kerrankin kunnon kesä!

Kerrankin kunnon kesä eikä sitä iän ikuista vesisadetta.

Ehtii sitä talvella palella ja syksyllä kastua, nautitan nyt lämpimästä!
4312
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Nyt kun vielä olisi pitkään lämmintä, ettei öljyä kuluisi. Toivottavasti pohjoisella pallonpuoliskolla tulee lauha talvi, niin öljykartelli OPEC saa nokilleen.

Äänestä

Kiitos kun manasit Suomeen kurjat kesät. Jo kaksi katastrofaalista kesää peräjälkeen. Tänä vuonna jää satokin mätänemään maahan.

Äänestä

On tässä mun mielestä ollut kolme huonoa kesää peräjälkeen. Olkootkin että 2016 loppukesän viikon mittainen hellejakso ns "pelasti" kesän. Kesinä 2015 ja 2017 hellejaksoja ei ollut käytännössä ollenkaan, vaan koko kesä oli yhtä samanlaista huttua.

Itseasiassa suursäätila tuntuu olevan kesät talvet samanlainen. Sateita tulee tasaiseen tahtiin. Välillä on poutaisempia päiviä, kunnes taas tulee sateita. Niinhän se oli koko viime talvi, jatkuen kevääseen, jatkuen kesään, jatkuen syksyyn...

Uskon että tuleva talvi tulee olemaan yksi leudoimmista pitkään aikaan. Olkootkin että nyt tuntuu kolealta, mutta sama vesisateinen sää jatkuu koko marraskuun. Myös joulukuu tulee olemaan normaalia lämpimämpi ja vesisateita tulee tasaiseen tahtiin. Tammikuussa tulee hetkellinen pohjoisvirtaus, joka pitää viikon verran hieman kireämpiä pakkasia, korkeintaan kuitenkin -20C. Edes Lapissa ei koeta yli -30 asteen pakkasia kertaakaan, vaan kireimmät pakkaset jää jonnekin -28 tienoille, jossain Kittilän tietämillä. Tammikuun lopulla tulee jo vesisateita, jatkuen aina helmikuulle. Helmikuu tulee olemaan todella poikkeuksellisen lämmin, vähät lumet sulaa jo ennen Kainon päivää. Maaliskuu on tavanomainen, lumeton, vetinen, märkä. Huhtikuu on myös hyvin tavanomainen. Toukokuu alkaa normaalia viileämpänä, kuitenkin loppupuolella lämpötila nousee eteläsuomessa jo hellelukemiin. Kesäkuun alussa helteen lähellä ollaan ensimmäinen viikko, kunnes satelee aina juhannukseen saakka. Juhannuksena on oikein hieno keli, joskaan ei hellettä, mutta sellaiset parikymmentä astetta kuitenkin. Heinäkuussa saadaan aluksi sateita, jonka jälkeen tulee hellettä aina parin viikon ajan. Elokuu on tavanomainen, ei kuitenkaan yhtään hellepäivää enää elokuussa, vaan pikku hiljaa viilenevää, ja sadehtivaa.

Äänestä

Kesä oli helvetin loistava. yhtän vitun helle säätä ei tähän maahan kaivata ja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lämmönkestoinen kirjoitti:

Kerrankin kunnon kesä eikä sitä iän ikuista vesisadetta.

Ehtii sitä talvella palella ja syksyllä kastua, nautitan nyt lämpimästä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu