http://www.iltasanomat.fi/viihde/uutinen.asp?id=1225943
Kerkesihän se joku siipiveikko väsätä Lordi-kirjan. Älkää ihmiset ostako sitä teosta, itse Lordi ei ole sen teossa mitenkään mukana, eikä saa sen tuotosta yhtään mitään. Tuohan on verrattavissa piraattilevyjen tekemiseen ja myyntiin.
Kerkesihän se joku siipiveikko väsätä Lordi-kirjan. Älkää ihmiset ostako sitä teosta, itse Lordi ei ole sen teossa mitenkään mukana, eikä saa sen tuotosta yhtään mitään. Tuohan on verrattavissa piraattilevyjen tekemiseen ja myyntiin.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ei osteta ei, mutta kerroppas mulle montako Kiss kirjaa on julkaistu, jotka ei ole Kissin kirjoittamia? Antaa musiikkia kuuntelemattomien ukkojen vain kirjoittaa, pösilöt ne on jotka niitä ostaa. Silakkaa suoleen vaan!
Asiasta oli juttua LK:n kysmyspalstalla 22.8.:
Kunnioittiko Lordi-
kirjan tekijä toisten
tekijänoikeuksia?
Marjukka Vakkuri
Rovaniemi
Rovaniemeläinen toimittaja-kirjailija Sven Pahajoki teki lyhyessä ajassa kirjan euroviisuvoittaja Lordista. Hän käytti sitä tehdessään myös toisten toimittajien tekstejä.
Kirjansa esipuheessa Sven Pahajoki lupaa, että hänen käyttämänsä aineiston tekijät kerrotaan lähdeluettelossa. Lähdeluettelossa ei kuitenkaan ole tekijöitä, siellä mainitaan vain tiedotusvälineet. Yhden lehtijutun tekijä on kerrottu kohdassa, jossa haastattelua lainataan.
Kunnioititko toisten toimittajien tekijänoikeuksia kirjaa tehdessäsi, Sven Pahajoki?
– Tämä on kustantajan valitsema politiikka. Itse en ole perehtynyt mitenkään tekijänoikeuskysymykseen, mutta ilmeisesti kustantaja on perehtynyt, koska kustantaja sanoi, että merkitään vain tiedotusvälineet.
– Itselläni kyllä ovat tiedossa kaikki tekijät ja luettelokin heistä.
Miksi esipuheessasi lupaat toista kuin lähdeluettelossa on?
– Esipuheeni on ilmeisesti kirjoitettu siinä vaiheessa, kun vielä ajattelin, että tekijöiden nimet tulevat lähdeluetteloon.
Kuuluisivatko tekijöiden nimet mielestäsi olla lähdeluettelossa?
– Voisivathan ne siellä ollakin. Mutta ei ole minun valitsemani politiikka, että lähdeluetteloon ei ole laitettu kaikkia tekijöitä. Kustantajan valinta oli, että laitetaan vain yleisesti välineet. Ilmeisesti hänen mielestään lähdeluettelo olisi tekijöiden nimien kanssa ollut liian pitkä.
Kuinka paljon Lordi-kirjassa on arviosi mukaan toisten toimittajien tekstejä?
– Omaa tekstiäni on varmasti yli puolet. Ja sitten on dokumentoitu lehtien ja muiden tiedotusvälineitten aineistoa. Se oli alun perin kirjan tilauskin, että näin tehdään.
Onko tässä tapauksessa totuudenmukaisempaa puhua kirjan toimittamisesta kuin sen kirjoittamisesta?
– Toimittajan työtähän tämä tietenkin on. Mutta on siinä niin paljon omaa tekstiä, että kyllä minä sen kirjan itse olen kirjoittanut.
Kuuluisia pohjoisen "reiluja jätkijä": Myllylä, Isometsä ja nyt uusin karpaasi, Sven Pahajoki :)
Toista oli Reidarin ja Palsan Kalervon aikaan..
Lasse Lehtinen kirjoitti "Rehelliset muistelmat" tarkoittaen, että henkilön itse itsestään kirjoittamat muistelmat eivät sitä välttämättä aina ole. Saa minun puolestani tulla muitakin teoksia, kuluttajathan itse valitsevat sormillaan minkä ostavat. Vapaa maa ja kirjoittaakin onneksi saa. Tässä kirjan päähenkilön, sankarin, kiukku johtui kai enimmäkseen siitä, että hän ei siitä(kin) saa rahaa.
En osta tätä kirjaa, mutta en osta muitakaan Lordista kertovia kirjoja. Käytän kuluttajan oikeuttani jättää ostamatta.
ja varmaan vielä alipainoinenkin
Oli loppuunmyyty. Harmi.
näkyi olevan vinot pinot. Siis siellä jonku huonekaluliikkeen takana.
Ostin jo, kyseessä on esimmäinen Lordi -kirja, jolla on historiallista arvoa kohta. Niiden arvo senkus nousee!
Kun lopulta ilmeni, että Putaansuu on antanut pitkän haastattelun Pahajoelle ja Tomilla ei ole mitään Lordi-fanikirjaa vastaan, niin mikähän tuon kohun taustalla oli?
Ettei vaan Sanoma lehtiensä kautta yrittänyt kampittaa kirjaa, kun oma kallis kirja on vasta tulossa? Meidän lähikaupasta Hirviön tarina oli loppu, R-kioskilta se löytyi vielä.
SAIS PYHKIÄ LORTILLA PERSEEN JA HEITTÄÄ PASKATUNKIOLLE !