua jo kohtapuoleen.


      • pari kertaa vuodessa
        minäkin olen kirjoitti:

        mieltä.Minun kaapelioperaattorilta ostetussa boxissa on päivitys merkattuna saatavilla aina.?Taitaa kyllä 100:sen boxi uupua jo kohtapuoleen.

        tuo boxin päivitys kun ottaa irti ja kytkee piuhalla pc:n. Menee siinä aikaa ehkä 15-30 minuuttia ja kyllä on kova homma, huh huh...ja paskan marjat ja nykyään valitetaan joka paikasta?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      38
      4175
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      242
      4002
    3. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      135
      3128
    4. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      65
      2994
    5. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      16
      2991
    6. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      73
      2696
    7. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      98
      2443
    8. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      120
      2075
    9. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      45
      1965
    10. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      24
      1770
    Aihe