Mistä tulee sanonta "nauraa partaansa" ja tarkoitetaanko sillä jotain erityisen tyyppistä tai erityisestä syystä nauramista?
Entä voiko nainen nauraa partaansa, tai parraton mies?
Entä voiko nainen nauraa partaansa, tai parraton mies?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
voinut muuta kuin nauraa partaani! Sandels-oluen vaahtoa oli jäänyt siihen huvittavannäköinen annos!
"Sandels hän Partalass' eineellään juur' istuu, huoleti syö..."
"Sandels, hän Partalass' istuvi vaan, suurustaan huoleti syö..."
Ainakin nuo kaksi käännöstä tunnetaan. Otto Manninen ja Paavo Cajander tiettävästi ovat olleet asialla. Lisää saapi kirjoitella kuka tykkää!
http://runeberg.org/fstal/1k.html
Olikos tuo Pardala by jossakin Koljonvirran partaalla, Idensalmi-nimisen kaupungin puolessa?
Mietiskelee harmaantuvapartainen miekkonen harmaantuvassa tuvassa.
Partaansa nauraminen tarkoittaa salaista tyytyväisyyttä esimerkiksi jonkin jekun onnistumisesta. Koska on kyse tällaisesta salahekotuksesta, onnistuu partaansa nauraminen parrattomiltakin. Tosin tuuheapartaisen ei tarvitse pitää ilmettään aivan yhtä huolella kurissa kuin parrattoman.